Matka Boża Bolesna
Zdjęcie top 2
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

IV Niedziela Adwentu
 
Ostatnia Niedziela Adwentu w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej połączona była z błogosławieństwem figurek Dzieciątka Jezus, które po południowej Eucharystii otrzymały dzieci uczestniczące w liturgii.
 
Podczas Mszy Świętej o godzinie 12.00 w procesji z darami harcerze z Gromady Zuchowej "Przyjaciele Zielonego Lasu" z pobliskich Wąsosz przynieśli Betlejemskie Światło Pokoju. Co roku, od niemal 30 lat, od wiecznego ognia płonącego w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony w wielkiej sztafecie przez skautów obiega cały świat.
 
Eucharystię odprawił ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium. „Widać, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia. W bazylice zauważamy dwa główne znaki: szopka i kolejki do konfesjonałów – dla księdza to najpiękniejszy widok, jaki można spotkać w kościele mówiący, że patrzymy głębiej na to, co się wydarza w naszym życiu” – rozpoczął homilię kapłan.  „Nasza droga do Boga jest taka, że idąc, błądzimy, upadamy, ale jesteśmy podnoszeni miłością Boga – powinniśmy przygotować serca na przyjście Jezusa, bo On chce do nas przychodzić. Jego narodziny to nie jest jakieś wydarzenie historyczne, wspomnienie – to uobecnienie, co oznacza, że doświadczamy przyjścia Jezusa Chrystusa tu i teraz, na tym etapie historii świata i naszego życia” – zauważył ks. Kumala.
Homileta stwierdził, że „możemy Go nie widzieć i zlekceważyć, bądź rozradować, się, że przyszedł i jest obecny. Eucharystia to spotkanie z Jezusem obecnym rzeczywiście i realnie – On rodzi się dla mnie na ołtarzu w czasie każdej mszy św. Możemy uczestniczyć w niej rutynowo, ale ona jest zawsze jedyna i niepowtarzalna. Przychodzi także jako lekarz, miłosierny Zbawiciel w sakramencie pokuty i pojednania.”
Ks. Kustosz przypomniał zebranym istotę Świąt Bożego Narodzenia - ażeby Chrystus wkroczył w nasze życie i je przemienił: „Jeśli w rodzinie jest Chrystus, taka rodzina potrafi pokonywać przeciwności, które się pojawiają”, podkreślając, że Święta Rodzina też przeżywała trudności, choćby tę wspomnianą w Ewangelii przewidzianej na dzisiejszą niedzielę, kiedy „po zaślubinach Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego”, jak opowiada św. Mateusz. 
 
Najbliższa niedziela – Niedziela Świętej Rodziny, 29.12 będzie okazją do umocnienia więzi małżeńskich. W czasie Eucharystii o godzinie 12.00 odbędzie się błogosławieństwo rodzin, odnowienie przyrzeczeń małżeńskich i akt oddania rodzin Matce Bożej Licheńskiej. Po Eucharystii zapraszamy na „Dziecięce kolędowanie”. Dzieci, które chciałyby zaśpiewać kolędę można zgłaszać w Biurze Obsługi Pielgrzyma: lichen@lichen.pl, 63 270 81 42.

Lichen Stary, 22 grudnia 2019 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


31 października 2020
Sobota
Boga żywego pragnie moja dusza

Zaduszki muzyczne. Wieczór refleksji i modlitwy (po Mszy św. o godz. 19.00) - prowadzi sanktuaryjny zespół muzyczny "Galilea" - ODWOŁANE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
19.00 w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej: 18.00
Apel Maryjny, różaniec i procesja ze światłami: 21.00
kościół dolny - Kaplica Trójcy Świętej
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Różaniec dla doroslych: po Mszy św. o godz. 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet