ZUFLUCHT
MUTTER UNSERER FLECHEN
DIE TRAURIGE KÖNIGIN VON POLEN

RUNTERSCROLLEN

Rekolekcje Trzeźwościowe „Kroki” w licheńskim Centrum Pomocy Rodzinie, 10-12 grudnia 2021 r.

Basierend auf dem zweiten der zwölf Schritte anonymer Alkoholiker wurde in diesem Jahr ein weiteres Nüchternheits-Retreat vom Flechtenzentrum für Familien- und Suchthilfe organisiert. 29 Personen, davon 5 Ehepaare, nahmen an dem Wochenendtreffen teil.

-„W naszych rekolekcjach biorą udział osoby borykające się z nałogami. Dominuje problem alkoholowy. Są to zarówno osoby trzeźwiejące, jak i osoby współuzależnione, które bezpośrednio odczuwają skutki uzależnienia, najczęściej ze strony członka rodziny. Pracujemy w oparciu o program 12 kroków anonimowych alkoholików, który przez osoby trzeźwiejące nazywany jest programem na całe życie” – wyjaśnił ks. Zbigniew Borkowski MIC, dyrektor i duszpasterz Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. 

Der Priester leitete die Exerzitien mit dem Psychologen und Psychotherapeuten des Zentrums, Herrn Maciej Nowakowski. Seiner Meinung nach wird die Verbindung zweier Flügel des Glaubens und der Vernunft den Teilnehmern ermöglichen, auf ihrem Weg zur Nüchternheit ein höheres Niveau zu erreichen.  

– „Po zmianie dyrektora, który prowadził te rekolekcje samodzielnie, wpadliśmy na pomysł, aby posilić się doświadczeniem fachowca i  to dobry punkt wyjścia. Dlatego zaprosiłem do współpracy i współprowadzenia naszych rekolekcji pana Macieja. Rozpoczynamy od różnych ćwiczeń z zakresu psychologii, później następuje dopełnienie duchowe tematu, aby ukazać, że te dwa aspekty mogą współgrać i się nawzajem uzupełniać”.

An den Exerzitien nahmen unter anderem Ala und Rysiek aus Połczyn Zdrój teil. Ihre Einzigartigkeit liegt darin, dass sie seit 6 Jahren keine im Heiligtum von Licheń organisierten Nüchternheits-Retreats verpasst haben, und es sollte hinzugefügt werden, dass sie 4 Mal im Jahr stattfinden.

-„Zaczęliśmy przyjeżdżać do Lichenia, gdy wyszedłem z ośrodka uzależnień. Moja żona znalazła informacje o licheńskim centrum w internecie, na stronie sanktuarium. Gdy przyjechaliśmy tu po raz pierwszy miałem pewne obawy, ale też i oczekiwania. Myślałem, że stanie się jakiś cud, że od razu stanę się zdrowy. Okazało się jednak coś zupełnie innego” – mówi pan Rysiek.

Während des nächsten Retreats begann er, in Licheń ähnliche Menschen mit ähnlichen Problemen zu treffen. Und seit 6 Jahren behandeln sie Retreats nach Licheń mit seiner Frau einerseits als Therapie, andererseits als Ablenkung vom Alltag und einem kurzen Wochenendurlaub.

-„Dobrze się tu czujemy. Spotykamy wielu ludzi, którzy są w podobnej sytuacji, co ja. Rozmawiamy, wymieniamy doświadczenia. Spotykamy ludzi, którzy tu trzeźwieją. Teraz forma rekolekcji jest inna. Kiedyś były to mityngi w 4-osobowych grupach. Teraz ks. Zbigniew zmienił formułę, ale aktualna konwencja tych weekendowych spotkań także mi odpowiada. Jest łatwa do przyjęcia. Wszyscy się udzielają, zabierają głos. Nawet po rekolekcjach utrzymujemy ze sobą kontakt, dzwoniąc do siebie. W ten sposób terapia ta zostaje wydłużona.” – dodaje pan Rysiek.

Pani Ala jest osobą współuzależnioną. W jej odczuciu licheńskie rekolekcje pełnią ważną rolę w ich małżeństwie i drodze jej męża do trzeźwości. -„Pamiętam, jak będąc w Licheniu po raz pierwszy ks. Robert Krzywicki, ówczesny duszpasterz centrum podzielił nas na grupy. Alkoholicy zostali wymieszani z osobami współuzależnionymi. Nie mogłam tego zrozumieć, wręcz było to dla mnie dziwne. Ale okazało się, że ja mogę nauczyć się czegoś dobrego od alkoholików, co wcześniej mnie śmieszyło i było wręcz nie do przyjęcia. Po pewnym czasie, gdy patrzyłam na inne osoby uzależnione, potrafiłam to odnieść do siebie, do mojej sytuacji, do mojego małżeństwa. Osoby uzależnione także czerpały doświadczenie od nas, osób współuzależnionych To było ważne i cenne doświadczenie.”

Frau Ala und Herr Ryszard kommen seit 6 Jahren nach Licheń und sie werden nicht aufhören. Neben dem üblichen Retreat sind der regelmäßige Punkt ihrer Flechtenbesuche die National Sobriety Meetings, die jedes Jahr am letzten Juli-Wochenende stattfinden.

-„Warto tu być i będziemy tu przyjeżdżać. Nasz rytm roku jest tak ułożony, aby móc tu przyjechać, gdyż tego pragniemy. Można powiedzieć, że z utęsknieniem czekamy na dzień wyjazdu do Lichenia. To dla nas także krótki urlop. Otoczenie licheńskiego sanktuarium, tutejsze ogrody, ich zieleń sprzyjają odpoczynkowi i pozwalają nabrać sił mentalnych i fizycznych. Ważna jest dla nas także bliskość Matki Bożej Licheńskiej, której obecność na co dzień odczuwamy w naszym życiu” – dodają małżonkowie.

Wenn Sie sich für Retreats interessieren, die vom Flechtenzentrum für Familien- und Suchthilfe organisiert werden, schauen Sie sich das Angebot des Zentrums an Hier oder rufen Sie (63) 270 81 32 an.

Stöbern Sie durch das Angebot an Retreats in der Wallfahrtskirche Unserer Lieben Frau von Licheń Retreat-Kalender

Text: Sanctuary Pressestelle

Teile den Beitrag