Matka Boża Bolesna
j
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcyjny weekend w Licheniu

Miniony weekend w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej upłynął pod znakiem rekolekcji. Od czwartku w Licheniu modliły się osoby zrzeszone w Ruchu Rodzin Nazaretańskich. W licheńskim Sanktuarium przebywali także maturzyści z Kartuz, którzy w drodze na Jasną Górę postanowili się tu zatrzymać, zwiedzić Sanktuarium i nabrać sił do dalszego podróżowania.

„Wiara drogą do komunii z Bogiem i człowiekiem” – to hasło tegorocznych rekolekcji Ruchu Rodzin Nazaretańskich.  Uczestnicy rekolekcji spędzali czas na modlitwie,  spotkaniach tematycznych oraz konferencjach.

Jak podkreśla ks. Krzysztof Dulny, organizator rekolekcji, wybór licheńskiego Sanktuarium do organizacji spotkań jest wyborem najlepszym z możliwych. Bliskość Boga i Maryi jest tu szczególnie odczuwalna: „Zawsze rekolekcjom Ruchu Rodzin Nazaretańskich towarzyszy myśl przewodnia. Hasłem tegorocznych rekolekcji jest „Wiara drogą do komunii z Bogiem i człowiekiem”. Obecnie ludzie mają bardzo wiele obowiązków, przez co nie potrafią z dystansem spojrzeć na otaczającą rzeczywistość.  Rekolekcje są szansą i okazją do tego, aby się zatrzymać na chwilę. Mają pomóc w spojrzeniu na życie w lepszy, Boży sposób i próbą przemiany tego, czego sami nie jesteśmy sami zmienić. Dzięki ofiarowaniu swoich trudów Bogu, można je łatwiej przeżyć i szybciej pokonać. A Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jest do tego miejscem idealnym”.

Ruch Rodzin Nazaretańskich to maryjna wspólnota działająca przy parafiach. Osoby zrzeszone we wspólnocie starają się zgłębiać w swoim życiu duchowość Świętej Rodziny z Nazaretu.
„Jest to próba życia takim życiem, jakim żyła Święta Rodzina” – wyjaśnia ks. Dulny.

W rekolekcjach wzięło udział ok. 450 członków Ruchu Rodzin Nazaretańskich z zachodniej Polski, m. in. ze Szczecina, Poznania, Wrocławia, Legnicy, Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry.

Drugą grupą, która przebywała w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, była grupa maturzystów z I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach. Uczniowie zatrzymali się w Licheniu w drodze na doroczną Pielgrzymkę Maturzystów na Jasnej Górze. U stóp Matki Bożej Licheńskiej prosili o pomoc w wyborze właściwej drogi życiowej i siły do dalszej nauki w przygotowaniu do egzaminu dojrzałości.

„Naszym głównym celem jest matura. Przyjechaliśmy tu, aby się pomodlić przed najważniejszym egzaminem w naszym życiu. Ale oczywiście nic nie przychodzi samo. Głęboko wierzymy, że ciężka praca połączona z modlitwą zaowocuje pomyślnie zdanym egzaminem maturalnym” – powiedziała Agnieszka z kartuskiego liceum.

Młodzi ludzie w Licheniu zwiedzili Sanktuarium, uczestniczyli we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Mati Bożej Licheńskiej oraz brali udział w naukach rekolekcyjnych.

„Każdego roku, gdy jedziemy w na Pielgrzymkę Maturzystów na Jasną Górę, zatrzymujemy się w Licheniu. Przemierzając niemal całą Polskę nie wyobrażam sobie, abyśmy po drodze nie odwiedzili Lichenia, gdzie młodzież może w spokoju przystąpić do sakramentu pokuty, wyciszyć się i zastanowić się nad decyzjami, które będą rzutować na całe życie. Przyjeżdżamy do Lichenia od wielu lat i za każdym razem młodzież jest zachwycona atmosferą jak tutaj panuje” – powiedział Mirosław Lange, katecheta z I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach, organizator pielgrzymki.

Oprócz modlitwy w Sanktuarium uczniowie odwiedzili pobliskie Strzelno, gdzie mogli zobaczyć dwunastowieczne zabytki związane z początkami państwa Polskiego.

Zarówno uczestnicy rekolekcji Ruchu Rodzin Nazaretańskich, jak i młodzież maturalna z Kartuz,  mieszkali w Domu Pielgrzyma „Arka” znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie licheńskiej bazyliki.


Licheń Stary, 14 lutego  2011 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


16 czerwca 2019
Niedziela

Jedenasta Niedziela Zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy


Dzień wdzięczności fundatorom i budowniczym 
Bazyliki Licheńskiej

Międzynarodowy Dzień Pomocy
Dzieciom Afrykańskim
 
Rekolekcje: Jak przeżyć żałobę?
 
Rekolekcje: Z Maryją uczymy się modlić

PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP po Mszy św. o 7.30
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Nabożeństwo czerwcowe: 17.00
Różaniec: 17.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.00, 10.30, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo czerwcowe 17.30
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00
 
Imieniny obchodzą:
Alina, Aneta, Justyna

Zwykły okres liturgiczny
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Prz 8, 22-31
Psalm: Ps 8, 4-5. 6-7. 8-9 (R.: por. 2a)
Drugie czytanie: Rz 5, 1-5
Ewangelia: J 16, 12-15
realizacja LM Internet  LM Internet