Matka Boża Bolesna
figura MB w ogrodzie
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Chińczycy odwiedzili sanktuarium

Niecodzienni goście odwiedzili wczoraj Sanktuarium Maryjne w Licheniu. Z oddalonego o niemalże 7000 km chińskiego miasta Han Dan, leżącego na południe od Pekinu, przyjechało 5 Chinek, które w Polsce będą uczestniczyły w rekolekcjach ewangelizacyjnych.  Do Polski przybyły na zaproszenie  Ruchu Światło-Życie.

W Polsce już od 5 dni. Łącznie w naszym kraju spędzą miesiąc. Przyjechały przede wszystkim po to, aby poznać Polskę i polski Kościół oraz wziąć udział w rekolekcjach:
„Jest to wyraz współpracy Kościoła w Polsce z Kościołem w Chinach. Ruch Światło-Życie podejmuje teraz szczególną pracę ewangelizacyjno-formacyjną w Chinach prowadząc tam rekolekcje, formując animatorów. Równocześnie zaprasza Chińczyków, aby poznawali nasz Kościół, poznawali formację Ruchu Światło-Życie, ale także będą uczestniczyć w rekolekcjach w Krościenku.” – powiedział ks. Adam Pawłowski z Poznania.

W ciągu pierwszego tygodnia pobytu w Polsce goście z Chin zwiedzają nasz kraj. Jednym z miejsc, które odwiedziły, było właśnie licheńskie sanktuarium. W trakcie kilkugodzinnego pobytu kobiety wzięły udział we Mszy św. przed Cudownym Obrazem oraz zwiedziły sanktuarium:  
„Polska to piękny kraj i jesteśmy bardzo mile zaskoczone. Zwłaszcza jeśli chodzi o polskie kościoły, których jest tu bardzo dużo. Bardzo nam się tu podoba.” – powiedziała jedna z zaproszonych Chinek.  

Dziś goście z Chin w Poznaniu, jutro natomiast pojadą do Krakowa. Po zakończonym rekonesansie  udadzą się do Krościenka w województwie małopolskim, gdzie wezmą udział w rekolekcjach prowadzonych przez Ruch Światło-Życie.

Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie organizuje także specjalny happening pod nazwą „Mejd in Czajna”, który ma na celu popularyzację Kościoła w Chinach oraz zwrócenie uwagi opinii publicznej tej kwestii. Ostatni taki happening odbył się w Poznaniu w niedzielę, 27 maja.
Zdaniem ks. Pawłowskiego praca, którą wykonuje Ruch Światło-Życie nie jest łatwa, ale jest bardzo potrzebna dla rozwoju Kościoła katolickiego na :
„Jest to Kościół młody, dynamicznie się rozwijający. Tysiące misjonarzy wyjeżdża tam, daje świadectwo i ewangelizuje.”

Katolicy w Chinach stanowią około 1% ogółu społeczeństwa (ok. 12-14 mln wiernych) i doznają licznych prześladowań. Polityka jednego dziecka, a co za tym idzie przymusowe sterylizacje i aborcje nawet podczas porodu to wciąż chińska rzeczywistość. Kościół w tym kraju podzielony jest na podziemny - wierny papieżowi i państwowypodporządkowany władzom. Zgodnie z prawem, jedynie Kościoły należące do stowarzyszeń nadzorowanych przez państwo mogą prowadzić działalność duszpasterską.

Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie powstała, aby prowadzić działania ewangelizacyjne i wspierać powstawanie nowych wspólnot poza granicami Polski. Od kilku lat angażuje się w prowadzenie kilkudniowych rekolekcji ewangelizacyjnych dla młodzieży oraz dorosłych. Do tej pory podjęła próby ewangelizacyjne na Ukrainie, Litwie, w Hiszpanii, Kenii i Chinach.

Licheń Stary, 27 lipca 2012 r.   

Chinka, która odwiedziła licheńskie sanktuarium
Ks. Adam Pawłowski, Diakonia Misyjna Ruchu Światło-życie

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


5 grudnia 2019
Czwartek
pierwszy czwartek miesiąca
Błogosławiony, idący od Pana

Siódmy dzień Nowenny przed Uroczystością
Niepokalanego Poczęcia NMP

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza


Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30,12.00, 18.00
7.30 Msza św. roratnia
Nabożeństwa
kościół górny- Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
7.00 Msza św. roratnia
15.30 Msza św. roratnia dla dzieci
Nabożeństwa
6.40 Jutrznia
17.30 Nabożeństwo do św. Stanisława Papczyńskiego

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: I tydzień Adwentu
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: fioletowy
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 26, 1-6
Psalm responsoryjny: Ps 118, 1. 8-9. 19-21. 25-27
Ewangelia: Mt 7, 21. 24-27
realizacja LM Internet  LM Internet