Matka Boża Bolesna
10
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Sierpień

26.08.2010 r.
Już po raz drugi Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców przybywających do Sanktuarium w towarzystwie swoich pociech i zorganizowało wydarzenie plenerowe specjalnie dla nich.
Jaka mówi ks. Robert Krzywicki, dyrektor LCPRiOU „pragniemy, aby piknik z mamą i tatą w Licheniu był czasem, kiedy całe rodziny mogą spotkać się razem, aby to był czas modlitwy, spotkania z Bogiem, ale też czas rozrywki i rekreacji”.  Dwudniowy piknik z mamą i tatą rozpoczął się w sobotnie popołudnie o godzinie 13:00 przemarszem Kapeli Szkockiej. Tego dnia zaplanowany był także występ „Kapeli znad Baryczy” oraz konkursy, zabawy i niespodzianki przygotowane specjalnie dla najmłodszych. O godz. 17:15 na placu przez bazyliką wystąpiła gwiazda wieczoru – zespół Arka Noego. Bezpośrednio przed koncertem organizatorzy zaplanowali nietypową atrakcję – prosto do nieba poszybowało 400 balonów, we wnętrzu których znajdowały się  listy z zaproszeniem na kolejne, 3. Licheńskie Spotkania Rodzin w 2011 roku. Podczas spotkań była także możliwość porozmawiania z psychologami, doradcami rodzinnymi oraz specjalistami z  Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. W niedzielę, w Kaplicy Trójcy Świętej, godz.10.00 odbył się wykład dla rodziców „Małżeństwo po latach a wychowanie dzieci”, który poprowadzili Elżbieta i Jerzy Marcinkiewiczowie z Łodzi.
O godz. 12:00 była możliwośc uczestnictwa w  Mszy św. z błogosławieństwem dla dzieci i młodzieży przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Eucharystii przewodniczył biskup senior diecezji włocławskiej – Bronisław Dembowski. 
Po południu o godz. 14:00 przy ołtarzu polowym młodzież z licheńskiej parafii zaprezentowała spektakl, pt.„Objawienia Matki Bożej Licheńskiej”. Po przedstawieniu na placu koronacyjnym pojawiło się  obozowisko oraz ekspozycja broni od średniowiecza do II wojny światowej.

25.08.2010 r.
Wczesnym rankiem 25 sierpnia 2010 roku grupa młodzieży wyruszyła na pielgrzymkę rowerową wraz z ks. Waldemarem Kowalskim do Świnic Warckich na miejsce urodzin świętej siostry Faustyny Kowalskiej. Podczas pierwszego etapu podróży około południa grupa dotarła do Koło - co wszyscy uznali za spory sukces - gdzie spożyli posiłek. Pomimo zmęczenia i panującego upału rowerzyści z Lichenia dotarli na miejsce około godziny 16:00 gdzie po rozbiciu namiotów uczestniczyli w uroczystej Eucharystii w Wigilię Narodzenia świętej siostry Faustyny. Pielgrzymka rowerowa zakończyła się następnego dnia. Uczestnicy wyjazdu powrócili do Lichenia samochodami.

22.08.2010 r.
Konsekracja nowego kościoła p.w. Dziesięciu Cnót Ewangelicznych Najświętszej Maryi Panny i klasztoru sióstr Anuncjatek w Lesie Grąblińskim.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 15:00. Wówczas z kościoła parafialnego św. Doroty w Licheniu wyruszyła procesja w której wzięła udział licznie służba liturgiczna: ministranci, bielaki parafianki w ludowych strojch, przedstawiciele kół żywego różańca,  by wspólnie powędrować do nowej świątyni w Lesie Grąblińskim. Pięknie ubranymi na tę okoliczność przez parafian ulicami Lichenia podążyły gospodynie miejsca- siostry Anuncjatki, oraz wszyscy wierni, którzy przybyli, aby świętować to wielkie wydarzenie dla Sanktuarium i całej licheńskiej parafii.
Punktualnie o godzinie 16:00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ordynariusz diecezji włocławskiej, ks. bp Wiesław Mering, który  to dokonał konsekracji światyni. Wśród gości, którzy przybyli na tę szczególną uroczystość byli także: bp pomocnicy włocławski Stanisław Gębicki oraz bp Michel Santier z diecezji Creteil we Francji.

Na początku liturgii głos zabrał ks. Paweł Naumowicz, prowincjał Zgromadzenia Księży Marianów, który powiedział: „Dziękuję Matce Marii od Chrystusa, przeoryszy sióstr w Thiais, że przyjęła propozycję Księży Marianów z Polski. Dziękuję za modlitwę, którą otaczają wszystkich. Dzięki wam to miejsce stanie się jeszcze bardziej rozmodlone, a za wstawiennictwem Bożej Matki wszyscy uprosimy u Boga wiele łask”. Wierni, którzy licznie przybyli na uroczystość poświecenia nowego kościoła i klasztoru w Lesie Grąblińskim, wysłuchali kazania, które jako pierwszy wygłosił bp Wiesław Mering, a następnie bp Michel Santier. Bp Mering nawiązał m. in.  do modlitwy:„W modlitwie człowiek znajduje ukojenie, dzięki szczerej modlitwie człowiek może uprosić u Boga wszystko, czego pragnie. A dla sióstr Anuncjatek , które będą sprawowały posługę w tym pięknym miejscu,  modlitwa jest najważniejsza, bo przecież jest to zakon na wskroś kontemplacyjny, czyli ukierunkowany na modlitwę”. Bp Michel Santier w swoim przemówieniu dziękując za dzisiejszą uroczystość powiedział: „Przekraczając progi nowego kościoła byłem pełen radości z jedności Księży Marianów i sióstr Anuncjatek. Jesteście częścią planu Boga, który chce zjednoczyć wszystkie narody. Ta kaplica stanie się miejscem ciszy, medytacji nad słowem bożym na podobieństwo Maryi, która chowała i rozważała wszystkie słowa Chrystusa w swoim sercu”.
 Od początku września w nowokonsekrowanej świątyni będzie odprawiana codziennie msza święta o godz. 8 rano.  

15.08.2010 r.
Tysiące wiernych z bliższych i dalszych zakątków Polski przybyły do Lichenia na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku przypadła także okrągła, bo 160. rocznica objawień w Lesie Grabińskim Mikołajowi Sikatce oraz 43. rocznica koronacji Cudownego Obrazu koroną papieską. Nieszpory odpustowe rozpoczęły się już w sobotę, 14 sierpnia pierwszymi nieszporami. Wierni, którzy przybyli na nabożeństwo, skorzystali z pięknej pogody, jaka tego popołudnia była w Licheniu, i uczestniczyli w modlitwach na Placu Koronacyjnym w starej części Sanktuarium pod gołym niebem. Główne uroczystości odpustowe odbyły się w niedzielę, 15 sierpnia o godz. 12:00.    W tym roku Słowo Boże do wiernych wygłosił biskup pomocniczy warmiński i elbląski – ks.  Józef Wysocki. W swojej homilii nawiązał do krzyża, jako widzialnego i namacalnego znaku naszej wiary: „Nie wolno nam zapominać, że cała tajemnica ludzkiego zbawienia wywodzi się od krzyża. Przez ten właśnie znak naszej wiary musimy dążyć drogą prawdy i sprawiedliwości ku wieczności. Każdy, kto nazywa siebie chrześcijaninem  winien wziąć swój krzyż i z wiarą znosić wszystkie trudy i przeciwności, jakie niesie za sobą jego brzemię. Wszyscy jesteśmy jego dziedzicami i w nim z ufnością wypatrujmy życia wiecznego”.
Wśród księży koncelebransów nie zabrakło oczywiście Kustosza Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, ks. Wiktora Gumiennego oraz Przełożonego Domu Zakonnego Zgromadzenia Księży Marianów w Licheniu, ks. Wojciecha Sokołowskiego. Radość i wzruszenie na twarzach wiernych uczestniczących w odpustowej sumie można było zobaczyć, gdy wśród księży uczestniczących w sumie odpustowej ukazała się postać ks. Eugeniusza Makulskiego, kustosza honorowego i głównego pomysłodawcy licheńskiej bazyliki. Pod koniec uroczystej Eucharystii ks. Biskup poświęcił i pobłogosławił kwiaty i zioła, jakie wierni przynieśli ze sobą do kościoła. Święcenie wydanych przez ziemię pierwocin płodów jest już tradycją odpustu w licheńskim Sanktuarium, gdyż święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest powszechnie nazywane świętem Matki Bożej Zielnej. Po zakończonej Mszy św. wszyscy wierni, którzy tego dnia tłumnie zgromadzili się w licheńskiej bazylice, wraz z asystą liturgiczną, sztandarami i feletronami, przeszli w uroczystej procesji odpustowej na placu przed świątynią.

10.08.2010r.

Dziś ksiądz proboszcz wysłał do licheńskich parafian okólnik dotyczący uroczystości dnia 22 sierpnia konsekracji nowego kościoła p.w. Dziesięciu Cnót Ewangelicznych Najświętszej Maryi Panny i klasztoru sióstr Anuncjatek w Lesie Grąblińskim.

08.08.2010 r.
8 sierpnia w Licheniu odbył się Diecezjalny Dzień Oświaty Trzeźwościowej.
O godz. 12:00 uroczystą Mszę Świętą koncelebrował biskup włocławski Wiesław Mering. Bezpośrednio po nabożeństwie rozpoczął się mityng spikerski, w trakcie którego kobiety i mężczyźni dzielili się swoimi doświadczeniami w drodze do trzeźwości.
 Na koniec odbył się koncert w wykonaniu trzeźwiejących alkoholików, który ze względu na deszczową aurę został przeniesiony do kaplicy całunu turyńskiego licheńskiej bazyliki.
W trakcie całego Diecezjalnego Dnia Oświaty Trzeźwościowej w Licheniu istniała możliwość indywidualnego spotkania z psychologami, terapeutami uzależnień, wolontariuszami oraz doradcami rodzinnymi.
 
04.08.2010 r.

Dziś liturgiczne wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, patrona kapłanów a w szczególności proboszczów. Ksiądz proboszcz po Mszy św. o godz. 17.00 , którą sprawował w intencji własnej,  zaprosił Radę Parafialną z współmałżonkami i najbliższych znajomych na agape do klasztoru.

 W dzisiejszym dniu w godzinach wieczornych przybyła do parafii Piesza Pielgrzymka z Gdyni do Częstochowy i tradycją lat ubiegłych potnicy skorzystali z noclegu i kolacji w domach parafian by w jutrzejszym dniu wyruszyć szlakiem dalszego pielgrzymowania.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


28 stycznia 2021
Czwartek
Oto lud wierny, szukający Boga

Wspomnienie obowiązkowe św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
6.40 Jutrznia
17.30 Nabożeństwo do św. o. Stanisława Papczyńskiego

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Zwykły okres liturgiczny
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: B, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Hbr 10, 19-25
Psalm responsoryjny: Ps 24
Ewangelia: Mk 4, 21-25
realizacja LM Internet  LM Internet