SANKTUARIUM
MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

PRZEWIŃ W DÓŁ

Organy licheńskie

Organy znajdujące się w licheńskiej świątyni są największymi organami w Polsce. Zostały wykonane w Zakładach Organowych „Zych” w Wołominie. Składają się z pięciu części: organów głównych, organów nawy zachodniej i wschodniej oraz dwóch mniejszych części nad prezbiterium. Sama główna część organów waży około 50 ton i ma 13,25 m wysokości. Tu zainstalowana jest piszczałka z cyny, która jest największą tego typu piszczałką organową w Polsce. Jej średnica wynosi 31cm, długość 783 cm, a waga około 150 kg. W organach głównych mieści się 6577 piszczałek. Łącząc w całość wszystkie części organów, otrzymujemy liczbę 12 323 piszczałek i 157 głosów.

Na organach w bazylice grał m.in. światowej sławy organista, mieszkający na stałe w Belgii, prof. Karol Gołębiewski. Profesor jest laureatem renomowanych międzynarodowych konkursów organowych w Monachium, Norymberdze, Brugge, Speyer i w Rzymie. Prof. Karol Gołębiewski ukończył Królewskie Konserwatorium w Brukseli, uzyskując najwyższe odznaczenie w swojej specjalności. Z warszawską firmą DUX nagrywał na licheńskich organach płytę, na której znajduje się muzyka francuska z II poł. XIX wieku.

Od lipca do września odbywają się w bazylice prezentacje organowe, podczas których miłośnicy muzyki organowej mogą zatopić się w dźwiękach tego instrumentu. Przy stole gry zasiadają wówczas wychowankowie prof. Andrzeja Chorosińskiego, który jest projektantem organów. Muzycy są studentami i absolwentami Akademii Muzycznych w Warszawie i Wrocławiu. W prezentowanym repertuarze znajduje się głównie muzyka klasyczna wielkich mistrzów.

Organy można usłyszeć podczas każdej Mszy Świętej w bazylice a także podczas najbliższych, tegorocznych prezentacji i koncertów:

22 listopada – prezentacja organów po mszy o godz. 12.00;

5 grudnia – Koncert Maryjny “Tota pulchra” po mszy o godz. 12.00;

12 grudnia – Koncert Pieśni Adwentowych “Rorate caeli” po mszy o godz. 12.00;

25 grudnia – koncert kolęd w wykonaniu Barbary Kaczor, godz. 15.00; 

Koncerty organowe

III Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej "Basilica Sonans" 2021

Koncert organowy Andrzeja Chorosińskiego zakończył w ostatnią wakacyjną niedzielę tegoroczny festiwal „Basilica Sonans”. Recitalowi towarzyszyły recytacje w wykonaniu Michała Chorosińskiego, aktora teatralnego, filmowego i reżysera.
Koncert organowy Andrzeja Chorosińskiego zakończył w ostatnią wakacyjną niedzielę tegoroczny festiwal „Basilica Sonans”. Recitalowi towarzyszyły recytacje w wykonaniu Michała Chorosińskiego, aktora teatralnego, filmowego i reżysera.
– Matka Boża Licheńska jest patronką organistów – wyjaśniał ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, opowiadając, jak w czasie II wojny światowej to właśnie licheński organista ukrył cudowny obraz Matki Bożej przed niemieckimi nazistami i zniszczeniem. – Nie znam takiego miejsca ani wydarzenia, by organista ocalił cudowny obraz, ani w Polsce ani na świecie. Stąd taki Festiwal jest tutaj organizowany i wielu organistów z Polski i zza granicy przybywa, by tutaj grać i w ten sposób modlić się. Piękno muzyki organowej oddaje piękno serca – mówił ksiądz kustosz.
dni do koncertu: Olivier Eisenmann (Szwajcaria)
Następny koncert: 11 lipca 2021 r. Arkadiusz Bialic (Kraków)

Letnie prezentacje organów licheńskich
od 4 lipca do 4 września 2021 codziennie
w godzinach 11.00, 13.30, 20.00

Wykonawcy:

4 lipca – 24 lipca Paweł Opala

25 lipca – 7 sierpnia Piotr Kaczmarczyk

8 sierpnia – 14 sierpnia Michał Botor

15 sierpnia – 21 sierpnia Karol Mróz

22 sierpnia – 4 września s. Iryna Arlouskaya (Białoruś)

ONLINE
KALENDARZ

grudzień, 2021

X