Matka Boża Bolesna
Główka1 nenufary
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Warsztaty pisania ikon w Licheniu
 

Eleusa – umilenie, Matka Boża Czuła – to temat październikowych warsztatów pisania ikon w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, które odbywały się od 4 do 7 października.


Warsztaty pisania ikon zostały zorganizowane po raz pierwszy w licheńskim sanktuarium w 2016 roku. Odbywają się 3 razy w roku – prowadzi je artystka Janina Krauze z Bieszczad, natomiast duchową opiekę nad uczestnikami sprawuje ks. Rafał Krauze MIC z licheńskiego sanktuarium. Temat ikonopisania jest bardzo bogaty, na długie wieczory przy kominku, twierdzi marianin. – Modlitwa towarzyszy nam przez cały czas. Ikona tworzona jest w pewnym kanonie. Mówimy o pisaniu ikon, ponieważ to jest teologia. Podobnie, jak Ewangelia została napisana, tak ikona jest Ewangelią, którą mogę czytać wzrokiem.  Ten, kto jest dobrze przygotowany wie, że każdy kolor i linia mają znaczenie. Warstwa duchowa jest nieodłączna przy tworzeniu ikon. Ważne, by traktować pisanie ikon nie jako odwzorowywanie, ale modlitwę i przeżycie duchowe – zwracał uwagę ks. Rafał Krauze MIC.
Podczas warsztatów z głośników płynie spokojna muzyka, a w centrum pomieszczenia widnieje ikona Matki Bożej przytulającej Jezusa. Nad uczestnikami czuwa Janina Krauze, wędruje między nimi i doradza. Pani Krauze posiada swoją galerię, wcześniej zajmowała się m.in. malarstwem olejnym. Dlaczego właśnie pasjonuje się techniką ikonopisania? – Bieszczady to teren bogaty w cerkwie, dlatego temat ikon jest tam popularny. Pasję do ikon odkryłam ok. 30 lat temu. Bardzo lubiłam malować czy rysować, a ogromny wpływ na moje zainteresowanie ikonami miała też oczywiście religia. Kiedyś w Warszawie bardzo mi się spodobała ikona Matki Boskiej. Byłam zachwycona i ten zachwyt zakiełkował. Studiowałam też Biblię przez dwa lata, dzień w dzień. Być może zaowocowało to również pisaniem ikon? – zastanawia się Janina Krauze.
Uczestnicy pracują w ogromnym skupieniu. Dla niektórych to pierwsze spotkanie z ikonopisaniem. – Nie znałam wcześniej techniki pisania ikon, powoli ją zgłębiam. A o rekolekcjach dowiedziałam się z ogłoszenia na stronie internetowej Sanktuarium – mówiła Jadwiga Szuba, która przyjechała w 7-osobowej grupie znajomych z Ciechocinka, należących do klubu malarskiego przy miejskiej bibliotece. – Bardzo nam się podoba panująca atmosfera podczas warsztatów, sposób prowadzenia. Bardzo ważna jest możliwość wyciszenia się – stwierdziła pani Jadwiga. – Tylko w największym skupieniu mogę dostrzec szczegóły, które chcę zawrzeć w ikonie. To sprawia radość. Jestem tu po raz drugi i jestem zadowolona. Bardzo dużym walorem warsztatów jest to, że jesteśmy pod wspaniałą opieką duchową, merytoryczną i „życiową” – zauważyła Beata Szubska z Kujaw – ważne jest, że artyści nie muszą przerywać pracy na codzienne obowiązki, jak sami zaznaczają. – Sanktuarium jest miejscem wyciszenia i skłania do duchowego przeżywania pobytu. Byłam bardzo zdziwiona, kiedy ksiądz zapewniał, że każdy po tak krótkim czasie wyjedzie z ikoną, ale jest to możliwe – mówi pani Beata.
Rozpoczęcie pisania ikony wymaga odpowiedniego przygotowania, co potwierdza Adam Zapora, włocławski historyk sztuki i artysta. Na deskę z drewna liściastego należy położyć 3 warstwy kleju kostnego – symbol Trójcy Świętej, a następnie płótno, które jest odzwierciedleniem chusty św. Weroniki, bądź w tradycji wschodniej chusty króla Abgara. W następnej kolejności nakładamy od 7 (cyfra symbolizująca pełnię) do 12 (liczba apostołów) warstw lewkasu. Przy nakładaniu każdej z warstw modlimy się kolejno do apostołów. Lewkas to rodzaj gruntu, wykonanego z kleju kostnego i kredy pozłotniczej – wyjaśnia Adam Zapora. Grunt musi być wyszlifowany i dopiero na tak przygotowaną deskę można nanieść rysunek.

Licheń Stary, 6.10.2018 r.

Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


16 czerwca 2019
Niedziela

Jedenasta Niedziela Zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy


Dzień wdzięczności fundatorom i budowniczym 
Bazyliki Licheńskiej

Międzynarodowy Dzień Pomocy
Dzieciom Afrykańskim
 
Rekolekcje: Jak przeżyć żałobę?
 
Rekolekcje: Z Maryją uczymy się modlić

PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP po Mszy św. o 7.30
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Nabożeństwo czerwcowe: 17.00
Różaniec: 17.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.00, 10.30, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo czerwcowe 17.30
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00
 
Imieniny obchodzą:
Alina, Aneta, Justyna

Zwykły okres liturgiczny
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Prz 8, 22-31
Psalm: Ps 8, 4-5. 6-7. 8-9 (R.: por. 2a)
Drugie czytanie: Rz 5, 1-5
Ewangelia: J 16, 12-15
realizacja LM Internet  LM Internet