Matka Boża Bolesna
a
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ


 

Sanktuarium
 

Wspomnienie Matki Bożej 10 Cnót Ewangelicznych

W dniu 1o lipca w 500. rocznicę zatwierdzenia Reguły Zakonu Najświętszej Maryi Panny oraz w przypadającą uroczystość Matki Bożej – Patronki sióstr anuncjatek, wierni modlili się w kościele pw. Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych w Grąblinie.

Uroczystej Mszy św. o godz. 17.00 przewodniczył ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym, który wygłosił również homilię. Wraz z ks. Gumiennym Eucharystię koncelebrowali: ks. Sławomir Homoncik MIC, wiceprowincjał Zgromadzenia Księży Marianów, ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz licheńskiego Sanktuarium oraz ks. Czesław Pisiak MIC, sanktuaryjny spowiednik i kaznodzieja.

W homilii ks. kustosz m.in. przybliżył sytuacje z życia Matki Bożej, w których spełniała rolę Bożej służebnicy. Przywołując scenę z Wieczernika (oczekiwanie na zesłanie Ducha Świętego) ks. Gumienny podkreślił, że obecność Maryi wzbudzała w sercach apostołów nadzieję w trudnej dla nich chwili; w Kanie Galilejskiej to Ona pierwsza spostrzegła brak wina i prosiła swojego Syna o interwencję. Natomiast w grąblińskim lesie ukazując się pasterzowi Mikołajowi Sikatce wzywała lud do porzucenia drogi grzechu i nawrócenia.

W dalszej części homilii ks. kustosz zaakcentował, że postawa Maryi zawsze ukierunkowana była na służbę Bogu. Marianin zauważył, że podobnie jest z siostrami anuncjatkami, które pragną podobać się Chrystusowi na wzór Maryi.

Tuż przed zakończeniem Mszy św. głos zabrała s. Maria Ludwika, matka odpowiedzialna grąblińskiej wspólnoty, pragnąc wyrazić wdzięczność księżom marianom oraz wiernym obecnym na wieczornej Mszy św. za wspólną modlitwę. Zachęcała także wiernych do podjęcia próby „naśladowania Maryi tak, aby podobać się Bogu”.

Liturgię uświetnił licheński parafialny chór mieszany „Virtus Dei” pod dyrekcją pana Czesława Fijałkowskiego.

Po Eucharystii wszyscy wierni udali się do klasztoru, gdzie mniszki przygotowały skromny poczęstunek w postaci własnoręcznie wypiekanych ciast.

Zakon Najświętszej Maryi Panny został założony przez św. Joannę de Valois, królową Francji w 1502 roku. Do Lichenia siostry anuncjatki przybyły w 2009 roku, natomiast 22 sierpnia 2010 roku zamieszkały w klasztorze znajdującym się w lesie grąblińskim, w którym pasterzowi Mikołajowi Sikatce ukazała się w roku 1850 Matka Boża.

Licheń Stary, 11 czerwca 2017 r.


24 maja 2018
Czwartek

Święto ku czci Jezusa Chrystusa
Najwyższego i Wiecznego Kapłana


Wspomnienie obowiązkowe
Najświętszej Maryi Panny
Wspomożycielki Wiernych
Patronki Zgromadzenia
Sióstr Najświętszego Imienia Jezus
posługujących w Sanktuarium

Dzień modlitw za Kościół w Chinach

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Nabożeństwo majowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00

kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
 

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo majowe: 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Joanna, Zuzanna, Milena

Okres liturgiczny: zwykły
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: B, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Jr 31,31-34
Psalm responsoryjny:
Ps 110 (109),1bcde. 2-3 (R.: por. 4b)

Ewangelia: Mk 14,22-25

realizacja LM Internet  LM Internet