Matka Boża Bolesna
rodzina na Golgocie
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ


 

Sanktuarium
 

Wielki Piątek

Drugim dniem świętego Triduum Paschalnego jest Wielki Piątek. Tego dnia w kościołach nie odprawia się Mszy św. a adoruje się krzyż na znak męczeńskiej śmierci Chrystusa.

Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych. Kościelne organy a także dzwony milczą. Jest to dzień zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia obowiązuje post ścisły. W Wielki Piątek po raz ostatni odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej w licheńskiej bazylice rozpoczęła się w zupełnej ciszy i modlitewnym skupieniu. Na początku kapłan przewodniczący liturgii (ks. Henryk Kulik MIC, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Licheniu) leżał przez chwilę krzyżem przed ołtarzem. W dalszej części wierni uczestniczyli w Liturgii Słowa Bożego, w skład której wchodziły dwa czytania oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii wg św. Jana.

W homilii przewodniczący liturgii ks. Henryk Kulik MIC mówił o krzyżu Chrystusowym.
„Krzyż jest dla nas i mieczem i tarczą. Możemy się nim bronić. Czasami warto zdjąć krzyż ze ściany i przytulić go do serca, aby chronił nas przed pokusą i słabością, by mieć siłę do walki”.

Po kazaniu nastąpiła Adoracja Krzyża, który procesyjnie został wniesiony do świątyni przez celebransa oraz czterech mężczyzn – licheńskich parafian. Po trzykrotnym wezwaniu kapłana „Oto drzewo krzyża” nastąpiła adoracja, w której jako pierwsi uczestniczyli księża i bracia marianie, następnie asysta liturgiczna, strażacy oraz wierny lud Boży.

Po zakończeniu adoracji i komunii św. Jezus pod postacią eucharystyczną, w uroczystej procesji, został przeniesiony do kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej znajdującego się w starej części licheńskiego Sanktuarium. Tam bowiem znajduje się Grób Pański i tam wierni będą mogli adorować Pana Jezusa przez całą Wielką Sobotę, aż do rozpoczęcia sobotniej Wigilii Paschalnej.  

Licheń Stary, 15 kwietnia 2017 r.


22 maja 2018
Wtorek

Wspomnienie dowolne
św. Rity z Cascia, zakonnicy


Dni modlitw o urodzaje
i za kraje głodujące

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00

Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nabożeństwo majowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo majowe: 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą:
Julia, Wiesława, Helena

Okres liturgiczny: zwykły
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: B, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Jk 4,1-10
Psalm responsoryjny:
Ps 55 (54),7-8. 9-10. 11 i 23 (R.: por. 23a)

Ewangelia: Mk 9,30-37

realizacja LM Internet  LM Internet