Matka Boża Bolesna
Główka 22 Bazylika z parkingu
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Nowicjuszka w zakonie anuncjatek
 

Siostra Katarzyna, postulantka Zakonu Najświętszej Maryi Panny, czyli wspólnoty sióstr  anuncjatek, w niedzielę 13 października przeżyła obłóczyny w kościele Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych w Grąblinie. Mszy Św. przewodniczył ks. Sławomir Homoncik MIC, wikariusz polskiej prowincji księży i braci marianów.

Siostra Katarzyna, która przyjęła nowe imię Maria od Pojednania w Chrystusie, rozpoczęła drogę nowicjatu w grąblińskim klasztorze.

Na uroczystej Eucharystii koncelebrowanej m.in. przez ks. Bogusława Bindę MIC, przełożonego licheńskiej wspólnoty marianów i ks. Jarosława Hybzę MIC, licznie zgromadziła się rodzina i przyjaciele nowicjuszki, którzy zaangażowali się w liturgię słowa oraz wspólnota sióstr anuncjatek, która zatroszczyła się o oprawę muzyczną Mszy Św. 

            Podczas homilii ks. Homoncik zauważył, jak czytania liturgiczne trafnie korespondują z obrzędem obłóczyn. – Dzisiejsze Słowo z Księgi proroka Ozeasza opowiada o miłości Bożej. Pan chce swoją oblubienicę wyprowadzić na pustynię, chce do niej mówić i z nią przebywać. Oczywiście ten tekst odnosi się do narodu wybranego, ale jest w nim coś z wydarzenia, którego jesteśmy świadkami w bardzo prostym obrzędzie obłóczyn – zauważył marianin. Siostra Katarzyna nie poślubia jeszcze na wieki, ale Jezus zaprasza ją na pustynię, czego znakiem jest założenie habitu, jak dodał celebrans. – Wszyscy jesteśmy dziś zaproszeni, żeby tworzyć bliską relację z Jezusem. (…) On się staje Panem, z nim mamy umrzeć – mówił. Zwrócił się też do wzruszonej rodziny. – Ona będzie obecna w waszym życiu w innym wymiarze – będzie rozmawiała pewnie z Jezusem Chrystusem o wielu waszych sprawach, może wiele wam wyprosić. To jest forma umierania pewnych relacji, po to, by żyć.

            Siostra Katarzyna prosiła o włączenie do Zakonu Najświętszej Maryi Panny, wybrała nowe imię, a ks. Homoncik poświęcił szary habit zakonny, czerwony szkaplerz, biały welon i krzyż.

            Po uroczystej Eucharystii w grąblińskim klasztorze odbyła się agapa.
Obłóczyny odbyły się w roku jubileuszu 10-lecia przybycia sióstr anuncjatek do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Znajduje się tu ich pierwszy i jedyny dom w Polsce. Klasztor mniszek usytuowany jest w miejscu objawień Maryi Mikołajowi Sikatce w lesie grąblińskim.

Więcej o zakonie anuncjatek na stronie internetowej www.annuncjatki.pl.
 
Licheń Stary, 13 października 2019 r.
 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


17 listopada 2019
Niedziela

Trzydziesta Trzecia Niedziela Zwykła


III Światowy Dzień Ubogich

Kurs "Nowe Życie" / Ekipa dla Jezusa

Rekolekcje: Eucharystia  studnia bez dna  i przepis na życie – część druga

 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte

7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 17.00
Nabożeństwa
8.00 Różaniec lub Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

Imieniny obchodzą:
Grzegorz, Salomea, Waleria

Okres liturgiczny: zwykły
Tydzień Psałterza: I
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Ml 3,19-20a
Psalm responsoryjny: Ps 98
Drugie czytanie: 2 Tes 3,7-12
Ewangelia: Łk 21,5-19
realizacja LM Internet  LM Internet