Matka Boża Bolesna
n
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Mówią ludzie roku 1863

Irena Wawrzyniak  opowiada  o wystawie otwartej w Muzeum im. Ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu  w  150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.  

Jak zrodził się pomysł na wystawę i skąd jej tytuł?
Od początku prac nad wystawą wiedzieliśmy, że chcemy pokazać Powstanie Styczniowe poprzez doświadczenia indywidualne osób, którym przyszło żyć w tamtych czasachMówię: wiedzieliśmy, bo wystawa ma dwu autorów - Wojciecha Luchowskiego  i mnie.   
Tytuł zapożyczyliśmy od twórcy kolekcji Muzeum czyli od księdza Józefa Jarzębowskiego, który  jest autorem  książki zatytułowanej właśnie „Mówią ludzie  roku 1863”. W książce tej lata przed wybuchem powstania i dzieje samego zrywu ukazane przez różnorodne zapiski  ludzi z tamtych czasów. Podobnie prowadzimy narrację na naszej wystawie. Ponadto, przywłaszczając sobie ten tytuł, chcieliśmy zwrócić uwagę na osobę księdza Jarzębowskiego, bez którego szalonej pasji do zbierania pamiątek historycznych i głębokiego szacunku dla uczestników Powstania nie moglibyśmy przygotować tej ekspozycji.

Jaki to pomysł w takim razie?
Wystawę prowadzimy dwoma równoległymidopełniającymi  się ścieżkami.  
Pierwsza, na którą zapraszamy widza,  to ścieżka  prywatnych doświadczeń osób, które uczestniczyły w powstaniuWybraliśmy  trzynastu bohaterów. Pokazujemy jak wyglądali, bo mamy ich zdjęcia, a następnie prezentujemy pozostałe po nich  pamiątkirękopisy, pamiętniki, świadectwa, listy, dokumenty, jakie wydali. Wszystkie te rękopisy  odczytaliśmy, poświęcając temu wiele czasu, pracy i energii. Następnie, dzięki pomocy osób mieszkających i pracujących w Licheniu, wybrane fragmenty opracowanych dokumentów nagraliśmyJeżeli widz zainteresuje się którymś z bohaterów to może przeczytać kim on był i posłuchać, jaką treść zawierają dokumenty znajdujące sięgablocie przed nim.
Druga, to  wędrówka  ścieżką ułożoną  z oficjalnych dokumentów polskich i rosyjskich, gazet wówczas wydawanych, wyroków sądowych, oficjalnych zaproszeń, ulotek nawołujących do  udziału w manifestacjach, odzew Rządu Narodowego itpOczywiście prezentowane dokumenty zostały świadomie wybrane spośród wielu innych.

Mówi się, że licheńskie Muzeum posiada jedną z największych i najważniejszych kolekcji eksponatów związanych z Powstaniem Styczniowym. Czy to prawda?
Tak, to prawda. Zbiór dokumentów dotyczących Powstania Styczniowego, który znajduje się  w kolekcji Muzeum już przed II wojną światową należał do najcenniejszych w Polsce. Dzięki zapobiegliwości  księdza Jarzębowskiego, który zabrał te pamiątki na wojenną tułaczkęprzekazał je nuncjuszowi apostolskiemu z prośbą by trafiły do Muzeum Polskiego w Chicago, przetrwały one wojenną pożogę, nie spłonęły, nie zostały zniszczone i mogą nam dziś służyć i opowiadać o tamtych czasach.

Z tego, co Pani mówi można wywnioskować, że ekspozycja, którą można oglądać w licheńskim muzeum, to tylko mały fragment zasobów, jakimi dysponuje placówka?!
Mając blisko  trzysta teczek dokumentów dotyczących Powstania Styczniowego przede wszystkim dokonaliśmy digitalizacji całości i zabraliśmy się do poznawania ich treści. Było dla nas oczywiste, że jeśli wystawa ma być interesująca i możliwa do zaakceptowania przez widza żyjącego w dwudziestym pierwszym wieku, musi być oszczędna w formie i wyważona w ilości przekazanej treści. To oznaczało, że możemy pokazać zaledwie  ułamek zbioru. Od początku wiedzieliśmy także, że dokumentomsłowu pisanemu i czytanemubędą towarzyszyć zdjęcia ludzie z tamtych lat. Lata powstania  były także czasem rozwoju fotografii, a w zbiorach Muzeum mamy blisko pięćset portretów z różnych atelier fotograficznych.  
Wybrane dokumenty  ułożyliśmyopowieść skupioną wokół wartości o jakie walczyli ludzi zaangażowani w Powstanie. to między innymi wolność, ojczyzna, niepodległość, równość.  

Od kiedy można zwiedzać wystawę i gdzie ona się znajduje?
Muzeum mieści się na drugim piętrze licheńskiej bazyliki. Wejście do niego znajduje się od północnej strony bazyliki i jest oznakowaneWystawę można zwiedzać  od wtorku do niedzieli.  W poniedziałku Muzeum jest nieczynne dla zwiedzającychZapraszamygodzinach od dziesiątej do szesnastej. W soboty pracujemy nieco dłużej bo do godziny osiemnastej. Wstęp do Muzeum  jest bezpłatny. Wystawa „Mówią ludzie roku 1863” została otwarta trzeciego maja i będzie czynna do końca tego roku.

Dziękuję bardzo za rozmowę.
Rozmawiał Robert Adamczyk

Zdjcia: Marcin Oliński
www.kulturalnykonin.pl

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


31 października 2020
Sobota
Boga żywego pragnie moja dusza

Zaduszki muzyczne. Wieczór refleksji i modlitwy (po Mszy św. o godz. 19.00) - prowadzi sanktuaryjny zespół muzyczny "Galilea" - ODWOŁANE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
19.00 w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej: 18.00
Apel Maryjny, różaniec i procesja ze światłami: 21.00

kościół górny - Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Różaniec dla doroslych: po Mszy św. o godz. 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet