Matka Boża Bolesna
bazylika widziana z pola
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Wspomnienie liturgiczne . Jerzego Matulewicza

Liturgiczne wspomnienie . Jerzego Matulewicza, biskupa, odnowiciela Zgromadzenia Księży Marianów, przypada w Kościele katolickim 27 stycznia.

. Jerzy Matulewicz (Matulaitis) urodził się 13 kwietnia 1871 roku w Lugine koło Mariampola (Litwa) w rodzinie rolniczej jako ósmy syn Andrzeja i Urszuli Matulewiczów. Po śmierci rodziców opiekował się nim starszy brat Jan. Naukę rozpoczął w mariampolskim gimnazjum, którą kontynuował w Kielcach i Warszawie. Na Akademii Duchownej w Petersburgu uzyskał tytuł magistra teologii i w 1898 roku otrzymał święcenia kapłańskie, a we Fryburgu w Szwajcarii 1902 rokudyplom doktora teologii dogmatycznej.

W latach 1905-1907 był zaangażowany w posługę młodzieży i tworzenie chrześcijańskiej demokracji w Warszawie. W 1907 roku powołano go do Akademii Duchownej w Petersburgu na kierownika katedry socjologii. Zaprzyjaźnił się tam z ks. Wincentym Sękowskim - ostatnim żyjącym zakonnikiem ze zgromadzenia marianów likwidowanego przez carat. W 1909 roku na ręce ks. Sękowskego złożył potajemnie śluby zakonne postanawiając odnowić zgromadzenie oraz pozyskać nowicjuszy.
Swą osobą budził duże zainteresowanie jako ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy. Pozostawał w bliskim kontakcie z o. Honoratem Koźmińskim, kapucynem, założycielem wielu zgromadzeń zakonnych. Pomagał mu w organizowaniu zakonnego życia ukrytego pod zaborem rosyjskim. Razem też zabiegali o reformę duchowieństwa diecezjalnego, zakładając Stowarzyszenie Kapłanów Mariańskich.

Od 1911 roku do końca życia pełnił funkcję generała zgromadzenia. W czasie I wojny światowej pracował w Warszawie. W latach 1914-1918 zajmował się działaniami charytatywno-wychowawczymi i wspomaganiem duchowym kapłanów oraz osób zakonnych. W 1918 roku został mianowany przez papieża Benedykta XV biskupem wileńskim.
Bł. Matulewicz jest też założycielem Zgromadzenia Sióstr Ubogich Niepokalanego Poczęcia NMP i Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii. W 1925 roku złożył rezygnację z funkcji biskupa, by całkowicie móc zająć się sprawami zgromadzenia marianów. Ówczesny papież Pius XI nie przyjął jednak jego rezygnacji. Co więcej, mianował go arcybiskupem i powierzył mu stanowisko wizytatora apostolskiego na Litwie. Bł. Jerzy znacząco przyczynił się do poprawy stosunków Litwy z Watykanem organizując nową prowincję kościelną i przygotowując zawarcie konkordatu.

Bł. Jerzy Matulewicz zmarł 27 stycznia 1927 roku. Swoje życie przeżył zgodnie z hasłem, które dał odnowionemu przez siebie zgroamdzeniu: „Pro Christo et Ecclesia” – Za Chrystusa i Kościół! Uroczysty pogrzeb odbył się w katedrze kowieńskiej, a w 1934 r. jego ciało przeniesiono do mariańskiego kościoła w Mariampolu. Kiedy umierał, odnowione przez niego zgromadzenie liczyło ponad 300 zakonników w 13 domach zakonnych.

28 czerwca 1987 roku został beatyfikowany przez Jana Pawła II; uważany jest za jednego z patronów Litwy.

27 stycznia 2006 w Warszawie na ul. Wileńskiej 69 została otwarta Sala Pamięci bł. Jerzego Matulewicza biskupa. Natomiast w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, na placu przed bazyliką, znajduje się pomnik upamiętniający odnowiciela marianów.

Licheń Stary, 27 stycznia 2014 r.       

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


31 października 2020
Sobota
Boga żywego pragnie moja dusza

Zaduszki muzyczne. Wieczór refleksji i modlitwy (po Mszy św. o godz. 19.00) - prowadzi sanktuaryjny zespół muzyczny "Galilea" - ODWOŁANE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
19.00 w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej: 18.00
Apel Maryjny, różaniec i procesja ze światłami: 21.00

kościół górny - Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Różaniec dla doroslych: po Mszy św. o godz. 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet