Matka Boża Bolesna
Główka42 procesja
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Październik

26 - 27.10.2010 r.
Ksiądz proboszcz Stanisław Kosiorowski w dniach 26-27 października 2010r. wziął udział w „Zjeździe Proboszczów z Mariańskich Parafii”.

24.10.2010 r.
Po Eucharystii o godz. 10.30 odbyło się spotkanie księdza proboszcza z Radą Parafialną. Na spotkaniu została omówiona kwestia dużych wydatków jakie poniosła parafia w sezonie grzewczym 2009 na ogrzanie kościoła św. Doroty. Wspólnie została podjęta decyzja o składce od licheńskich parafian, w kwocie 30zł od rodziny , na dofinansowanie  wydatków parafii.

17 - 19.10.2010 r.
W dniach 17 do 19 października odbyła się
pielgrzymka chóru parafialnego Virtus  Dei do diecezji białostockiej. Pielgrzymce przewodniczyło dwóch kałanów: ksiądz proboszcz Stanisław Kosiorowski i ksiądz Edward Daraż. Wzięło w niej udział 50 parafian. Pielgrzymi mięli możliwość spędzenie nocy i spożycia posiłków w Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej z Świętej Wodzie, gdzie na Górze Krzyży  uroczyście wkopali krzyż od parafii licheńskiej.  W Białystoku  pielgrzymi zetknęli się z architekturą i różnorodnością wyznań tamtejszych terenów. Oprócz kościołów katolickich mięli możliwość odwiedzenia  Cerkwi prawosławnej, Meczetu- Muzułmanów i  Żydowskiego Domu Modlitwy- Synagogi. Jednym z radośniejszych punktów programu pielgrzymki było obejrzenie  spektaklu wystawionego przez białostocki  Teatr Dramatyczny pt:  „Ballady i romanse”. Pielgrzymka zakończyła się nawiedzeniem Muzeum Ikon w Supraślu, gdzie przybliżona została historia i symbolika ikonografii.

13.10.2010 r.
Dzień Edukacji Narodowej. Tradycją lat ubiegłych, po Nabożeństwie Różańcowym, ksiądz proboszcz spotkał się na uroczystej agape z obecnymi i emerytowanymi pracownikami oświaty posługującymi na terenie naszej parafii w szkołach podstawowych i oddziałach przedszkolnych; w Licheniu Starym, Helenowie i Anielewie

12.10.2010 r.
Dziś odbyła się Diecezjalna pielgrzymka III klas gimnazjum do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Wzięło w niej udział  ponad 3 tysiące uczniów, w spotkaniu uczestniczyła również młodzież  z naszej parafii. Głównym celem dorocznej pielgrzymki III klas gimnazjów diecezji włocławskiej jest przygotowanie duchowe młodych ludzi do podjęcia właściwej decyzji podczas wybierania szkoły średniej.  Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 10:00 w Kaplicy Trójcy Świętej koncertem ewangelicznym zespołu muzycznego „PS 150” z Piotrkowa Kujawskiego. Pierwotnie miał on odbyć się na placu przed dzwonnicą. Jednak z powodu niskiej temperatury całość została przeniesiona do wnętrza licheńskiej bazyliki. Młodzież bardzo entuzjastycznie przyjęła muzyków włączając się w śpiewy i nagradzając ich gromkimi oklaskami. Nie bez znaczenia był też fakt, że w trakcie koncertu śpiewał i grał na keyboardzie osobisty kapelan ordynariusza włocławskiego, ks. Sławomir Deręgowski.
 O godz. 12:00 rozpoczęła się uroczysta Msza św., której w asyście 60 kapłanów przewodniczył Pasterz Diecezji J.E. biskup Wiesław Alojzy Mering. Wśród Księzy koncelebransów byli także: ks. Wojciech Kochański - wikariusz biskupi koniński oraz ks. Henryk Włoczewski - dziekan drugiego dekanatu konińskiego. W trakcie uroczystej eucharystii nastąpiło przekazanie kopii Krzyża Światowych Dni Młodzieży. Na rok przed spotkaniem młodych w Madrycie krzyż będzie pielgrzymować  po dekanatach diecezji włocławskiej. Pierwszym, który odwiedzi, będzie dekanat lipnowski. Na pielgrzymce nie zabrakło duszpasterzy, sióstr zakonnych, katechetów i nauczycieli, którzy na co dzień pracują z młodzieżą. Pielgrzymowanie zakończył  wspólny posiłek oraz indywidualne zwiedzanie licheńskiego sanktuarium.

8 - 10.10.2010 r.
W Spale, w Domu Rekolekcyjnym “Ostoja” w dniach od 8 do 10 października 2010 r. jedno małżeństwo z parafii wzięło udział w Sesji dla Par Pilotujących i Par Łącznikowych Equipes Notre – Dame. W trzydniowym spotkaniu,  poprzez Eucharystię, Adorację Najświętszego Sakramentu, codzienne konferencje i dzielenie się doświadczeniami, uczestniczące małżeństwa poznawały charakter przyjętej posługi w Ruchu.

07.10.2010 r.

Wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. W nabożeństwie Różańcowym o godz. 15.30 uczestniczyły wszystkie Koła Żywego Różańca z terenu parafii -XIII kół. Opiekun ksiądz proboszcz Stanisław Kosiorowski po nabożeństwie spotkał się z uczestnikami na wspólnej agapie.

06.10.2010 r.
Dziś Światowy Dzień Opieki Paliatywnej i Hospicjów.  O godz. 19.00  w Domu Kultury „Oskard” w Koninie odbył się koncert zorganizowany przez Hospicjum licheńskie, pt.”Głosy dla Hospicjów”.
Zanim zabrzmiały pierwsze akordy na scenie pojawił się prowadzący koncert Łukasz Maciejewski oraz dyrektor licheńskiego hospicjum,  ks. Piotr Lach. W trakcie krótkiej rozmowy dyrektor przybliżył wszystkim ideę hospicyjną, na czym polega praca pracowników hospicjum i cel zorganizowania koncertu. Gwiazdami wieczoru były: Beata Bednarz z zespołem oraz Monika Kuszyńksa, była wokalistka zespołu Varius Manx.  Artystki zaśpiewały dla zgromadzonej publiczności w charytatywnym koncercie, z którego dochód w kwocie ponad 10 tysięcy złotych ,  został przekazany  na funkcjonowanie Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńsiego w Licheniu Starym. 
O godzinach popołudniowych  odbył się wyjazd na basen dla ministrantów z parafii wraz z opiekunem ks. Waldemarem Kowalskim.

05.10.2010 r.
W godzinach porannych czterdziestoosobowa grupa parafian, głównie osoby przynależne do kół Żywego Różańca, wraz z opiekunem ks. Stanisławem Kosiorowskim wyruszyli na  pielgrzymkę do Świnic Warckich, by wziąć udział w VII Kongresie Różańcowym. Pielgrzymi zatrzymali się przy domu rodzinnym św. s. Faustyny Kowalskiej, we wsi Głogowiec, odwiedzając miejsce narodzin i dzieciństwa Świętej. O godz. 10.00 nastąpiło zawiązanie wspólnoty po którym wraz z innymi uczestnikami Kongresu,  o godz.  10.15 wyruszyli procesją z relikwiami, trasą około 3 km, jaką pokonywała codziennie św. Faustyna by móc uczestniczyć w Eucharystii. O godzinie 12.00, wzorem Świętej pielgrzymi mogli uczestniczyć w Mszy św. pod przewodnictwem  Pasterza Diecezji J.E. ks. bp Wiesława Meringa. Homilię wygłosił kustosz sanktuarium ks. Janusz Kowalski. Pielgrzymka zakończyła się  wspólną Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. o 15.00.

03.10.2010 r.
Podczas Niedzielnej Eucharystii o godz. 10.30, czternastoosobowa grupa chłopców z parafii została uroczyście wprowadzona przez księdza proboszcza, poprzez nałożenie szarf, do grona kandydatów na ministrantów:
• Mateusz Adamiak
• Mateusz Zacharek
• Marek Kraska
• Szymon Dryjański
• Dominik Desecki
• Jakub Chaładaj
• Maciej Bilski
• Filip Pietrzykowski
• Jakub Kantarowski
• Paweł Augustyniak
• Krzysztof Stelmasik
• Piotr Goiński
• Dominik Kasprzak
• Paweł Malinowski

01.102010 r.
Rozpoczął się miesiąc październik poświęcony Matce Bożej Różańcowej. Nabożeństwa Różańcowe w kościele św. Doroty odprawiane będą: w niedzielę przed Mszą św. poranną o godz. 8.00, a w dni powszednie dla dzieci w poniedziałki, środy i piątki o godz. 15.30 i dla dorosłych codziennie o godz. 16.30. W bazylice różaniec przed Cudownym Obrazem odmawiany będzie w dni powszednie o godz. 18.00, a w niedzielę o godz. 17.00.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


24 października 2020
Sobota
Idźmy z radością na spotaknie Pana

Wspomnienie dowolne św. Antoniego Marii Clareta, biskupa

346. rocznica aprobaty pierwszego klasztoru Zgromadzenia Marianów w Puszczy Korabiewskiej (Mariańskiej) w 1673 roku

Dzień modlitw w intencji Zgromadzenia Księży Marianów

Warsztaty "Stres - radzenie sobie w sytuacji trudnej" - ODWOŁANE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
19.00 w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej: 18.00
Apel Maryjny, różaniec i procesja ze światłami: 21.00
kościół dolny - Kaplica Trójcy Świętej
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Różaniec dla dorosłych: po Mszy św. o godz. 7.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet