Matka Boża Bolesna
24
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ


 

Sanktuarium
 

Maryja w kołysce

Ósmego września świętujemy Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. Stąd przez cały wrzesień w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym można będzie zobaczyć przedstawienie Maryi ukazanej jako niemowlę w kołysce.

W naszej części Europy takie ujęcie jest rzadko spotykane. Natomiast w  Włoszech i w krajach Ameryki Południowej można napotkać wiele przedstawień Maryi-Niemowlęcia.
We Włoszech są nawet sanktuaria, gdzie czczone są figurki i obrazy wyobrażające Maryję-Niemowlę w kołysce. Najsłynniejsze spośród nich to przedstawienia Madonny Bambina z kościoła w Forno Canavese i z katedry w Mediolanie oraz obraz w Sanktuarium Matki Bożej-Dzieciątka w Morcatelle.

Figurka, którą można zobaczyć w sali sztuki sakralnej w licheńskim muzeum powstała w II poł. XIX w., w Paryżu. Wykonana jest z terakoty, malowana i złocona. Składa się z dwóch części.
Górna część to rzeźba niemowlęcia w wieku około 7 miesięcy w koronkowym beciku, który zgodnie z dawnymi zwyczajami jest  przewiązany i unieruchomionym czterema troczkami. Niemowlę ma na głowie stroju ozdobny czepek. Głowa Dzieciątka obrócona jest w lewo, oczy wykonane są ze szkła i mają brązowy kolor. Usta niemowlęcia są otwarte, widoczny jest jego koniec języka i zęby. Dziecko leży na złoconym materacu i poduszeczce z dekoracją geometryczną i roślinną.

Dolną część stanowi kołyska-łóżeczko. Pokryta białą kwiecistą koronką na niebieskim tle, obramowana złotą lamówką na górze i na dole. Przy każdym brzegu kołyski znajdują się po dwa chwosty. Pośrodku kołyska podtrzymywana jest przez dwa aniołki, stoi na czterech zawiniętych nóżkach.

Ten typ przedstawienia Maryi związany jest z obchodami Święta Narodzin Najświętszej Maryi Panny. Ewangelie nie wspominają nic o Narodzeniu Maryi. Pośrednio wskazuje na nie genealogia Jezusa jako potomka króla Dawida. (Mt 1, 1-17; Łk 3, 23-38). Najważniejszym źródłem literackim, z którego czerpała ikonografia Maryi była Protoewangelia Jakuba (2 poł II w.). Stąd pochodzi znajomość imion rodziców Najświętszej Panienki, Joachima i Anny. Oboje byli już w podeszłym wieku. Co do miejsca urodzenia Maryi tradycja nie jest zgodna. Wymienia się dwa miasta Nazaret i Jerozolimę gdzie Joachim i Anna mieli posiadać dom w północnej dzielnicy miasta.

Obchody święta ku czci Narodzenia Maryi Panny wywodzą się ze Wschodu, datuje się je na V w. Termin obchodu święta, 8 września, wiąże się z konsekracją bazyliki św. Anny. Została ona wzniesiona przez Justyniana I ok. 550 r. w Jerozolimie, przy Sadzawce Owczej, gdzie miał stać dom Joachima i Anny.

W Kościele zachodnim święto zostało przyjęte w VII w. Zwyczaj ten przynieśli ze Wschodu uciekinierzy syryjscy szukający schronienia przed muzułmanami. Oficjalnie zaprowadził je w 688 r. papież Sergiusz I.

Święto Narodzin Najświętszej Maryi Panny obchodzone jest w polskim roku obrzędowym także  jako dzień Matki Bożej Siewnej, która patronuje jesiennym zasiewom.
Warto odwiedzić Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego i zobaczyć rzadko spotykane przedstawienie Maryi Dzieciątka, nie tylko w dniu urodzin Maryi.                                            


16 listopada 2018
Piątek

Wspomnienie dowolne
św. Małgorzaty Szkockiej,
św. Gertrudy, dziewicy

Światowy Dzień Filozofii

Rekolekcje: Eucharystia - studnia
bez dna i przepis na życie.
16-18.11.2018

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte

7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nieszpory za zmarłych 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą: 
Maria, Edmund, Marek

Okres liturgiczny: zwykły
Tydzień Psałterza: IV
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 2 j 4-9
Psalm responsoryjny: Ps 119
Ewangelia: Łk 17,26-37

realizacja LM Internet  LM Internet