Matka Boża Bolesna
m
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Dzień modlitw w intencji związków niesakramentalnych
 
W pierwszą niedzielę sierpnia modlono się w licheńskim Sanktuarium, aby osoby żyjące w związkach niesakramentalnych uwierzyły, że są przez Boga chciane i kochane, że On robi wszystko, by ich do siebie przyprowadzić.
 
4 sierpnia w Licheniu odbył się Dzień modlitw w intencji osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Główna Msza Święta odprawiona o godz. 12.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej zgromadziła ok. 3500 uczestników. Eucharystii przewodniczył ks. Janusz Kumala MIC, który rozpoczynając liturgię podkreślił, że „chcemy razem z Maryją przybliżyć się do osób żyjących w związkach niesakramentalnych i wesprzeć w zmaganiu się z przeciwnościami, przychodzącymi często ze strony także wspólnoty Kościoła.”
 W wygłoszonej homilii kustosz Sanktuarium stwierdził: „Maryja zna wszystko, co przeżywamy, nie osądza, nie ocenia, nie potępia, nie wyklucza ani nie odpycha. Jest Matką ogarniającą, przyciągającą. Przy niej możemy doświadczyć tej miłości, za którą tęsknią nasze ludzkie serca.”
„Bóg jest Miłością. Każdy z nas jest utkany z miłości, powołany do niej. Każdy chce kochać i być kochanym, o co nieustannie zabiegamy. W tym stwierdzeniu można streścić całe nasze życie” – mówił homileta. „Powołanie do życia małżeńskiego jest wielką łaską i darem, wpisanym w nasze człowieczeństwo i życie na tej ziemi. Każdy z nas ma rodzinę, z której się wywodzi. Nikt nie żyje poza rodziną, a jej fundamentem jest małżeństwo mężczyzny i kobiety.”
„To jest Wasze prawo być w Kościele i korzystać z darów zbawienia, które Kościół ma dla wszystkich” – przypomniał ks. kustosz osobom w związkach niesakramentalnych. „Pielęgnujcie tęsknotę za Komunią św., dbajcie o życie modlitwy, słuchajcie słowa Bożego, czyńcie dobro – to jest wasza droga z Bogiem w codzienności”, dodając: „Kościół proponuje m.in. drogę „białego małżeństwa”, która jest trudna i wymagająca, wymaga dojrzałości w wierze, ale otwiera drogę do sakramentu Eucharystii.” Osoby żyjące w tzw. wolnych związkach zachęcił: „Otwórzcie się na Chrystusa, a On przemieni i umocni waszą miłość”.
Po  mszach o godzinie 10.00 i 12.00 dwa małżeństwa, które wcześniej żyły w związkach niesakramentalnych, wygłosiły swoje świadectwa. Małżonkowie opowiadali o doświadczeniu trudów życia bez sakramentów, spotkaniu Jezusa, odnalezieniu swojego miejsca w Kościele oraz zmaganiach o życie w czystości i zmianach, które wniosło do ich życia sakramentalne małżeństwo. „Czy będąc po rozwodzie, mając partnera i dziecko, mogę należeć do wspólnoty?” – zadawała sobie pytanie jedna z kobiet. W odpowiedzi na nie usłyszała od pewnej wspólnoty: „Bóg Cię kocha i zaprasza z całym Twoim bagażem życiowym”. „Zanim poznaliśmy Pana Jezusa byliśmy martwi duchowo” – mówiło drugie małżeństwo -„Nie mieliśmy do siebie szacunku i w tym kryzysie, na moje wołanie o pomoc, przyszedł do nas Pan Bóg.”
W weekend w Domu Pielgrzyma „ARKA” odbyły się rekolekcje maryjne dla małżeństw sakramentalnych i osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Ich temat to: „Wierność imieniem miłości”, w których wzięło udział około 50 osób. „To było straszne. Miałam poczucie, że w ogóle nie pasuję do Kościoła. Zrobiłam wszystko, by ratować moje małżeństwo, ale mąż zrezygnował. Jestem spokojna, bo walczyłam na wszystkich frontach. Nie znalazłam jeszcze miejsca w Kościele, ale wiem że mam prawo w nim być.” – mówiła jedna z uczestniczek.
W kolejną niedzielę, 11 sierpnia księża marianie zapraszają do sanktuarium na „Spotkanie rodzin z Jezusem w domu Matki”. O godzinie 12.00 w bazylice zostanie odprawiona Msza św. z indywidualnym błogosławieństwem rodzin.
 
 
W Sanktuarium istnieje Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie można porozmawiać z księdzem, psychologiem bądź doradcą życia rodzinnego. Na spotkanie w budynku CPR znajdującym się nieopodal Golgoty, można się umówić dzwoniąc pod numer 63 270 81 32 lub pisząc na adres pomoc@lichen.pl.
 
 
Licheń Stary, 4 sierpnia 2019 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


25 sierpnia 2019
Niedziela

Dwudziesta Pierwsza Niedziela Zwykła

Nowenna  przed rozpoczęciem
nowego roku nauki

Licheńskie Spotkania Rodzin

I Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej
godz. 14.30 Christophe Mantoux (Paryż)

2. Pielgrzymka Konna z Powiatu Tureckiego

37. Piesza Pielgrzymka Ludzi Pracy


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
Procesja Eucharystyczna – po Mszy św. godz. 12.00
Nabożeństwa
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:   (w czasie Festiwalu Muzyki Organowej)
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 17.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00


Kościół św. Doroty
Msze św.
8.30, 10.30, 20.00
Nabożeństwa
Godzinki ku czci Najświętszej
Maryi Panny lub Różaniec: 8.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza św.
8.00

Imieniny obchodzą:
Luiza, Patrycja, Ludwik
 
Zwykły okres liturgiczny
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 66,18-21
Psalm responsoryjny: Ps 117
Drugie czytanie:
Hbr 12, 5-7. 11-13
Ewangelia: Łk 13,22-30
realizacja LM Internet  LM Internet