Uroczystość św. Józefa,
patrona Zgromadzenia Księży Marianów
„Dziś w sposób szczególny oddajemy cześć św. Józefowi, który jest patronem Kościoła powszechnego. Ta dzisiejsza uroczystość jest wyjątkowa, gdyż dziś w całym Kościele rozpoczyna się Rok Rodziny, a poza tym trwa Rok Świętego Józefa. Ten niezwykły człowiek, „człowiek sprawiedliwy, jak go określa Pismo Święte, jest dla nas przykładem miłości Boga i bliźniego, jak również naszym orędownikiem” – powiedział w słowie wstępu ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym, rozpoczynając dzisiejszą południową Msze św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w uroczystość św. Józefa.
W homilii ks. Janusz Kumala skupił się na postaci św. Józefa, męża Maryi i opiekunie Jezusa Chrsytusa mówiąc, iż powinniśmy spoglądać na tę postać w świetle Ewangelii:
- „Widzimy św. Józefa w centrum historii Zbawienia, czyli Bożego planu wobec ludzkości. Centrum tej historii to tajemnica Wcielenia Syna Bożego, czyli Jego przyjścia na ziemię. Święty Józef wpisany jest w historię Syna Bożego na ziemi, w historię Jezusa Chrystusa. I tak też go odnajdujemy na karach Ewangelii wg św. Mateusza i św. Łukasza”.
Kapłan zaznaczył, że dzisiejsza Ewangelia wg św. Mateusza przedstawia nam św. Józefa jako męża Maryi, w związku z czym jego tożsamość wprowadza nas w tajemnicę małżeństwa chrześcijańskiego:
- „Święty Józef, jako patron Kościoła, jako mąż Maryi, wskazuje nam, jak należy rozumieć małżeństwo w świetle Bożego Objawienia, w świetle woli Bożej. Dziś próbuje się podważać sens maleństwa rozumianego jako nierozerwalnego związku sakramentalnego mężczyzny i kobiety. Dzisiejsza kultura próbuje podważyć sens rozumienia takiego małżeństwa. W ten sposób próbuje zamazać istotę małżeństwa w rozumieniu Bożego objawienia”.
Odnosząc się do roli małżeństwa w dzisiejszym święcie, ks. Kumala zachęcał, abyśmy prosili o wstawiennictwo, orędownictwo, o pomoc św. Józefa. – „Musimy bronić małżeństwa i tej jego wizji, która jest zgodna z wolą Bożą, ale także ze względu na to, że jest zagrożone w różny sposób, a którego efektem są bardzo liczne rozwody i rozbicia małżeństw chrześcijańskich”.
Zdaniem marianina postać św. Józefa jest dziś niezwykle ważna i aktualna. On także zmagała się z problemy i rozterkami. Jednak słuchał i ufał Bogu, który nigdy go nie zwiódł. – „Często w naszym życiu osobistym, ale i w małżeństwie, są momenty trudne - możemy je nazwać czasem kryzysu. Wtedy musimy rozeznać, w jaki sposób mamy żyć i postępować. To jest czas, w którym mamy otworzyć się na działanie Boga, gdyż On nie zostawia nas samych z naszymi problemami, ale towarzyszy nam i pomaga przezwyciężać te trudności, które napotykamy. Jednak potrzeba nam postawy św. Józefa - całkowitego zaufania i zwierzenia Panu Bogu, wsłuchiwania się w to, co On do nas mówi i gotowości podjęcia realizacji woli Bożej”.
Kończąc rozważania, kustosz Kumala podkreślił, że szczególnie w dzisiejszym świecie „potrzebujemy takich mężczyzn i ojców -odpowiedzianych, gotowych poświęcić się, ale również wsłuchanych w Pana Boga i realizujących odważnie Jego wolę”.
Przed zakończeniem Eucharystii ks. Janusz Kumala MIC odczytał akt zawierzenia rodzin św. Józefowi. A jeszcze dziś wieczorem w licheńskiej bazylice po Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 zostanie odprawiona Droga Krzyżowa ze św. Józefem.
Imię Józef pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza „Bóg przyda, pomnoży, zwiększy”. 𝐒́𝐰. 𝐉𝐨́𝐳𝐞𝐟 pochodził z królewskiego rodu, którego protoplastą był król Dawid. Jego rodzinnym miastem był Nazaret w Galilei. O jego życiu i śmierci wiadomo niewiele, chociaż sprawował ważną funkcję opiekuna Maryi i Jezusa. Św. Józef jest patronem Kościoła powszechnego, małżonków i rodzin chrześcijańskich, ojców, sierot, a także cieśli, drwali, rękodzielników, robotników i rzemieślników. Św. Józef uważany jest także za patrona dobrej śmierci.
Licheń Stary, 19 marca 2021 r.