Matka Boża Bolesna
Główka11 procesja
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Abp Jan Paweł Lenga odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu
Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej 

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał dziś z rąk Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka abp Jana Paweł Lenga, marianin, rezydent Domu Zakonnego Zgromadzenia Księzy Marianów w Licheniu Starym.

Odznaczenie zostało nadane abp. Janowi Pawłowi Lendze przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych. Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji prezydenta RP ks. abp Jan Paweł Lenga został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych i krzewienie polskości w Kazachstanie”.

„Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej jest to order, który nadaje się obywatelom polskim, którzy urodzili się za granicą, bądź też obywatelom polskim, którzy mieszkają poza granicami naszego kraju. W związku z posługą, którą ksiądz arcybiskup pełnił przez 36 lat w dalekiej Azji, Minister Spraw Zagranicznych wystąpił do Prezydenta RP o nadanie tak zaszczytnego odznaczenia” – powiedział Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek podczas uroczystości wręczenia orderu abp. Janowi Pawłowi Lenga. Dodał także, iż w trakcie swojej czteroletniej kadencji pierwszy raz zdarzyło się, aby wręczał osobiście to odznaczenie będące jednym z najważniejszych odznaczeń państwowych w naszym kraju.

Sam zainteresowany złożył na ręce Wojewody Wielkopolskiego podziękowanie za przyznanie odznaczenia oraz w kilku słowach przybliżył przybyłym na uroczystość historię swojej posługi w Kazachstanie i na stepach dalekiej Azji. „Urodziłem się na Ukrainie, mam obywatelstwo kazachskie, uczyłem się w podziemiu w seminarium na Litwie i na Łotwie, służyłem w republikach środkowej Azji, a nagroda okazuje się, że oczekuje w Polsce. Nigdy o tym nawet nie marzyłem, a tu taka niespodzianka. Dziękuje tym, którzy obserwowali moją pracę, dziękuję Panu Prezydentowi, że podjął taką decyzję” – powiedział abp Lenga.

Abp Jan Paweł Lenga urodził się w polskiej rodzinie w Gorodku na Ukrainie. Jego rodzina przeprowadziła się w na Łotwę, gdzie przyszły kapłan pracował jako robotnik na kolei. Raz w tygodniu jeździł do zakonnika ze Zgromadzenia Księży Marianów, odbywając w ten sposób roczny nowicjat. Z Łotwy przeniósł się do Kowna na Litwie, gdzie istniało jedno z dwóch w całym Związku Radzieckim seminariów duchownych. Ukończył je potajemnie i także w ukryciu przyjął święcenia kapłańskie 28 maja 1980 r. z rąk bp. Vincentasa Sladkeviciusa. W 1981 r. przybył do Kazachstanu, gdzie posługę duszpasterską pełnił przez 10 lat. 13 kwietnia 1991 r. papież Jan Paweł II mianował ks. Lengę Administratorem Apostolskim dla Kazachstanu i Środkowej Azji, a także biskupem tytularnym Arbi. Sakrę biskupią otrzymał 26 maja 1991 r. Od 1999 pełnił funkcję biskupa ordynariusza Diecezji Karaganda.

Po reorganizacji struktur Kościoła Katolickiego w Kazachstanie w 2003 r., diecezja karagandyjska podporządkowania została metropolii w Astanie, jednak jako pierwszy biskup Kazachstanu decyzją Ojca Świętego bp Jan Paweł Lenga uzyskał tytuł arcybiskupa "ad personam" . Od lutego 2011 abp Jana Paweł Lenga, po złożeniu na ręce papieża Benedykta XVI rezygnacji z urzędu ordynariusza Karagandy, jest rezydentem Domu Zakonnego Zgromadzenia Księży Marianów w Licheniu Starym.

Licheń Stary, 02 września 2011 r.

Abp Jan Paweł Lenga
Piotr Florek, Wojewoda Wielkopolski

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


25 maja 2019
Sobota

Wspomnienie dowolne św. Grzegorza VII,
św. Marii Magdaleny de Pazzi, św. Bedy Czcigodnego

Wielkanoc z Maryją
Święta Maryja, Źródło światła i życia
 
Dzień matki w Domu Matki. Ogólnopolska pielgrzymka matek
do Matki Bożej Licheńskiej,
Patronki szczęścia rodzinnego

VIII Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr
 
Rekolekcje dla poszukujących Maryjnych inspiracji życia
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 Msza św. w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Nabożeństwo majowe: 17.00
Różaniec po Apelu Maryjnym
Apel Maryjny: 21.00
Po Apelu Maryjnym procesja ze świecami
kościół dolny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
9.00 - 16.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo majowe: 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
Imieniny obchodzą:
Grzegorz, Urban, Magda
 
Okres liturgiczny: zwykły
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 16,1-10     
Psalm responsoryjny: Ps 100
Ewangelia: J 15,18-21

realizacja LM Internet  LM Internet