Matka Boża Bolesna
Główka52 balony
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ


 

Sanktuarium
 

Plener malarski „Licheń na sztalugach”

12 artystów z Polski bierze udział w kolejnej edycji pleneru malarskiego „Licheń na sztalugach”, którego tematem wiodącym jest hasło: „Pielgrzym nie równa się turysta” (21-29.08).

W trakcie tegorocznej edycji pleneru głównym zadaniem artystów jest próba zaprezentowania człowieka w przestrzeni licheńskiego Sanktuarium: „Staraliśmy się zaprosić do udziału w plenerze różne osoby z różnych środowisk artystycznych po to, aby skonfrontowali oni swoje myślenie o sztuce, swój język sztuki z innymi spojrzeniami i perspektywami.  Jest to bardzo zróżnicowana grupa ludzi. Mamy sześć kobiet i sześciu mężczyzn. Koncentrujemy się na bardzo istotnym elemencie Sanktuarium, którym są osoby je odwiedzające. Z jednej strony przyjeżdżają tu osoby, które wykonują tzw. gesty wotywne. Z drugiej zaś, dostrzec można tych, którzy chcą to miejsce zobaczyć, gdyż powoduje nimi ciekawość. Koncentrujemy się nad religijnością ekstrawertyczną” – powiedział Robert Brzęcki, kurator licheńskiego pleneru.   

Jedną z uczestniczek jest pani Magdalena Szadkowska, która jest  absolwentką Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W swojej pracy artystycznej wyraża postrzeganie sytuacji, które zdarzyły się w jej bezpośrednim otoczeniu: „Nie mam ograniczenia w technice – czasami jest obraz olejny, czasami trawienie blachy a innym razem emaliowanie. W zależności od pracy wybieram technikę, która moim zdaniem najlepiej wyrazi to, co chciałabym powiedzieć” – wyjaśniła artystka. Jak dodała, licheńskie Sanktuarium bez wątpienia stanie się dla niej inspiracją w pracy artystycznej.

Plener malarski „Licheń na sztalugach”, potrwa do 29 sierpnia. W poszukiwaniu inspiracji artyści udadzą się m.in. do Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego i klasztoru sióstr anuncjatek w lesie grąblińskim. Wysłuchają także koncertów organowych w wykonaniu licheńskich organistów: Barbary Kaczor oraz Michała Szostaka. Udadzą się także do Konina, aby w kościele pw. Ducha Świętego wysłuchać koncertu gitarowego Judicael Perroy w ramach Akademii Gitary.

Wernisaż poplenerowej wystawy  prac zaplanowano na połowę grudnia br. Prace będzie można oglądać w Centrum Kultury i Sztuki „Wieża ciśnień” w Koninie na ul. Kolejowej.

Licheń Stary, 23 sierpnia 2017 r.


24 września 2017
Niedziela

Dwudziesta piata Niedziela zwykła

Rekolekcje dla związków niesakramentalnych
22-24.09.2017


 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
Błogosławieństwo z nałożeniem rąk
po Mszy św. o godz 12.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna
Różaniec: 17.00
kościół dolny - Kaplica Trójcy Świętej
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze św.
8.30, 10.30, 20.00
Nabożeństwa
Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny
lub różaniec 8.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza św.
8.00 
 
Imieniny obchodzą:
Dora, Gerard, Teodor

Zwykły okres liturgiczny
tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: A, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 55, 6-9
Psalm responsoryjny:
Ps 145, 2-3. 8-9. 17-18
Drugie czytanie: Flp 1, 20c-24. 27a
Ewangelia: Mt 20, 1-16a
realizacja LM Internet  LM Internet