Matka Boża Bolesna
Clipboard02
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi
do Matki Bożej Licheńskiej

Półtora tysiąca krwiodawców pokłoniło się 8. września przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej w ramach 15. jubileuszowej pielgrzymki. – „To wielka radość, że mogliśmy Matce Bolesnej powierzyć nasze troski i dziękować w piękne święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, wzrastamy duchowo! – powiedział krwiodawca z Turku.

Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza Św. w południe, pod przewodnictwem ks. płk. Zenona Surmy, krajowego duszpasterza HDK, celebrowana m.in. przez ks. Mirosława Frankowskiego, duszpasterz HDK diecezji włocławskiej oraz ks. Łukasz Przelazłego z parafii św. Barbary w Turku, który wygłosił homilię. W głoszonym słowie kapłan nawiązał do obchodzonego dziś święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, tradycyjnie zwanym świętem Matki Bożej Siewnej. - „Maryja przez całe swoje życie wskazuje na Jezusa. Jest dla nas wzorem modlitwy i relacji międzyludzkich. To właśnie my jesteśmy siewcami, w zwykłej codzienności siejemy Boży pokój w sercach innych. Tym ziarnem jest również Wasza krew, którą oddajecie. To zasiewanie życia w drugiej osobie. Od nas zależy, czy nasze serca będą jak żyzna gleba i przyjmiemy ziarno. Wiemy doskonale, że nie zawsze sami dajemy radę i potrzebujemy osoby, która zasieje w nas ziarno, żeby kłosy naszego życia w wieczności były piękne. Wszyscy jesteśmy powołani do świętości” – przekonywał ks. Łukasz Przelazły, przywołując przykłady pełnej wiary modlitwy i apelując, byśmy szukali wstawiennictwa u naszych świętych patronów.

Ks. płk. Zenon Surma natomiast zachęcał wszystkich zgromadzonych w licheńskiej bazylice do oddawania krwi w wieku od 18. do 60. roku życia.

Pielgrzymka do Matki Bożej Licheńskiej ma dla krwiodawców ogromne znaczenie duchowe.
–„Przyjeżdżamy z całej Polski. Spotykamy się również w Częstochowie, Niepokalanowie czy Łagiewnikach, jednak Licheń jest w centrum Polski, dlatego to już nasze15., jubileuszowe spotkanie. Pielgrzymujemy do Lichenia, by złapać drugi oddech, zatrzymać się w codziennym pędzie. Każdy ze swoimi problemami życiowymi, trudnościami chce pokłonić się Matce Bożej Bolesnej, by wyjednać łaski dla wszystkich krwiodawców i tych, którym oddajemy krew, żeby mogli cieszyć się zdrowiem” – powiedział jeden z krwiodawców.

W pielgrzymce uczestniczyła także prężna grupa z Choroszczy, której członkowie przygotowali czytania podczas Mszy Św. oraz drogi krzyżowej. – „Jesteśmy Stowarzyszeniem HDK w Białymstoku, które skupia ponad 9 tys. ludzi, a nasz oddział w Choroszczy liczy ponad 500 osób. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca krew oddaje u nas ok. 40 osób. Bardzo angażujemy się też w służbę liturgiczną podczas Mszy Św., to dla nas duże wyróżnienie” – wyjaśniła Barbara Wiszowata prezes Stowarzyszenia HDK w Choroszczy.

W Polsce funkcjonuje ok. 3,5 tys. klubów HDK, a każdy z nich zrzesza od stu do trzystu osób – informuje jeden z honorowych dawców krwi. – „Oczywiście przywieźliśmy w naszych sercach tych, którzy nie mogli tu dotrzeć - są tu dziś duchowo z nami”.

Licheń Stary, 08 września 2018 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


20 lipca 2019
Sobota

I Ogólnopolska Pielgrzymka Różańcowa


Koncert "Magnificat" - Andre Siekierski (Paryż), Julia Karlova (Warszawa):
(nawa główna bazyliki) godz.13.00

Być dla innych jak Maryja
Rekolekcje o budowaniu relacji z ludźmi

 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
Nabożeństwa6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji małżeństw i rodzin

kościół górny-nawa główna:
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Apel Maryjny 21.00, po Apelu Maryjnym różaniec
Po Apelu Maryjnym procesja ze świecami
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00
bazylika dolna - kaplica Trójcy Świetej
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej 18.00


Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą:
Czesław, Czesława, Hieronim
 
Zwykły okres liturgiczny
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych:zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Wj 12,37-42
Psalm responsoryjny: Ps 136 
Ewangelia: Mt 12,14-21
realizacja LM Internet  LM Internet