Matka Boża Bolesna
Główka 22 Bazylika z parkingu
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ


 

Sanktuarium
 

Wielki Piątek

Drugim dniem świętego Triduum Paschalnego jest Wielki Piątek. Tego dnia w kościołach nie odprawia się Mszy św. a adoruje się krzyż na znak męczeńskiej śmierci Chrystusa.

Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych. Kościelne organy a także dzwony milczą. Jest to dzień zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia obowiązuje post ścisły. W Wielki Piątek po raz ostatni odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej w licheńskiej bazylice rozpoczęła się w zupełnej ciszy i modlitewnym skupieniu. Na początku kapłan przewodniczący liturgii (ks. Henryk Kulik MIC, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Licheniu) leżał przez chwilę krzyżem przed ołtarzem. W dalszej części wierni uczestniczyli w Liturgii Słowa Bożego, w skład której wchodziły dwa czytania oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii wg św. Jana.

W homilii przewodniczący liturgii ks. Henryk Kulik MIC mówił o krzyżu Chrystusowym.
„Krzyż jest dla nas i mieczem i tarczą. Możemy się nim bronić. Czasami warto zdjąć krzyż ze ściany i przytulić go do serca, aby chronił nas przed pokusą i słabością, by mieć siłę do walki”.

Po kazaniu nastąpiła Adoracja Krzyża, który procesyjnie został wniesiony do świątyni przez celebransa oraz czterech mężczyzn – licheńskich parafian. Po trzykrotnym wezwaniu kapłana „Oto drzewo krzyża” nastąpiła adoracja, w której jako pierwsi uczestniczyli księża i bracia marianie, następnie asysta liturgiczna, strażacy oraz wierny lud Boży.

Po zakończeniu adoracji i komunii św. Jezus pod postacią eucharystyczną, w uroczystej procesji, został przeniesiony do kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej znajdującego się w starej części licheńskiego Sanktuarium. Tam bowiem znajduje się Grób Pański i tam wierni będą mogli adorować Pana Jezusa przez całą Wielką Sobotę, aż do rozpoczęcia sobotniej Wigilii Paschalnej.  

Licheń Stary, 15 kwietnia 2017 r.


23 maja 2017
Wtorek

Dni modlitw o urodzaje
i za kraje głodujące

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Nabożeństwo majowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo majowe: 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Iwona, Michał, Dezyriusz

Okres liturgiczny: Wielkanoc
II Tydzień Psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: A, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 16, 22-34
Psalm responsoryjny:
Ps 138, 1-2a. 2bc-3. 7c-8
Ewangelia: J 16, 5-11
realizacja LM Internet  LM Internet