Matka Boża Bolesna
Główka48 kaplica różańcowa
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Zjazd Braci Marianów
 
20 braci zakonnych posługujących w Prowincji Opatrzności Bożej Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przybyło do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym na doroczne spotkanie. W tym roku bracia pochylają się nad tematyką ubóstwa zakonnego.
 
Spotkanie rozpoczęło się w poniedziałek, 11 listopada, dniem skupienia. Wczoraj z braćmi zakonnymi spotkał się ks. Eugeniusz Zarzeczny MIC wprowadzając w tematykę zjazdu . – „W ramach formacji ciągłej bracia uczestniczą w corocznych spotkaniach, w takcie których poruszane są i omawiane zagadnienia związane ze ślubami zakonnymi lub życiem Kościoła. W tym roku zatrzymujemy się nad tematem ubóstwa w posłudze zakonnej” – wyjaśnił uczestniczący w spotkaniu br. Kazimierz Długołęcki MIC, aktualnie posługujący w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski na warszawskim Marymoncie.
 
Z kolei dziś z mariańskimi braćmi zakonnymi spotkał się ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym. W kaplicy licheńskiego domu zakonnego ks. Kumala przewodniczył Mszy św. oraz wygłosił słowo, w którym podkreślił, że formacyjne spotkania mariańskich braci zakonnych to dobra tradycja skłaniająca do podjęcia refleksji dotyczącej powołania zakonnego. – „To zadanie dla każdego z nas, aby przez swoje powołanie odpowiedzieć na drogę zaproponowaną nam przez Pana Boga” – powiedział ksiądz kustosz.
 
Zdaniem homilety, droga wybrana przez Boga jest dla nas najlepsza. – „Na drodze powołania spotykamy też przeciwności i zakręty, które mogą nas zniechęcać. Jednak musimy pamiętać o jednym – wszyscy jesteśmy potrzebni Panu Bogu, aby On nas kochał. Do tego prowadzi refleksja nad Misterium Bożego Miłosierdzia, które jest źródłem i radością powołania” – wyjaśnił ks. Kumala.
 
Marianin odniósł się także do osoby założyciela Zgromadzania Księży Marianów, św. o. Stanisława Papczyńskiego, który był człowiekiem pełnym nadziei. I pomimo, iż na początku Zgromadzenie było kruche i słabe, o. Stanisław z nadzieją i żarem w sercu realizował swój cel.
 

 
W zjeździe uczestniczy 20 braci marianów z domów zakonnych należących do Prowincji Opatrzności Bożej. Do Lichenia w zdecydowanej większości przybyli bracia z Polski. Jedynym marianinem, który przyjechał z zagranicy, jest br. Krzysztof Biel z domu generalnego w Rzymie.
 
Spotkanie zakończy się w czwartek, 14 listopada. Doroczne spotkania braci zakonnych są okazją do wymiany doświadczeń oraz podziękowania Bogu za dar powołania do mariańskiej wspólnoty. To także sposobność do braterskiego jednoczenia się i wymiany doświadczeń z posługi, którą bracia pełnią w wielu placówkach na terenie Polski i za granicą.

Licheń Stary, 13 listopada 2019 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


20 stycznia 2020
Poniedziałek
Temu, kto prawy, ukażę zbawienie

Wspomnienie dowolne św. Fabiana, papieża i męczennika
Wspomnienie dowolne św. Sebastiana, męczennika

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
18.00 w intencji poszanowania życia
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: zwykły
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 Sm 15, 16-23
Psalm responsoryjny: Ps 50
Ewangelia: Mk 2, 18-22
realizacja LM Internet  LM Internet