Matka Boża Bolesna
18
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Grudzień

31.12.2010 r.
Podobnie jak w ubiegłym roku o godzinie 16.30, przed Mszą św. wieczorną, w kościele parafialnym, pod przewodnictwem ks. proboszcza,  odbyło się nabożeństwo  dziękczynno-przebłagalne za rok 2010.

30.12.2010 r.
Dziś, w swojej intencji, wieczorną Mszę św. w kościele parafialnym sprawował kustosz senior ks. Eugeniusz Makulski. Serdeczne życzenia i kwiaty z okazji imienin składały jubilatowi liczne grupy i delegacje z parafii.

27.12.2010 r.
Pod przewodnictwem prowincjała Zgromadzenia Księży Marianów ks. Pawła Naumowicza MIC przy współudziale wszystkich zamieszkujących w Domu Zakonnym w Licheniu i przyjezdnych współbraci o godz. 13.00 odbył się pogrzeb ks. Jana Karbasza MIC.

26.12.2010 r.
Niedziela św. Rodziny. Podczas Mszy św. o godz. 10.30 odbyło się odnowienie Sakramentu Małżeństwa.
W godzinach popołudniowych, dla gości  spędzających święta w domu pielgrzyma Arka, dzieci z parafii przedstawiły Jasełka. Całość przedstawienia przygotowali i koordynowali ks. wikariusz Waldemar Kowalski i katechetka pani Ewa Pawlak.

24.12.2010 r.
O godzinie 21.00 w kościele p.w. Dziesięciu Cnót Ewangelicznych Najświętszej Maryi Panny przy klasztorze sióstr Anuncjatek w Lesie Grąblińskim pod przewodnictwem ks. Bogusława Czupryny odbyła Msza Wigilijna.
Natomiast o godz. 24.00, w licheńskiej bazylice, tradycją lat ubiegłych obyła się Pasterka której przewodniczył i wygłosił homilię ksiądz kustosz Wiktor Gumienny. O oprawę muzyczną zadbał chór parafialny „Virtus Dei”, pod przewodnictwem organisty pana Jarosława Adamiaka.

23.12.2010 r.
Dziś w kościele parafialnym Msza św. wieczorna została odprawiona w intencji wszystkich zmarłych w 2010 r. Po Eucharystii była możliwość zapalenia zniczy od Paschału, by następnie zanieść je na groby najbliższych.
W dniu dzisiejszym, po wieczornej Eucharystii, miało również miejsce spotkanie opłatkowe dwóch licheńskich ekip Ruchu Equipes Notre-Dame istniejących przy naszej parafii.

21.12.2010 r.
Tradycją lat ubiegłych Pracownicy Domu Kultury z Ślesina, na świetlicy parafialnej spotkali się z dziećmi by wspólnie robić ozdoby świąteczne i kartki Bożonarodzeniowe.

19.12.2010 r.
Dziś po Mszy św o godz. 10.30 dzieci z parafii oraz chórek Jutrzenka składali życzenia imieninowe katechetce pani Ewie Pawlak.
W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Grąblinie o godz. 16.00 odbyło się Gminne Spotkanie Opłatkowe połączone z koncertem kolęd.

13.12.2010 r.
Po wieczornej  Mszy św. odbyło się spotkanie ks. proboszcza z Radą Parafialną. Ponownie tematem spotkania były bardzo duże rachunki za ogrzewanie kościoła parafialnego. Wspólnie została podjęta decyzja o zainwestowaniu w nową instalację grzewczą.

12.12.2010 r.
Mszą św. o godzinie 7.30, w bazylice, rozpoczęły się w parafii trzydniowe rekolekcje adwentowe, kolejne Msze św. odbyły się o godz. 8.30, 10.00, 10.30, 16.00 i 17.00.
W poniedziałek  i we wtorek nabożeństwa rekolekcyjne w kościele parafialnym, dla dorosłych były o godz. 7.00, 8.30 i 17.00. dla dzieci o godz. 15.30, a dla młodzieży o godz. 19.30.
Nauki rekolekcyjne głosił marianin ks. Ryszard Górowski, który 20 lat spędził na misjach w Afryce. W prosty sposób przybliżył parafianom trudną posługę pośród bardzo ubogiej a zarazem głęboko wierzącej chrześcijańskiej ludności Afryki, zestawiając to z rzeczywistością współczesnego Polaka, w którego priorytetach ważności, Bóg często zajmuje dalsze miejsce.
Podczas Mszy św. o godzinie 9.00 i 10.30 poszczególne delegacje: dzieci, młodzieży i grup działających na terenie naszej parafii składały życzenia imieninowe wikariuszowi ks. Waldemarowi Kowalskiemu.

08.12.2010 r.
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – patronalne święto  Zgromadzenia Księży Marianów. Podczas uroczystej  Mszy św.  w kościele parafialnym, o godz. 17.00 wszyscy księża i bracia Marianie posługujący w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu i w parafii pw. św. Doroty, odnowili swoje śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
W uroczystości wzięła udział liczna grupa parafian.
Ósmego grudnia swoje święto, tj. 63 rocznicę ogłoszenia karty obchodził również ruch duchowości małżeństw Equipes Notre-Dame, z którego to dwie ekipy funkcjonują przy naszej parafii. Wspólnota ta zajęła się obsługa Mszy św. Przedstawiciele END czytali czytania i modlitwę wiernych, śpiewali psalm oraz wnosili dary ołtarz pośród których  były zobowiązania członków ekip: dwie deklaracje krucjaty trzeźwości i dwie deklaracje duchowej adopcji dziecka poczętego.
Po Eucharystii poszczególni przedstawiciele grup i ruchów przyparafialnych złożyli  życzenia i kwiaty księżom na ręce przełożonego licheńskiej wspólnoty, księdza Wojciecha Sokołowskiego.

05.12.2010 r.
Dziś, istniejący przy parafii, męski chór VIRTUS DEI obchodził okrągłą, 10 rocznicę swojej działalności. Z tej okazji
o godz. 10.30 w kościele parafialnym została odprawiona jubileuszowa Msza Święta w intencji wszystkich obecnych i byłych członków chóru. Eucharystii przewodniczył kustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, ks. Wiktor Gumienny, w koncelebrze z proboszczem ks. Stanisławem Kosiorowskim.
 Po Eucharystii ksiądz proboszcz zaprosił chórzystów wraz z małżonkami na agape.  Po obiedzie  została zaserwowana kawa, ciasto i olbrzymi tort.
W dowód uznania trudu jaki  włożyli  i nadal wkładają członkowie chóru, opiekun duchowy VIRTUS DEI, ksiądz proboszcz, wręczył wszystkim chórzystom albumy.
O radosną atmosferę zadbał ludowy zespół parafialny z Helenowa Drugiego ”Wielopolanki”, prezentując swój repertuar.
Chór „VIRTUS DEI”  powstał z inicjatywy ks. Stanisława Kosiorowskiego. Pierwsze próby chóru rozpoczęły się w październiku 2000 roku, a pierwszy publiczny występ odbył się podczas Pasterki w 2000r. w bazylice licheńskiej. Grupa liczyła wówczas 26 członków.  Początkowym etapem formowania głosów i brzmienia chóru zajęła się  organistka pani Barbara Kaczor, prowadząc tę grupę do 2002r. Wtedy to nowym dyrygentem chóry został i jest do chwili obecnej, organista p. Jarosław Adamiak. Dziś zespól składa się z 24 członków.
Również w dzisiejszą niedzielę ministranci i dzieci z chórku Jutrzenka roznosili opłatek, którym będziemy się dzielić w czasie Wieczerzy Wigilijnej. Tradycją lat ubiegłych każda rodzina wraz z opłatkiem otrzymała również list napisany dla parafian przez ks. proboszcza z okazji świąt Bożego Narodzenia.

4 - 5.12.2010 r.
W dniach 4-5 grudnia w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyły się Warsztaty z zakresu naturalnego planowania rodziny. Poprowadził je irlandzki lekarz ginekolog, dr Phil Boyle, jednen z pierwszych w Europie specjalistów naprotechnologów. Wśród prelegentów znalazł się także dr Maciej Barczentewicz z Lublina, ginekolog położnik, na co dzień pracujący w Instytucie Leczenia Niepłodności Małżeńskiej im. Jana Pawła II.
 Zagadnienia, które zostały poruszone w trakcie trwania warsztatów, odnosiły się w głównej mierze do rozpoznawania płodności, monitorowania zdrowia prokreacyjnego i ginekologicznego oraz leczenia zaburzeń płodności metodą naprotechnlogii.    NaProTECHNOLOGY® jest nową metodą diagnostyki i leczenia niepłodności w pełni współpracującą z naturalnym cyklem miesiączkowym kobiety. Umożliwia ona zdiagnozowanie i wyleczenie schorzeń, które są przyczyną zaburzeń płodności i braku poczęcia. Metoda ta powstała 30 lat temu w USA. Jej twórcą jest praktykujący lekarz ginekolog prof. Thomas Hilgers.
Poradnia Naprotechnologii działająca od 1 grudnia 2010 r. przy Sanktuarium MB Licheńskiej w ramach Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym jest trzecim - po Lublinie i Białymstoku - miejscem w Polsce, gdzie pomaga się małżeństwom doświadczającym trudności związanych z naturalnym poczęciem dziecka.

3 - 5.12.2010 r.
Dziś w licheńskim Domu Pielgrzyma „Arka” 3 małżeństwa z parafii należące do ruchu Equipes Notre Dame, w grupie dwunastu innych rozpoczęły rekolekcje pt. „Bóg szuka orędowników”.  Weekendowe spotkanie i składające się na nie: konferencje oraz świadectwa przybliżyły uczestnikom  wartość modlitwy wstawienniczej, jej moc i skuteczność. Rekolekcje prowadziło małżeństwo Małgorzata i Joachim Grzonkowie wraz z ks. Grzegorzem Kałdowskim.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


30 października 2020
Piątek
Wielkie są dzieła, które Pan uczynił

Pielgrzymka maturzystów z Kartuz (28-30 października) - ODWOŁANA

 

PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Różzniec dla dorosłych: po Mszy św. o godz. 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet