Matka Boża Bolesna
Główka48 kaplica różańcowa
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Liturgia Wigilii Paschalnej w Licheniu
 

„Dzisiejsza noc jest nocą wiary, nadziei i miłości” – powiedział podczas homilii w trakcie Wigilii Paschalnej ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym.

Kulminacyjny moment Triduum Paschalnego rozpoczął się w Wielką Sobotę o godz. 21.00. Asysta liturgiczna oraz wierni zgromadzili się przed licheńską świątynią przy rozpalonym ogniu, gdzie rozpoczęła się liturgia światła. Podczas modlitwy przewodniczący celebracji ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty księży i braci marianów, pobłogosławił ogień a następnie uczynił znak krzyża na paschale, symbolizującym zmartwychwstałego Chrystusa.
Zapaloną świecę kapłan wniósł do świątyni skąpanej w ciemności, zatrzymując się trzykrotnie i wypowiadając słowa „światło Chrystusa”. W tym czasie wierni zapalali własne świece od paschału. Po odśpiewaniu Exultetu rozpoczęła się bogata w treści liturgia słowa, w której wierni usłyszeli m.in. czytanie z Księgi Rodzaju o stworzeniu świata. W odczytanej Ewangelii wg św. Jana wierni usłyszeli Dobrą Nowinę o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.
Homilię podczas uroczystej Mszy św. wygłosił ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz licheńskiego sanktuarium, w której powiedział, że dzisiejsza noc jest wyjątkowa, pełna wiary. – „ Bardzo często w naszym życiu jesteśmy podobni do ewangelicznych bohaterów - przychodzimy do Boga, ale w sercu brakuje nam wiary. Wsłuchujemy się w Jego słowo i dla niejednego z nas może być Ono czczą gadaniną. W Ewangelii słyszymy, jak niewiasty przybywają do grobu i gdy do końca nie wierzą, idą oznajmić to uczniom. Potem św. Piotr wchodzi do grobu i widzi o wiele więcej. Widzi płótna, pusty grób, ale nie Jezusa. W swoim sercu nie rozumie tego, co się wydarzyło”.
Homileta w trakcie rozważań zwraca uwagę na św. Jana, o którym dzisiejsza Ewangelia milczy, a który wszedł do grobu, zobaczył płótna i uwierzył. – „Ta wyjątkowa noc jest nocą wiary. Tylko ten może uwierzyć, którego serce pała miłością do Boga. Tylko serce, które jest kochane, może miłością odpowiedzieć na miłość. Uczniowie uwierzyli bo Bóg dał im znaki. Nam dziś także Bóg daje znaki”.
Dalej kapłan wskazał na Bożą miłość, która podnosi nas z grzechu i pozwala żyć pełnią życia.
– „ Potrzeba nam wyzbyć się pychy św. Piotra. Warto dziś odkryć pokorę św. Jana, który z trudem, ale i nadzieją, wchodzi do Bożego grobu. Trzeba też nam odkryć miłość Marii Magdaleny względem Boga.  Dzisiejsza noc jest nocą pełną nadziei. Jezus wychodzi z grobu jako Zwycięzca, jako Pan nadziei i dziś tę nadzieję chce wlać w serce każdego z nas. Z Bogiem wszystko jest możliwe. Kto jest wierny Bogu, zawsze jest zwycięzcą i nigdy nie przegrywa swojego życia” - mówił homileta.
Kończąc, marianin życzył wiernym obecnym w świątyni, aby te przepiękne dary Boga każdego dnia stawały się udziałem każdego z nas. A tego, w jaki sposób mamy je pielęgnować, uczy nas Maryja,  Matka Boga, Matka każdego z nas.
Zwieńczeniem Wigilii Paschalnej była procesja rezurekcyjna, która przeszła alejkami licheńskiego sanktuarium.

Licheń Stary, 21 kwietnia 2019 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


  5 kwietnia 2020
  niedziela

  Niedziela Palmowa  Męki Pańskiej
  Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił ?

Internetowy weekend w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej - program link tutaj

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika

Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
6.00 Msza św. w intencji pątników odwołanej pieszej, nocnej, pokutnej pielgrzymki z Konina do Lichenia
7.30 w intencji przebywających w izolacji i kwarantannie
10.00 w intencji dzieci i młodzieży
12.00 po mszy - Akt zawierzenia Matce Bożej Licheńskiej Ziemi Konińskiej, Polski i świata na czas epidemii (do wydrukowania)
16.00 w intencji zmarłych
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30
 
Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 17.00
Nabożeństwa
8.00 Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny lub Różaniec
16.15 Gorzkie Żale
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

CZYTANIA Z DNIA:
1C: Iz 50, 4-7 Ps: Ps 22, 8-9. 17-20. 23-24
2C: Flp 2, 6-11 Akl: por. Flp 2, 8-9
Ew: Mt 26, 14 – 27, 66 (s. 212)
lub: Mt 27, 11-54 (s. 221)
 

realizacja LM Internet  LM Internet