Matka Boża Bolesna
g
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Mija siedem lat od beatyfikacji . o. Stanisława Papczyńskiego

Siódma rocznica beatyfikacji . o. Stanisława Papczyńskiego przypadła 16 września 2014 roku.   
16 września 2007 roku jest szczególną datą zarówno dla Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP, jak i dla Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Siedem lat temu sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone, wyniósł na ołtarze Sługę Bożego o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela mariańskiego zgromadzenia.

W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jest kilka miejsc poświęconych . o. Stanisławowi Papczyńskiemu. W dolnej części bazyliki znajduje się kaplica jego imienia z relikwiami błogosławionego oraz ołtarz, przy którym kadr. Bertone celebrował Mszę św. beatyfikacyjną. W centralnej części kaplicy znajduje się obraz . o. Stanisława Papczyńskiego, a z tyłu kaplicy wystawa upamiętniająca uroczystość beatyfikacyjną. Na placu przed bazyliką, nieopodal dzwonnicy, wznosi się wykonany z brązu pomnik błogosławionego poświecony w 1994 roku przez ówczesnego nuncjusza apostolskiego abpa Józefa Kowalczyka. Imię . o. Stanisława Papczyńskiego nosi także hospicjum stacjonarne prowadzone przez licheńskie Sanktuarium, będące wotum dziękczynnym zgromadzenia za dar beatyfikacji.
Ponadto w każdy II czwartek miesiąca w bazylice głównej odprawiana jest Msza św. o kanonizację o. Papczyńskiego oraz w intencjach polecanych przez wiernych za jego wstawiennictwem. O. Stanisław jest szczególnym orędownikiem dla małżeństw bezskutecznie starających się o potomstwo oraz ciąż zagrożonych z racji na cud przywrócenia do życia dziecka obumarłego w łonie matki. Cud ten przyczynił się do beatyfikacji mariańskiego zakonodawcy.

Zgromadzenie Księży Marianów jest najstarszym istniejącym do dziś powstałym na ziemiach polskich męskim, katolickim zgromadzeniem zakonnym. Marianów spotkać można w kilkunastu krajach świata, m.in. na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, Słowacji, Czechach, Kazachstanie, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Brazylii, Rwandzie, Kamerunie i na Filipinach, gdzie pełnią różne posługi: od pracy parafialnej i misyjnej po posługi w sanktuariach. W Polsce posługują w kilkunastu miejscowościach – m.in. w Grudziądzu, Górze Kalwarii, Warszawie, Lublinie czy Licheniu Starym.  

Licheń Stary, 16 września 2014 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


29 września  2020
Wtorek
Wobec aniołów psalm zaśpiewam Panu

 

168. rocznica przeniesienia obrazu Matki Bożej Licheńskiej z lasu grąblińskiego  do Lichenia (1852)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
16.00 w intencji zmarłych pielgrzymów, dobroczyńców, ofiarodawców licheńskiego Sanktuarium
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet