Matka Boża Bolesna
n
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ


 

Sanktuarium
 

Rekolekcje „Eucharystia – studnia bez dna i przepis na życie”

– Przychodzę na Eucharystię jak na wyjątkowe przyjęcie, czuję się gościem – mówiła pani Kasia z Poznania, jedna z 37 uczestników rekolekcji, które odbyły się w dniach 19-21 października w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Konferencje głoszone przez ks. Sławomira Homoncika MIC skupiały się przede wszystkim na symbolice Mszy Św. i otwierały na osobiste spotkanie z Bogiem.

Rekolekcje dotyczące Eucharystii podzielone są na dwie części. Tematyka konferencji pierwszej części rekolekcji, która odbyła się w ubiegły weekend jest typowo mistagogiczna, czyli skupia się na symbolice, znaczeniu poszczególnych części Mszy Św. – obrzędów wstępnych, liturgii słowa, liturgii eucharystycznej i obrzędów zakończenia, jak informuje ks. Homoncik. – Rozpoznajemy, w jaki sposób Chrystus prowadzi wiernych poprzez Mszę Św., jak przeżywać ofiarę i składać siebie w ofierze czy w jaki sposób obrzędy zakończenia wprowadzają w życie, posyłają w świat. W czasie rekolekcji oczywiście zapraszam również do osobistego kontaktu z Jezusem, który mówi przez te znaki i symbole – wymienia marianin. Druga część rekolekcji, która odbędzie się w listopadzie, jest natomiast bardziej doświadczeniowa. – Staram się bardziej umożliwić uczestnikom spotkanie z żywym Jezusem przez wprowadzenie ich w miejsca i wydarzenia związane z Eucharystią, gdzie Jezus Chrystus przekonuje o swojej miłości – wyjaśnia rekolekcjonista.
W rekolekcjach dotyczących Eucharystii biorą udział osoby, które chcą pogłębić swoją wiarę i świadome uczestnictwo we Mszy Św. Byłam na rekolekcjach przygotowujących do spowiedzi generalnej w Licheniu i czułam potrzebę kontynuacji, a taką stanowią rekolekcje o Eucharystii. Czuję, że na co dzień relacja z Panem Bogiem jest dość powierzchowna, chciałam doświadczyć głębi. Dzięki rekolekcjom przygotowującym do spowiedzi generalnej rozpoczęłam życie od nowa, to było niesamowite odnowienie wiary – dzieli się pani Renata z Poznania. Uczestnicy nie kryją wzruszenia, które towarzyszy ich doświadczeniu Boga. – W pewnym momencie dotarło do mnie, że podczas Mszy Św. dokonuje się cud, przychodzi do nas Bóg. To ogromnie ważny moment, którego nie jesteśmy w stanie objąć umysłem, a niestety go lekceważymy. Pociąga nas coś bardziej spektakularnego, jakieś inne atrakcje, chociaż przychodzi do nas sam Bóg! A my? Uciekamy do ostatnich ławek albo wcale nie przychodzimy na Eucharystię. Jesteśmy zwykle zabiegani, przed świętami lub przyjęciem sprzątamy, dbamy o różne stroiki, a czy jednakowo zabiegamy o przygotowanie do Eucharystii? Na duchowe na spotkanie z Bogiem? – pyta pani Kasia, uczestniczka rekolekcji. – To wyjątkowo piękne rekolekcje. Przyjazd tutaj nie był łatwy, ponieważ mam niepełnosprawną córkę, trudno było wszystko zorganizować, ale podobnie jak inni czuję głód Boga, pogłębiania relacji z Nim – mówił pan Adam z Bnina.
Pomysł zorganizowania rekolekcji o tematyce Eucharystii zrodził się też z potrzeby budowania świadomości wśród wiernych – czym jest dla nas Msza Święta? Ok. 90 proc. Polaków deklaruje się, że są osobami wierzącymi, katolikami, a jedynie ok. 35 proc. uczestniczy w niedzielnych Mszach Św., z czego w przypadku ok. 50 proc. z nich, czyli ok. 15-17 proc. ogólnej liczby katolików, możemy mówić o pełnym uczestnictwie i spotkaniu z Jezusem w Komunii Św. – Znaczna część wierzących zatem, uczestnicząc we Mszy Św. w sposób niepełny, potwierdza, że nie do końca rozumie, czym jest Eucharystia. Oczywiście wiem, że są osoby chore, które nie przychodzą do kościoła, bo nie mogą, są osoby, które przychodzą, ale nie mogą przystępować do Komunii Św. Ja to rozumiem i wiem, że tak bywa. Pierwsi chrześcijanie twierdzili jednak – „my nie możemy żyć bez Eucharystii!”. Dzisiaj ludzie nie mogą żyć bez telefonów, komputerów, samochodu, ale mogą żyć bez Eucharystii. Eliminujemy z życia to, co duchowe – to bardzo smutne, stąd potrzeba, by o tym mówić. Osoby uczestniczące w rekolekcjach zwykle często przyjmują Pana Jezusa w Komunii Św., ale ważne jest, by jeszcze bardziej rozpalić ich serca, przygotować do dzielenia się płomieniem wiary w swoich środowiskach i składania świadectwa, że dla nich Eucharystia jest faktycznie, jak naucza Kościół, źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego – wyjaśnia ks. Homoncik.
Jednak głębokie duchowe przeżycie „tu i teraz” nie wystarczy, według rekolekcjonisty kluczowe jest wprowadzenie Jezusa w swoje życie na stałe. – Inaczej przeżywamy życie codzienne, m.in. problemy, kiedy doświadczamy osobistego spotkania z Bogiem, gdy Chrystus jest dla nas Kimś żywym, towarzyszącym nam w codzienności. Eucharystia daje możliwość osobistego doświadczenia Boga poprzez Słowo, w Komunii Św., a przez to wydobycia Bożej mądrości. Patrzenie na Jezusa Chrystusa, który składa siebie w ofierze, to oczywiście istota Eucharystii, ale On zaprasza również nas do ofiary. Często widzimy życie, jako pole do zrealizowania siebie – marzeń, pragnień, planów. To jednak nie wszystko. Ważne jest doświadczenie Jezusa Chrystusa, który pokazuje prawdę o człowieku i pokazuje drogę. Eucharystia nie jest oczywiście przepisem na życie, podobnym do przepisu na placek drożdżowy, który udaje się przy zachowaniu określonych proporcji i warunków. Eucharystia zawsze jest czymś nowym. Co innego oznacza w życiu dziecka, młodzieńca, inaczej prowadzi osobę dorosłą. Jest źródłem nieustannie wytryskującym, ciągle świeżym, stale uczącym życia wiarą w różnych jego aspektach – mówi marianin.
 
Licheń Stary, 22.10.2018 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


23 stycznia 2019
Środa

Tydzień modlitw o Jedność Chrześcijan - dzień szósty
"Dąż do sprawiedliwości" (Pwt 16,18-20)

22-27 stycznia - Panama w Licheniu
Dni modlitw w intencji Światowych Dni Młodzieży

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
18.00 Msza św. w intencji chorych,
po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą:
Maria, Ildefons, Rajmund

Zwykły okres liturgiczny
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Hbr 7,1-3.15-17
Psalm responsoryjny:  Ps 110
Ewangelia: Mk 3,1-6
realizacja LM Internet  LM Internet