Matka Boża Bolesna
19
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Zjazd Krewnych Księży Marianów
 
Około 200 osób wzięło udział w zjeździe rodziców, krewnych i przyjaciół księży oraz braci marianów, który w dniach 12-14 kwietnia, odbył się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. W trakcie spotkania wyrażano wdzięczność  za powołania, które Bóg wzbudza w tych rodzinach.
 
W piątkowy wieczór uczestnicy spotkania zagłębili się w rozważania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa dzięki Misterium Męki Pańskiej, które w Sanktuarium odbyło się po raz pierwszy. Z kolei, w sobotę rano, chętne osoby zwiedziły Sanktuarium z przewodnikiem. Następnie modlono się wspólnie w czasie Mszy Świętej o godzinie 12.00 w licheńskiej bazylice. Eucharystię pod  przewodnictwem ks. Janusza Kumali MIC, kustosza Sanktuarium, koncelebrowali ks. Tomasz Nowaczek MIC, przełożony prowincjalny Zgromadzenia i ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz licheńskiego Sanktuarium. Jak podkreślił w homilii ksiądz kustosz „rodzinne środowisko jest bardzo ważne. Bóg wzbudzając powołanie w kimś, równocześnie pokłada nadzieję, że to powołanie zostanie przyjęte, umacniane, podtrzymywane przez posługę i życie najbliższej rodziny.”
 
W dalszej części homilii, marianin podkreślił istotę życia zakonnego: „wejść na drogę życia zakonnego jest wielkim darem, łaską, radością dla tego, który to powołanie rozeznaje i przyjmuje. Nie jest to jednak łatwa droga – jest wymagająca. Księża i bracia marianie ciągle doświadczają wsparcia i pomocy, wypraszanej poprzez bliskich i krewnych, naszych przyjaciół i parafian.”
 
Po popołudniowej projekcji filmu o św. Stanisławie Papczyńskim, założycielu Zgromadzenia Księży Marianów, odbyło się spotkanie z ks. Tomaszem Nowaczkiem, prowincjałem. Marianin nakreślił aktualną sytuację Zgromadzenia, w którym obecnie posługuje 482 księży i braci na całym świecie. Zdaniem księdza prowincjała, marianie, podobnie, jak inne zakony, doświadczają spadku powołań - aktualnie w zgromadzeniu jest 6 kandydatów do stanu konsekrowanego.
 
Prowincjał zaapelował o modlitwę w intencji nowych powołań. Zaprosił także na rozpoczynający się 11 grudnia Jubileusz 350-lecia istnienia Zgromadzenia Księży Marianów. Uczestnicy korzystali także z możliwości zadawania pytań księdzu prowincjałowi. Wśród głosów znalazło się m.in. świadectwo krewnej jednego z niedawno zmarłych marianów, która dziękowała nie tylko za organizację zjazdów, ale również za misję Zgromadzenia, opiekę nad starszymi i schorowanymi współbraćmi oraz nieocenione poświęcenie księży czuwających przy umierającym. 
 
 „W czasie zjazdów podoba nam się wszystko. Duchowość mariańska i ich charyzmaty są nam bliskie, szczególnie postać założyciela – św.  Stanisława Papczyńskiego” – stwierdziła mama dk. Łukasza Gaja MIC. Kobieta przyznaje, że pokochała charyzmat księży marianów, nie spodziewając się zupełnie, że jej syn zostanie jednym z nich.
 
Mama dk. Mateusza Cieleckiego MIC, który, wraz diakonem Łukaszem w czerwcu przyjmie święcenia prezbiteratu,  pochodząca z warszawskiej parafii mariańskiej, podkreśla, że związanie jej rodziny z marianami. „Te, licheńskie spotkania są budujące, bo za każdym razem spotykamy nowe osoby, możemy kogoś poznać. Osoby, które nierzadko widzimy pierwszy raz, potrafią wspomóc, pocieszyć, porozmawiać na każdy temat” – mówiła ze wzruszeniem.
Zjazd rodziców, krewnych i przyjaciół księży oraz braci marianów odbył się w licheńskim sanktuarium już po raz 24. Tradycję zapoczątkował marianin, ks. Michał Rymar MIC, pełniący aktualnie funkcję proboszcza parafii NMP Matki Kościoła w Rdzawce. W organizacji, nad którą czuwał ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz sanktuarium pomagali klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Księży Marianów w Lublinie.
 
Licheń Stary, 15 kwietnia 2019 r.

 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


23 września
Poniedziałek

 
Wspomnienie obowiązkowe św. Pio z Pietrelciny, prezbitera
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec: 17.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Tekla, Bogusław
 
Okres liturgiczny: zwykły
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Ezd 1,1-6  
Psalm responsoryjny: Ps 126  
Ewangelia: Łk 8,16-18
realizacja LM Internet  LM Internet