Matka Boża Bolesna
Główka6 Bazylika nocą wigilijną ;)
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata
 
Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi odmawiano po każdej z pięciu mszy świętych odprawionych w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. W patronalną uroczystość służby liturgicznej dziękowano wszystkim zaangażowanym w służbę Bogu i ludziom przy ołtarzu.
 
„Jeśli przyjrzymy się ikonie licheńskiej, zobaczymy Matkę Bożą, która pochyla głowę przed Panem i Królem - Swoim Synem – zauważył w czasie homilii ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium – to jest właściwa postawa: Oto jestem, chcę wypełniać Twoją wolę. Ci, którzy należą do Jezusa Chrystusa, należą do Jego Królestwa – przyjmują postawę sług i służebnic.”
„Spojrzenie na gest pochylonej głowy Matki Bożej Licheńskiej w dzisiejszą uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata rodzi pytanie w naszym sercu: jaka jest moja postawa wobec Chrystusa Króla, w domu, pracy, miejscach publicznych, gdziekolwiek się znajduję – mówił marianin – Czy mam tę duchową postawę pochylającego głowę przed Królem?  To symboliczny gest, który kształtuje nasze relacje do Boga i bliźnich. Poprzez tę postawę służby uczestniczymy w Królowaniu Chrystusa Króla Wszechświata – On w niej ukazuje swoje królowanie. Przyszedł, by wypełnić wolę Ojca – służyć człowiekowi, ogłaszać nadejście królestwa Bożego, objawiać oblicze Boga, który jest Miłością.”
W święto patronalne służby liturgicznej ksiądz kustosz podkreślił także, że każdy, kto przybywa do sanktuarium, a jest lub był ministrantem, jest zawsze mile widziany i zaproszony do służenia przy ołtarzu bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Wystarczy zgłosić się do zakrystii.
„O Jezu Najsłodszy, Odkupicielu rodzaju ludzkiego, wejrzyj na nas korzących się u stóp Twego ołtarza. Twoją jesteśmy własnością i do Ciebie należeć chcemy” – na zakończenie liturgii wybrzmiały słowa aktu poświęcenia ludzkości Chrystusowi Królowi. „Oto dzisiaj każdy z nas oddaje się dobrowolnie Najświętszemu Sercu Twemu, aby jeszcze ściślej zjednoczyć się z Tobą” – modlili się wierni.
24 listopada 2019 r. to także 320 rocznica  papieskiej aprobaty Zgromadzenia Księży Marianów od Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które opiekuje się licheńskim sanktuarium od 70 lat. W czasie południowej Eucharystii modlono się także o nowe powołania do Zgromadzenia.
Po mszy świętej odbył się koncert chóru bazyliki licheńskiej „Stabat Mater”, do którego nadal trwa nabór (informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma: lichen@lichen.pl, 63 270 81 42). Chór dyrygowany przez Jacka Hyżnego zadbał o piękno pieśni śpiewanych podczas dzisiejszej liturgii. 

Licheń Stary, 24 listopada 2019 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


  9 kwiecień 2020
czwartek
  Wielki Czwartek Wieczerzy Pańskiej
 Kielich Przymierza to Krew Zbawiciela


Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Chrystusa

Wielkanoc z Maryją: dni modlitwy, refleksji i duchowego odpoczynku - pobyt wielkanocny w Domu Pielgrzyma "ARKA" (9-13 kwietnia) - ODWOŁANY

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika

18.00 Msza Wieczerzy Pańskiej
Po Mszy Wieczerzy Pańskiej nie będzie przeniesienia Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy ale pozostanie w tabernakulum.
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30
Spowiedź
11.00 - 17.00 bazylika górna, kaplica Najświętszego Serca Jezusowego - spowiedź odbywa się w konfesjonałach dostawianych.
W razie braku możliwości przystapienia do spowiedzi jest możliwość praktyki żalu doskonałego (do wydruku tutaj)
 
Kościół św. Doroty

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Wieczerzy Pańskiej
17.00

CZYTANIA Z DNIA:
1C: Wj 12, 1-8. 11-14 Ps: Ps 116B, 12-13. 15-18
2C: 1 Kor 11, 23-26 Akl: J 13, 34
Ew: J 13, 1-15
realizacja LM Internet  LM Internet