SANTUARIO
LA MADRE DE NUESTRO LICHEN
LA DOLOROSA REINA DE POLONIA

DESPLAZARSE HACIA ABAJO

Exposiciones temporales

W tej sali organizujemy wystawy związane z ważnymi rocznicami. Obecnie można tutaj zobaczyć ekspozycję otwartą w 2020 roku zatytułowaną:

Zaślubiny Polski z morzem 1920

Wystawa nawiązuje do wydarzeń sprzed 100 lat, kiedy to gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin z morzem. Pokazujemy tutaj bezcenną pamiątkę – obrączkę z zaślubin z morzem, którą gen. Haller nosił do końca życia! Generał otrzymał dwie takie obrączki jedną wrzucił do morza na znak zaślubin, drugą miał na ręce. Przypominamy też historię powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej.

Obrączka zaślubin Polski z Bałtykiem, Ordery Orła Białego i Virtuti Militari, mundur generalski, , prywatna korespondencja, relikwie wielu świętych, Pismo Święte, modlitewnik, różaniec, zegarek, wieczne pióro i ołówek, spinki do krawata i mankietów – to tylko część rzeczy należących do Józefa Hallera, które można zobaczyć w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC w Licheniu Starym.

Wcześniejsze wystawy czasowe

Nic dodać, nic ująć: Rubens, Rembrandt

wystawa była czynna w 2019 r.

Na wystawę złożyły się grafiki obu mistrzów z naszych zbiorów. Ryciny z pracowni Rubensa są w naszej kolekcji bardzo liczne, ze szkoły Rembrandta, posiadamy zaś kilkanaście grafik. W sztuce Europy Północnej nie ma bardziej znanych a jednocześnie kontrastowo różnych artystów jak dwaj wielcy mistrzowie baroku: Flamand Peter Paul Rubens (1577-1640) i Holender Rembrandt Harmenszoon van Rijn (1606-1669). Obaj byli malarzami, żyli w Niderlandach i tworzyli pod wpływem włoskich malarzy. Jednak swoją sztuką odzwierciedlali rozbieżne przekonania: z jednej strony Rubens filozofię katolickiej kontrreformacji, z drugiej Rembrandt reformacji protestanckiej. Rubens i Rembrandt doceniali grafikę. I choć tak bardzo różnie ją pojmowali, choć korzystali z niej w odmienny sposób, obaj zapisali się w jej historii. Śledzenie tych różnic to ciekawa i inspirująca wyprawa do Niderlandów Złotego Wieku. W sprzedaży mamy jeszcze katalogi do tej wystawy.

EN LÍNEA
CALENDARIO

Noviembre de 2021

Haga clic en la foto para ampliarla
X