Matka Boża Bolesna
Główka48 kaplica różańcowa
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

10. Ogólnopolska  Kół Gospodyń Wiejskich

W weekend 12-13 września do Lichenia przybyły przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich i innych Organizacji Kobiecych z terenów wiejskich. Pielgrzymka odbyła się w Sanktuarium już po raz 10.
 

W sobotnie popołudnie panie spotkały się w sali Całunu Turyńskiego na koncercie pieśni religijnych. Był on także okazją do wspomnień, oglądania archiwalnych zdjęć i filmów. Wanda Waleriańczyk, organizatorka zjazdu podkreślała rolę Wandy Półtawskiej, przyjaciółki św. Jana Pawła II, która była prekursorką ogólnopolskich spotkań Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu – „Jesteśmy tu po części z powodu duchowego skierowania pani Wandy, której osobę warto przybliżać młodemu pokoleniu” – mówiła pani Waleriańczyk. Dla uczestniczek przygotowano także konferencje duchowe: „Jezus o godności kobiety” a także „Jezus w domu Marty i Marii”. Gospodynie wzięły udział w wieczornej Mszy Świętej, podczas której składano bukiety kwiatów przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, świętując wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi. Uczestniczyły także w Apelu Maryjnym, który zakończył pierwszy dzień zjazdu.
Tradycyjny niedzielny barwny korowód w tym roku odbył się na terenie licheńskiego sanktuarium. Tuż po godzinie 11.00 uczestniczki zjazdu wyruszyły wraz z orkiestrą z placu koronacyjnego umiejscowionego przed kościołem św. Doroty. Z uśmiechem na ustach dotarły do bazyliki, by wziąć udział w południowej Mszy Świętej. Na schodach świątyni zostały powitane i pobłogosławione przez ks. Adama Stankiewicza MIC, wicekustosza sanktuarium. Podczas uroczystej Eucharystii, ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium przewodniczący liturgii, podkreślał ważną rolę każdej gospodyni. Marianin powitał Gospodynie w „miejscu, które Maryja bardzo umiłowała” – cytując słowa, które na temat licheńskiego sanktuarium 21 lat temu wypowiedział św. Jan Paweł II.
„Każda gospodyni dba o trzy domy” – mówił ksiądz kustosz, wymieniając: serce (świątynię, w której przebywamy sam na sam z Bogiem), dom (w znaczeniu materialnym – rodzinę i najbliższych, wypełniony miłością) oraz o świątynię (wspólnotę parafialną). „Gospodyni domowa, matka, jest tą, która spaja, dba o to, by relacje były właściwe” – zauważył ks. Kumala. Kapłan podkreślił także nieocenioną rolę Kół Gospodyń Wiejskich w środowiskach lokalnych oraz wspólnotach parafialnych, gdzie dbają o m. in.  dopracowanie uroczystości kościelnych, wygląd świątyni czy dekoracje.
„Chcemy dziś dziękować za to, ze Pan Bóg daje nam siłę, by dbać o rodzinę i parafię” – mówił ksiądz Kumala – „Dziś Matka Boża prowadzi nas do Jezusa, który mówi o czymś niezwykle trudnym, będącym częścią życia chrześcijańskiego – potrzebie przebaczania temu, który nas skrzywdził. Jesteśmy ludźmi którzy potrzebują przebaczenia i są wzywani, by przebaczać.” Liturgii Mszy Świętej swoim śpiewem towarzyszył licheński chór parafialny „Virtus Dei” pod dyrekcją Michała Jagodzińskiego. Jubileuszowy zjazd Kół Gospodyń Wiejskich zakończyło wspólne śpiewanie Barki pod pomnikiem św. Jana Pawła II przed bazyliką licheńską.

Licheń Stary, 13 września 2020 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


25 listopada 2020
Środa
Dzieła Twe wielkie i godne podziwu

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte

7.30,12.00, 18.00
18.00 w intencji chorych i umierających.
Po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa:
kościół górny - Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Różaniec: 16.30


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

realizacja LM Internet  LM Internet