Matka Boża Bolesna
Główka 20 Bazylika za kłosem schowana :)
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ


 

Sanktuarium
 

Warsztaty pisania ikon w Licheniu
 

Eleusa – umilenie, Matka Boża Czuła – to temat październikowych warsztatów pisania ikon w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, które odbywały się od 4 do 7 października.


Warsztaty pisania ikon zostały zorganizowane po raz pierwszy w licheńskim sanktuarium w 2016 roku. Odbywają się 3 razy w roku – prowadzi je artystka Janina Krauze z Bieszczad, natomiast duchową opiekę nad uczestnikami sprawuje ks. Rafał Krauze MIC z licheńskiego sanktuarium. Temat ikonopisania jest bardzo bogaty, na długie wieczory przy kominku, twierdzi marianin. – Modlitwa towarzyszy nam przez cały czas. Ikona tworzona jest w pewnym kanonie. Mówimy o pisaniu ikon, ponieważ to jest teologia. Podobnie, jak Ewangelia została napisana, tak ikona jest Ewangelią, którą mogę czytać wzrokiem.  Ten, kto jest dobrze przygotowany wie, że każdy kolor i linia mają znaczenie. Warstwa duchowa jest nieodłączna przy tworzeniu ikon. Ważne, by traktować pisanie ikon nie jako odwzorowywanie, ale modlitwę i przeżycie duchowe – zwracał uwagę ks. Rafał Krauze MIC.
Podczas warsztatów z głośników płynie spokojna muzyka, a w centrum pomieszczenia widnieje ikona Matki Bożej przytulającej Jezusa. Nad uczestnikami czuwa Janina Krauze, wędruje między nimi i doradza. Pani Krauze posiada swoją galerię, wcześniej zajmowała się m.in. malarstwem olejnym. Dlaczego właśnie pasjonuje się techniką ikonopisania? – Bieszczady to teren bogaty w cerkwie, dlatego temat ikon jest tam popularny. Pasję do ikon odkryłam ok. 30 lat temu. Bardzo lubiłam malować czy rysować, a ogromny wpływ na moje zainteresowanie ikonami miała też oczywiście religia. Kiedyś w Warszawie bardzo mi się spodobała ikona Matki Boskiej. Byłam zachwycona i ten zachwyt zakiełkował. Studiowałam też Biblię przez dwa lata, dzień w dzień. Być może zaowocowało to również pisaniem ikon? – zastanawia się Janina Krauze.
Uczestnicy pracują w ogromnym skupieniu. Dla niektórych to pierwsze spotkanie z ikonopisaniem. – Nie znałam wcześniej techniki pisania ikon, powoli ją zgłębiam. A o rekolekcjach dowiedziałam się z ogłoszenia na stronie internetowej Sanktuarium – mówiła Jadwiga Szuba, która przyjechała w 7-osobowej grupie znajomych z Ciechocinka, należących do klubu malarskiego przy miejskiej bibliotece. – Bardzo nam się podoba panująca atmosfera podczas warsztatów, sposób prowadzenia. Bardzo ważna jest możliwość wyciszenia się – stwierdziła pani Jadwiga. – Tylko w największym skupieniu mogę dostrzec szczegóły, które chcę zawrzeć w ikonie. To sprawia radość. Jestem tu po raz drugi i jestem zadowolona. Bardzo dużym walorem warsztatów jest to, że jesteśmy pod wspaniałą opieką duchową, merytoryczną i „życiową” – zauważyła Beata Szubska z Kujaw – ważne jest, że artyści nie muszą przerywać pracy na codzienne obowiązki, jak sami zaznaczają. – Sanktuarium jest miejscem wyciszenia i skłania do duchowego przeżywania pobytu. Byłam bardzo zdziwiona, kiedy ksiądz zapewniał, że każdy po tak krótkim czasie wyjedzie z ikoną, ale jest to możliwe – mówi pani Beata.
Rozpoczęcie pisania ikony wymaga odpowiedniego przygotowania, co potwierdza Adam Zapora, włocławski historyk sztuki i artysta. Na deskę z drewna liściastego należy położyć 3 warstwy kleju kostnego – symbol Trójcy Świętej, a następnie płótno, które jest odzwierciedleniem chusty św. Weroniki, bądź w tradycji wschodniej chusty króla Abgara. W następnej kolejności nakładamy od 7 (cyfra symbolizująca pełnię) do 12 (liczba apostołów) warstw lewkasu. Przy nakładaniu każdej z warstw modlimy się kolejno do apostołów. Lewkas to rodzaj gruntu, wykonanego z kleju kostnego i kredy pozłotniczej – wyjaśnia Adam Zapora. Grunt musi być wyszlifowany i dopiero na tak przygotowaną deskę można nanieść rysunek.

Licheń Stary, 6.10.2018 r.

Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie

12 grudnia 2018
Środa

Wspomnienie dowolne
Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
18.00 Msza św. w intencji chorych,
po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Roraty 17.00   

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Joanna, Aleksandra, Dagmara

Okres liturgiczny: Adwent
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: fioletowy
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 40,25-31
Psalm responsoryjny:
Ps 103 (102),1-2. 3-4. 8 i 10 (R.: 1a)

Ewangelia: Mt 11,28-30

realizacja LM Internet  LM Internet