Matka Boża Bolesna
18
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Mija siedem lat od beatyfikacji . o. Stanisława Papczyńskiego

Siódma rocznica beatyfikacji . o. Stanisława Papczyńskiego przypadła 16 września 2014 roku.   
16 września 2007 roku jest szczególną datą zarówno dla Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP, jak i dla Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Siedem lat temu sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone, wyniósł na ołtarze Sługę Bożego o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela mariańskiego zgromadzenia.

W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jest kilka miejsc poświęconych . o. Stanisławowi Papczyńskiemu. W dolnej części bazyliki znajduje się kaplica jego imienia z relikwiami błogosławionego oraz ołtarz, przy którym kadr. Bertone celebrował Mszę św. beatyfikacyjną. W centralnej części kaplicy znajduje się obraz . o. Stanisława Papczyńskiego, a z tyłu kaplicy wystawa upamiętniająca uroczystość beatyfikacyjną. Na placu przed bazyliką, nieopodal dzwonnicy, wznosi się wykonany z brązu pomnik błogosławionego poświecony w 1994 roku przez ówczesnego nuncjusza apostolskiego abpa Józefa Kowalczyka. Imię . o. Stanisława Papczyńskiego nosi także hospicjum stacjonarne prowadzone przez licheńskie Sanktuarium, będące wotum dziękczynnym zgromadzenia za dar beatyfikacji.
Ponadto w każdy II czwartek miesiąca w bazylice głównej odprawiana jest Msza św. o kanonizację o. Papczyńskiego oraz w intencjach polecanych przez wiernych za jego wstawiennictwem. O. Stanisław jest szczególnym orędownikiem dla małżeństw bezskutecznie starających się o potomstwo oraz ciąż zagrożonych z racji na cud przywrócenia do życia dziecka obumarłego w łonie matki. Cud ten przyczynił się do beatyfikacji mariańskiego zakonodawcy.

Zgromadzenie Księży Marianów jest najstarszym istniejącym do dziś powstałym na ziemiach polskich męskim, katolickim zgromadzeniem zakonnym. Marianów spotkać można w kilkunastu krajach świata, m.in. na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, Słowacji, Czechach, Kazachstanie, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Brazylii, Rwandzie, Kamerunie i na Filipinach, gdzie pełnią różne posługi: od pracy parafialnej i misyjnej po posługi w sanktuariach. W Polsce posługują w kilkunastu miejscowościach – m.in. w Grudziądzu, Górze Kalwarii, Warszawie, Lublinie czy Licheniu Starym.  

Licheń Stary, 16 września 2014 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


23 września
Poniedziałek

 
Wspomnienie obowiązkowe św. Pio z Pietrelciny, prezbitera
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec: 17.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Tekla, Bogusław
 
Okres liturgiczny: zwykły
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Ezd 1,1-6  
Psalm responsoryjny: Ps 126  
Ewangelia: Łk 8,16-18
realizacja LM Internet  LM Internet