Matka Boża Bolesna
Główka 21 procesja
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ


 

Sanktuarium
 

Srebrny jubileusz mariańskich święceń kapłańskich

W dniu dzisiejszym mija 25 lat od dnia, w którym 18 mariańskich diakonów przyjęło święcenia prezbiteratu. Po upływie ćwierć wieku 10 spośród nich spotkało się w miejscu, gdzie z rąk bpa Bronisława Dembowskiego, ówczesnego ordynariusza diecezji włocławskiej, przyjęli sakrament kapłaństwa. Do licheńskiego Sanktuarium przybyli: ks. Eugeniusz Zarzeczny MIC, ks. Grzegorz Belczak MIC, ks. Rafał Gniazdowski MIC, ks. Andrzej Jerominek MIC, ks. Jarosław Hybza MIC, ks. Zbigniew Grygorcewicz MIC, ks. Mirosław Ślełdziński MIC, Maciej Zachara MIC, ks. Andrzej Rogalski MIC, ks. Janusz Bialucha MIC, ks. Antoni Latawiec.

Dla ks. Eugeniusza Zarzecznego MIC srebrny jubileusz sakramentu kapłaństwa stanowi okazję nie tylko do dziękczynienia Bogu za dar powołania, ale jest także dobrą okazją podsumowania tego, co się w tym czasie wydarzyło: „W tym czasie wszyscy przeżywaliśmy mnóstwo radości, ale także osobistego zmagania się z zewnętrzni okolicznościami, wieloma różnymi doświadczeniami pracy w miejscach, gdzie posyłali nas przełożeni. Te lata bez wątpienia nauczyły nas także pokory wobec siebie i wobec innych” – wyjaśnił.

Wspólnie z Czcigodnymi Jubilatami Eucharystię przed Cudownym Obrazem Matki Bożej koncelebrowało 10 neoprezbiterów z diecezji włocławskiej, którzy w minioną niedzielę (04.06) przyjęli święcenia kapłańskie z rąk bpa Wiesława Alojzego Meringa, ordynariusza włocławskiego.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył oraz homilię do zebranych pielgrzymów wygłosił ks. prof. Stanisław Jankowski SDB z Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.
Na początku Eucharystii głos zabrał ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz licheńskiego Sanktuarium, który witając wszystkich wyjaśnił powód tak licznie zgromadzonych przy ołtarzu kapłanów.

W homilii ks. Stanisław Jankowski SDB swoją uwagę skoncentrował na dzisiejszej liturgii słowa, w której zostały przytoczone fragmenty z Księgi Tobiasza oraz Ewangelii wg św. Marka. Nawiązując do słów Ewangelii ks. Jankowski podkreślił, iż Bóg nie jest Bogiem umarłych, ale Bogiem żyjących i zawsze jest bliski człowiekowi na drodze jego powołania.

W dalszej części ks. profesor skupił się na opisach rodzinnych dramatów Tobiasza oraz Sary: „Ta historia, której ofiarą pada rodzina, ma swoje przedłużenie po dzisiejsze czasy. Należy zdać sobie sprawę, jak dalece rodzina jest dziś przedmiotem wielorakich ataków demonicznych. A przecież rodzina jest instytucją, którą Bóg powołał u samego początku istnienia rodzaju ludzkiego” – mówił homileta.

Ks. Jankowski podkreślił, że rodzina to więź miłości osób, która owocuje potomstwem mężczyzny i kobiety, a którą Chrystus przypieczętował godnością sakramentu małżeństwa. Zwrócił także uwagę na to, że to w rodzinie rodzą się powołania, w tym także do kapłaństwa.

Po zakończonej Mszy św. księża neoprezbiterzy udzielili wiernym błogosławieństwa prymicyjnego. 

Licheń Stary, 07.06.2017r.


22 sierpnia 2017
Wtorek

Wspomnienie obowiązkowe
Najświętszej Maryi Panny, Królowej

7. rocznica poświęcenia klasztoru
i kościoła sióstr anuncjatek

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00 
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Po Apelu Maryjnym procesja ze świecami
kościół dolny- kaplica Trójcy Świętej
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze św.
7.00, 17.00
Nabożeństwo
Nieszpory za zmarłych; 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych
Msza św.

7.30

Imieniny obchodzą:
Maria, Cezary, Tymoteusz

Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: A, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 9, 1-3. 5-6
Psalm responsoryjny:
Ps 113, 1-2. 3-4. 5-6. 7-8
Ewangelia: Łk 1, 26-38
 
realizacja LM Internet  LM Internet