Matka Boża Bolesna
Główka 21 procesja
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ


 

Sanktuarium
 

Życie w świetle miłosierdzia

Ogólnopolska 250-osobowa pielgrzymka Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich i Bractwa Niepokalanego Poczęcia NMP do Lichenia odbyła się w dniach 8-9 września pod hasłem „Świadkowie miłosierdzia”.
 
Spotkanie rozpoczęło się Mszą Św. w bazylice, sprawowaną przez ks. Łukasza Wiśniewskiego MIC, dyrektora Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich w intencjach członków stowarzyszenia. 
– „Pielgrzymka do Lichenia to okazja, by zaangażowani w duchowość księży marianów, wspierających misje i inne dzieła, mogli się spotkać w szczególnym miejscu, jakim jest sanktuarium, ale też przeżyć rekolekcje. Poprzez temat tegorocznej pielgrzymki chcieliśmy pokazać, że każdy jest zaproszony, żeby być świadkiem miłosierdzia” – tłumaczył ks. Łukasz Wiśniewski MIC. 
– „Rekolekcje w Licheniu są wyjątkowe, bo zwykle spotykamy się w parafiach mariańskich, a tym razem przyjeżdżają uczestnicy z całej Polski, z którymi na co dzień mamy kontakt korespondencyjny. To daje poczucie wspólnoty, jedności misji” – stwierdził ks. dyrektor. 
 
Podczas konferencji nt. apostolatu miłosierdzia w codzienności Mira Majdan, która współpracuje ze zgromadzeniem marianów i prowadzi rekolekcje „Nie bójcie się miłosierdzia”, przypominała, że każdy może szerzyć miłosierdzie Boże w swoim najbliższym otoczeniu – w pracy czy domu. 
– „Miłosierdzie nigdy nie jest praktykowane w sposób jednostronny. Miłosierdzie jest nie tylko dobrem świadczonym innym osobom, ważne byśmy czuli, że też dzięki temu coś zyskujemy, na przykład mam z tego radość. Często łatwo nam świadczyć uczynki miłosierne dla obcych, a trudno dla najbliższych. Miłosierdzie to służba drugiemu człowiekowi, ale to nie znaczy, że mamy się na wszystko zgadzać. Mam szukać dobra drugiego człowieka” – mówiła  Mira Majdan. 
 
Podczas rekolekcji nie mogło też zabraknąć modlitwy św. Faustyny, urodzonej na terenie diecezji włocławskiej, czyli Koronki do Miłosierdzia Bożego. W sobotę odbyło się również spotkanie z ks. Krzysztofem Pazio MIC, misjonarzem mariańskim, który opowiadał o misjach miłosierdzia Bożego w Kamerunie. Chętni zwiedzali też Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, a wieczorem uczestniczyli w apelu maryjnym w licheńskiej  bazylice prowadzonym przez ks. Janusza Kumalę MIC, kustosza sanktuarium. Zaś w niedzielę, w kościele sióstr anuncjatek w Grąblinie, uczestniczyli we Mszy św. w intencji zmarłych członków SPM. 
 
Licheń Stary, 08 września 2018 r.
Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie

16 listopada 2018
Piątek

Wspomnienie dowolne
św. Małgorzaty Szkockiej,
św. Gertrudy, dziewicy

Światowy Dzień Filozofii

Rekolekcje: Eucharystia - studnia
bez dna i przepis na życie.
16-18.11.2018

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte

7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nieszpory za zmarłych 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą: 
Maria, Edmund, Marek

Okres liturgiczny: zwykły
Tydzień Psałterza: IV
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 2 j 4-9
Psalm responsoryjny: Ps 119
Ewangelia: Łk 17,26-37

realizacja LM Internet  LM Internet