Matka Boża Bolesna
Główka42 procesja
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Licheńskie wakacje dzieci z Lublina

Ośmioro podopiecznych domu dla dzieci w Lublinie prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusa uczestniczy w wakacyjnym wypoczynku w Licheniu. Wszystko za sprawą s. Justyny Lizik, mniszki należącej do tego Zgromadzenia, która postanowiła zabrać swoje podopieczne na kilkunastodniowy wakacyjny wypoczynek do rodzinnej parafii.

Na co dzień s. Juka, jak jest nazywana przez dzieci, swoją posługę pełni w Lublinie. Pochodzi natomiast z miejscowości Helenów, sąsiadującej z Licheniem, i jest licheńską parafianką. Dlatego pomysł przyjazdu z dziećmi do rodzinnej miejscowości nie był przypadkowy:
„Te dzieci z nami przez cały rok i również z nimi wyjeżdżamy na wakacje w różne miejsca. Mamy ich pod opieką 11. Wiadomo, że wyjazd z jedenaściorgiem dzieci jest kosztownym wyjazdem. Więc pomysł zrodził siężeby przyjechać do mojej rodziny z racji tego, że to będzie tanie.” - wyjaśniła s. Justyna.

Z wakacyjnego wypoczynku skorzystało 8 dziewczynek, którymi na co dzień opiekują się Siostry Kapucynki NSJ. Wśród nich jest Iga, uczennica jednego z lubelskich gimnazjów. Jak przyznała w Licheniu bardzo jej się podoba:
„Najbardziej to mi się golgota podoba. Bardzo ciekawie jest tam. Dziewczyny też były na golgocie, na schodach pokutnych. Oprócz tego to bazylika mi się spodobała bardzo – i od środka, i wewnątrz.”

Dziewczyny spędzają czas aktywniejeżdżą na rowerach, spacerują, zwiedzają Licheń i okolice, a wieczorami organizują sobie seanse filmowe lub wraz z s. Justyną udają się w odwiedziny do Jej znajomych lub rodziny.
Wakacje w Licheniu to dla nich możliwość odpoczynku i zapomnienia o trudach dnia codziennego:
„Jesteśmy zgromadzeniem klauzurowo-czynnym. Oznacza to, że prowadzimy też działalność na zewnątrz. Taką działalnością jest placówka opiekuńczo-wychowawcza - dom dla dzieci, które osierocone społecznie przede wszystkim. One zazwyczaj mają rodziców, lub jedno z rodziców, ale nie oni w stanie się nimi odpowiednio zaopiekować lub uzależnieni od różnych używek.”- dodała s. Justyna.

Siostry Kapucynki Najświętszego Serca Jezusa pełniąc posługę zgodnie ze swoim charyzmatem, modląc się i kontemplując miłość miłosierną Najświętszego Serca Pana Jezusa, niosą pomoc ubogim, w szczególności dzieciom i młodzieży opuszczonej. Zgodnie z III Regułą Zakonu Św. Franciszka z Asyżu, w służbie potrzebującym realizują ideały ubóstwa, prostoty, pokory i miłości. Cnoty te pragną realizować  zwłaszcza w pracy z dziećmi. Duch franciszkański wpływa na ich  bezpośredniość, spontaniczność i szczerość w relacjach, co sprzyja tworzeniu rodzinnej atmosfery w prowadzonych przez siostry placówkach.

Licheń Stary, 26 lipca 2012 r.       

S. Justyna Lizik
Iga z Lublina

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


12 lipca 2020
Niedziela
Na żyznej ziemi ziarno wyda plony

Słowacja w Licheniu. Razem przy Bolesnej Matce

Niedziela z rodziną w Licheniu (12.00-16.30) - odwołane

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
Dzień modlitw w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców polskich wsi

20.Ogólnopolska Pielgrzymka Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników (12-13 lipca)
- odwołana

40.Mariańska Piesza Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Lichenia (7-16lipca) - odwołana

Rekolekcje: Nie zgubić się w świecie (10-12 lipca) - ODWOŁANE

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 17.00
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 20.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

realizacja LM Internet  LM Internet