Matka Boża Bolesna
Główka 21 procesja
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Maryja w kołysce

Ósmego września świętujemy Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. Stąd przez cały wrzesień w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym można będzie zobaczyć przedstawienie Maryi ukazanej jako niemowlę w kołysce.

W naszej części Europy takie ujęcie jest rzadko spotykane. Natomiast w  Włoszech i w krajach Ameryki Południowej można napotkać wiele przedstawień Maryi-Niemowlęcia.
We Włoszech są nawet sanktuaria, gdzie czczone są figurki i obrazy wyobrażające Maryję-Niemowlę w kołysce. Najsłynniejsze spośród nich to przedstawienia Madonny Bambina z kościoła w Forno Canavese i z katedry w Mediolanie oraz obraz w Sanktuarium Matki Bożej-Dzieciątka w Morcatelle.

Figurka, którą można zobaczyć w sali sztuki sakralnej w licheńskim muzeum powstała w II poł. XIX w., w Paryżu. Wykonana jest z terakoty, malowana i złocona. Składa się z dwóch części.
Górna część to rzeźba niemowlęcia w wieku około 7 miesięcy w koronkowym beciku, który zgodnie z dawnymi zwyczajami jest  przewiązany i unieruchomionym czterema troczkami. Niemowlę ma na głowie stroju ozdobny czepek. Głowa Dzieciątka obrócona jest w lewo, oczy wykonane są ze szkła i mają brązowy kolor. Usta niemowlęcia są otwarte, widoczny jest jego koniec języka i zęby. Dziecko leży na złoconym materacu i poduszeczce z dekoracją geometryczną i roślinną.

Dolną część stanowi kołyska-łóżeczko. Pokryta białą kwiecistą koronką na niebieskim tle, obramowana złotą lamówką na górze i na dole. Przy każdym brzegu kołyski znajdują się po dwa chwosty. Pośrodku kołyska podtrzymywana jest przez dwa aniołki, stoi na czterech zawiniętych nóżkach.

Ten typ przedstawienia Maryi związany jest z obchodami Święta Narodzin Najświętszej Maryi Panny. Ewangelie nie wspominają nic o Narodzeniu Maryi. Pośrednio wskazuje na nie genealogia Jezusa jako potomka króla Dawida. (Mt 1, 1-17; Łk 3, 23-38). Najważniejszym źródłem literackim, z którego czerpała ikonografia Maryi była Protoewangelia Jakuba (2 poł II w.). Stąd pochodzi znajomość imion rodziców Najświętszej Panienki, Joachima i Anny. Oboje byli już w podeszłym wieku. Co do miejsca urodzenia Maryi tradycja nie jest zgodna. Wymienia się dwa miasta Nazaret i Jerozolimę gdzie Joachim i Anna mieli posiadać dom w północnej dzielnicy miasta.

Obchody święta ku czci Narodzenia Maryi Panny wywodzą się ze Wschodu, datuje się je na V w. Termin obchodu święta, 8 września, wiąże się z konsekracją bazyliki św. Anny. Została ona wzniesiona przez Justyniana I ok. 550 r. w Jerozolimie, przy Sadzawce Owczej, gdzie miał stać dom Joachima i Anny.

W Kościele zachodnim święto zostało przyjęte w VII w. Zwyczaj ten przynieśli ze Wschodu uciekinierzy syryjscy szukający schronienia przed muzułmanami. Oficjalnie zaprowadził je w 688 r. papież Sergiusz I.

Święto Narodzin Najświętszej Maryi Panny obchodzone jest w polskim roku obrzędowym także  jako dzień Matki Bożej Siewnej, która patronuje jesiennym zasiewom.
Warto odwiedzić Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego i zobaczyć rzadko spotykane przedstawienie Maryi Dzieciątka, nie tylko w dniu urodzin Maryi.                                            

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


22 lutego 2019
Piątek

 
Święto katedry św. Piotra, Apostoła

Dzień Ofiar Przestępstw

Rekolekcje: Eucharystia – studnia bez dna i przepis na życie.

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
7.30, 12.00, 18.00 
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze św. 7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą:
Małgorzata, Marta, Konkordia

Okres liturgiczny: zwykły
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie:1 P 5, 1-4
Psalm responsoryjny:Ps 23 (22), 1-2a. 2b-3. 4. 5. 6 (R.: por. 1)
Ewangelia:Mt 16, 13-19
realizacja LM Internet  LM Internet