Matka Boża Bolesna
p
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

„Jesteście u siebie w domu”.
Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich do Matki Bożej Licheńskiej

W drugi weekend września na ulicach Lichenia i terenie sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej było wyjątkowo gwarno, kolorowo i radośnie, a to za sprawą kół gospodyń wiejskich i innych organizacji kobiecych, które już po raz 8. przybyły z pielgrzymką do Matki Bożej Licheńskiej.

Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się w sobotę przeglądem zespołów KGW, konkursem twórczości artystycznej i kulinarnym – na potrawę z kapusty na parkingu przy ul. Konińskiej, przy brzegu Jeziora Licheńskiego. Po oficjalnym otwarciu odbył się koncert patriotyczny i  koncert „Na folkowo na ludowo” w wykonaniu KGW Przybysławice, mecz piłki nożnej na boisku przy SP w Licheniu o puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i muzykowanie z kapelą „Z Kopyta”. Mimo, że to już ósme, liczne spotkanie gospodyń, niektóre z nich przybyły do Lichenia po raz pierwszy. – „Przyjechałyśmy z bardzo daleka, spod wschodniej granicy z Kowali Oleckich. Tam właśnie prowadzę zespół „Prząśniczki” od 44 lat. Zdobywaliśmy wiele nagród, m.in. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Odwiedzamy z zespołem miasta z Polski i zagranicy, ale w Licheniu na tym jarmarku jesteśmy po raz pierwszy. Osobiście pielgrzymowałam do Matki Bożej Licheńskiej 23 razy, a w gronie zespołu składamy Matce Bożej hołd pierwszy raz” – mówi Zofia Domin, prowadząca zespół Prząśniczki. Panie dowiedziały się o spotkaniu kół gospodyń w Licheniu od swojej organizatorki, pracującej w starostwie. – „Podała nam propozycję wyjazdu i chętnie z niego skorzystałyśmy, jako pierwsze z naszego powiatu oleckiego. To nie tylko występy, wielkim zaszczytem dla nas jest odwiedzenie Matki Bożej w licheńskim sanktuarium” – zapewnia pani Zofia Domin.

Zespół „Echo Łysicy” wziął udział w pielgrzymce Kół Gospodyń Wiejskich po raz drugi, po kilkuletniej przerwie i zdobył I miejsce w przeglądzie zespołów. – „Chciałyśmy, żeby nasz śpiew brzmiał nie tylko w naszym województwie świętokrzyskim, ale także poza nim. Pamiętam, że 8 lat temu przyjęłyśmy zaproszenie z Lichenia, bardzo nam się tu wtedy podobało, dlatego przyjechałyśmy w tym roku i chcemy, by spotkania w Licheniu stały się naszą coroczną tradycją. Wykonujemy pieśni ludowe, pasyjne, śpiewamy kolędy i pastorałki. Członkowie naszego zespołu sami tworzą muzykę i piszą teksty do pieśni, dzięki pomocy i wiedzy naszej koleżanki Marii, czerpiemy inspirację z XVIII-wiecznych kantyczek” – opowiadały członkinie zespołu powstałego przy Kole Gospodyń Wiejskich z Bielin.

Kolejny zespół jest bardzo wytrwały w pielgrzymowaniu do Lichenia i w szczególny sposób związany z sanktuarium. – Przyjechałyśmy już 7. raz na pielgrzymkę i jarmark kulturowy do Lichenia, ponieważ jest tu bardzo radośnie, a nasz zespół nazywa się „Wesołki”!” – cieszą się członkowie zespołu. – „Ale przede wszystkim przyjeżdżamy do Matki Bożej Licheńskiej i założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP, św. Stanisława Papczyńskiego, który jest naszym rodakiem, właśnie z gminy Podegrodzie!” – mówią panie z południa Polski. – Dzięki nam rozwija się tradycja rękodzieła, pieśni czy potraw regionalnych i intensywnie szerzymy kult św. Stanisława Papczyńskiego, byłyśmy nawet w Rzymie na jego kanonizacji. Zawsze odwiedzamy kaplicę  poświęconą mu w Licheniu, dziękujemy i prosimy o jego wstawiennictwo. Za rok też na pewno przyjedziemy do Lichenia!” – zapewniły członkinie zespołu „Wesołki”.
Pełen kolorów i smaków jarmark kulturowy zamknęła 8 września Msza Św. w licheńskiej bazylice, apel maryjny oraz inauguracja akcji „100 dni z Modlitwą Różańcową na 100-lecie Niepodległości z polskimi gospodyniami”.

W niedzielę gospodynie, przy akompaniamencie orkiestry dętej, udały się w barwnym orszaku do licheńskiej bazyliki, aby wspólnie modlić się w trakcie południowej sumy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

Witając wiernych na początku Mszy św. ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, powiedział: - „Jesteście w domu u Gospodyni, która ma na imię Maryja; u Gospodyni z Nazaretu. Gromadzimy się dziś, aby dziękować za codzienność, na którą niewielu zwraca uwagę, a ona jest tak ważna. Tę codzienność, którą wy kreujecie”.

W homilii ks. Kumala zwrócił się do gospodyń wiejskich akcentując ich rolę w historii naszego kraju: - „Wasza obecność w tym miejscu jest ważna, gdyż na przestrzeni wieków obecność kobiet podtrzymywała polskość. Nasza Ojczyzna to ziemia, o którą trzeba się troszczyć. Trzeba o Nią dbać i Ją kochać. I wy to czynicie. Wy dajecie świadectwo, troszcząc się o swoją ziemię, aby zachować tożsamość narodową i lokalną”.

Mówiąc o gospodyniach żyjących w przeszłości, kaznodzieja powiedział, iż to one potrafiły organizować się i organizowały życie artystyczne, kulturalne i wychowawcze działając dla dobra lokalnej społeczności. – „To wielki wkład dla dobra naszej Ojczyny. Szczególnie należy to podkreślić w tym roku. Chcemy o tym pamiętać w licheńskim sanktuarium” – mówił kapłan.

W wygłoszonym słowie marianin nawiązał także do słów św. Jana Pawła II, które papież-Polak wypowiedział w Licheniu w 1999 roku – „Jesteście w miejscu, które Maryja bardzo umiłowała”.
- „To nas Maryja bardzo miłuje i tej miłości macierzyńskiej chcemy doświadczać. Miłości Tej, która zawsze jest przy nas. Matka Najświętsza przygarnia nas do swojego Serca, bo w sercu Maryi zawsze jest Jezus. Gdy nas przytula do swojego Serca, to przytula nas do Jezusa. Bo gdy będziemy blisko Jezusa, nasza przyszłość będzie bezpieczna. To spotkanie jest zwieńczeniem waszej pielgrzymki do Lichenia, bo gdy podczas pielgrzymki nie spotkamy Jezusa, to ten czas jest zmarnowany. A w Licheniu wszyscy są mile widziani. Ci, którzy szukają wyjścia z trudnej sytuacji, którzy zwątpili, którzy są przygnieceni złem mają światło nadziei i mogą być pewni, że w licheńskim sanktuarium spotkają Jezusa, który ich uleczy” – mówił homileta.

Na zakończenie Mszy św. ksiądz kustosz odczytał Akt Zawierzenia Matce Bożej Licheńskiej uczestników pielgrzymki.

Licheń Stary, 09 września 2018 r.

Ks. Janusz Kumala MIC, homilia podczas pielgrzymki KGW

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


20 lipca 2019
Sobota

I Ogólnopolska Pielgrzymka Różańcowa


Koncert "Magnificat" - Andre Siekierski (Paryż), Julia Karlova (Warszawa):
(nawa główna bazyliki) godz.13.00

Być dla innych jak Maryja
Rekolekcje o budowaniu relacji z ludźmi

 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
Nabożeństwa6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji małżeństw i rodzin

kościół górny-nawa główna:
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Apel Maryjny 21.00, po Apelu Maryjnym różaniec
Po Apelu Maryjnym procesja ze świecami
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00
bazylika dolna - kaplica Trójcy Świetej
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej 18.00


Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą:
Czesław, Czesława, Hieronim
 
Zwykły okres liturgiczny
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych:zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Wj 12,37-42
Psalm responsoryjny: Ps 136 
Ewangelia: Mt 12,14-21
realizacja LM Internet  LM Internet