Matka Boża Bolesna
Główka49 panorama
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Dzieci Polaków z Chicago odwiedziły Licheń

Uczniowie 8 klasy Polskiej Szkoły im. św. Jana Pawła II w Lemont pod Chicago w USA gościli w Licheniu. W trakcie kilkugodzinnego pobytu modlili się podczas Mszy św. przed Cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej oraz zwiedzili największą świątynię w Polsce (04.04).

„Wyjazdy do Polski organizujemy dwa razy do roku: wiosną i jesienią. Uczestniczą w nich uczniowie klas 8 oraz maturalnych. Młodzież w 100% urodziła się w Stanach Zjednoczonych, jednak ich rodzice (przynajmniej jednano z nich) pochodzą Polski i zależy im, aby poznawała język i kulturę kraju swoich dziadków”wyjaśniła pani Grażyna Witkowski, nauczycielka ze szkoły w Lemont.

„Rodzice posyłają swoje dzieci do szkoły polskiej, bo polskość pozostaje w ich sercach. A my, jako szkoła polska, organizujemy od kilku lat takie wyjazdy, aby mogli nie tylko zobaczyć to, czego uczą się na lekcjach, ale także dotknąć niektórych rzeczy. Bo zupełnie inaczej odbiera się pewne rzeczy, gdy jest się w danym miejscu i widzi je na własne oczy. Stad też nasza obecność w licheńskim Sanktuarium”dodała Grażyna Witkowski.  

Dodatkowym atutem tegorocznej pielgrzymki jest fakt, w tym roku przypada 1050. rocznica chrztu Polski. „Nie wyobrażamy sobie, aby w szkole, której patronem jest św. Jan Paweł II, oprócz patriotyzmu nie uczyć naszych podopiecznych także religijności”powiedziała.

Wyjazd, w którym aktualnie uczestniczą, ma na celu pokazanie północnej części Polski. Dlaczego północDlatego, że w miejscowości Lemont, usytuowanej na przedmieściach Chicago, jest bardzo duże skupisko Polonii, jednak w większości to Polacy pochodzący z Podhala. W związku z tym młodzież zna kulturę góralską oraz krakowską, natomiast nic nie wie o północy Polski.
Grupa wylądowała na lotnisku Chopina w Warszawie w piątek, 1 kwietnia. Przez pierwsze dwa dni zwiedzali stolicę naszego krajubyli w Pałacu Królewskim, na Starówce, w Łazienkach Królewskich, Muzeum Powstania Warszawskiego. Jadąc do Poznania zatrzymali się w Licheniu, aby zobaczyć największą świątynię w Polscebazylikę pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. W planach mają m.in. zwiedzanie Biskupina. Następnie udadzą się nad polskie morze, do Gdańska. Po drodze zwiedzą Toruń, Malbork, Westerplatte i Frombork. Swoją podróż po Polsce zakończą 9 kwietnia wylatując do Chicago także z Warszawy.

W wyjeździe bierze udział 34 uczniów z 2 klas oraz 4 opiekunki. Młodzież uczęszcza do Polskiej Szkoły im. św. Jana Pawła II znajdującej się przy Szkole Katolickiej im. św. Cyryla i Metodego w Lemont, Chicago, Illinois. Zajęcia odbywają się tylko w piątki  i soboty. W tym czasie intensywnie uczą się języka polskiego, w tym gramatyki, historii i geografii Polski.

Licheń Stary, 05 kwietnia 2016 r. 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


15 października
Wtorek

Wspomnienie obowiązkowe
św. Teresy od Jezusa,
dziewicy i doktora Kościoła

Dzień Dziecka Utraconego

Międzynarodowy Dzień
Kobiet Wiejskich
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji Wspólnoty Modlitewnej i ich rodzin
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 18.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Różaniec dla dorosłych: po Mszy św. o godz. 17.00


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą:
Jadwiga, Teresa, Brunon
 
Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rz 1, 16-25
Psalm responsoryjny: Ps 19 (18), 2-3. 4-5ab (R.: 2a)
Ewangelia: Łk 11, 37-41
realizacja LM Internet  LM Internet