Matka Boża Bolesna
Główka23 Sanktuarium panorama jesień
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ


 

Sanktuarium
 

Wielka Sobota_Wigilia Paschalna

Kulminacyjnym momentem obchodów Triduum Paschalnego była Wielka Sobota. Przez cały dzień wierni adorowali Najświętszy Sakrament a po zapadnięciu zmroku uczestniczyli w Wigilii Paschalnej, której zwieńczeniem było Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

W Kościele katolickim Wielka Sobota jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Pana. Od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament znajdujący się przy Grobie Pańskim. W Licheniu wierni mogli to czynić w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w starej części Sanktuarium. Przy grobie czuwali strażacy z ochotniczych jednostek z terenu licheńskiej parafii. Przez cały dzień wierni przychodzili do świątyni, gdzie kapłan błogosławił pokarmy, które następnego dnia rano spożywano podczas śniadania Wielkanocnego. Z kolei do licheńskiej bazyliki tłumnie przybywały osoby, które chciały skorzystać z sakramentu pojednania.

Uroczystości wielkosobotnie w Licheniu rozpoczęły się o godz. 21, a więc po zapadnięciu zmroku. Kapłani wraz z asystą liturgiczną w ciszy i ciemności udali się na zewnątrz bazyliki, gdzie kapłan przewodniczący liturgii (ks. Sławomir Homoncik MIC, wicekustosz licheńskiego Sanktuarium) poświęcił palący się ogień a od niego zapalił paschał. Na świecy paschalnej kapłan nakreślił krzyż oraz litery A (alfa) i Ω (omega). Oznacza to, że na początku był Bóg i On też przyjdzie na końcu jako Miłosierny Sędzia. Na paschale zapisano także bieżący rok.  

Wchodząc do świątyni celebrans trzykrotnie zatrzymał się by zaintonować wezwanie „Światło Chrystusa”, na które wierni odpowiedzieli „Bogu niech będą dzięki”. Następnie marianin odśpiewał Exsultet, czyli uroczyste wezwanie Wielkanocne.
Kolejną częścią obchodów Wielkiej Soboty była rozbudowana liturgia słowa, w trakcie której odczytano sześć czytań biblijnych, m.in. opis stworzenia świata i człowieka oraz przejście Izraelitów przez Morze Czerwone. Zwieńczeniem tej części była Ewangelia mówiąca o kobietach przy pustym grobie poprzedzona uroczystym Alleluja.

Homilię do zgromadzonych w świątyni wiernych wygłosił ks. Sławomir Homoncik MIC, który mówił, iż nasze ziemskie życie jest tylko przejściowe. – „Mamy przejść przez śmierć z Chrystusem do wieczności”. W dalszej części wskazał na fundamentalne elementy kończącego się Triduum Paschalnego: wiarę, chrzest, słowo, Eucharystię oraz krzyż.
- „Chrystus Zmartwychwstały mówi: Nie bój się. Przygotował On dla nas kamienie, po których możemy iść. To droga, która prowadzi do wieczności” – mówił kapłan.

Po homilii nastąpiła liturgia chrzcielna, w trakcie której odśpiewana została „Litania do Wszystkich Świętych”. Celebrans pobłogosławił wodę poprzez zanurzenie w niej paschału. Odnowiono także przyrzeczenia chrzcielne.
Zwieńczeniem całości była liturgia eucharystyczna oraz procesja rezurekcyjna na cmentarz parafialny oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Po Mszy św. wierni udali się do kaplicy Całunu Turyńskiego w dolnej części świątyni, aby wspólnie cieszyć się ze Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Licheń Stary, 16 kwietnia 2017 r.   


25 kwietnia 2017
Wtorek

Święto św. Marka Ewangelisty
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna
Różaniec i nowenna w intencji maturzystów: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze św.
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nieszpory za zmarłych: 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza św.
7.30

Imieniny obchodzą:
Marek, Jarosław, Wasyl

Okres liturgiczny: Wielkanoc
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: czerwony
Rok liturgiczny: A, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 P 5, 5b-14
Psalm responsoryjny:
Ps 89, 2-3. 6-7. 16-17
Ewangelia:  Mk 16, 15-20
realizacja LM Internet  LM Internet