Matka Boża Bolesna
Główka43 wnętrze Bazyliki
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Bp Mering do sióstr klauzurowych
„Klasztory kontemplacyjne to źródła światła w świecie”


Za papieża, młodzież, rządzących i Kościół Święty, a także o pełnię darów Duch św. dla nowo wybranej konsulty Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych modlono się w Licheniu podczas Mszy św., której przewodniczył bp Wiesław Alojzy Mering. Ordynariusz włocławski przybył do Lichenia, aby spotkać się z siostrami klauzurowymi, które w Sanktuarium w dniach 24-28 marca uczestniczą w VIII Zebraniu Plenarnym Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce.

O godz. 12 bp Mering przewodniczył Eucharystii przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. W homilii odniósł się do Ewangelii z dnia mówiącej o wyrzuceniu demona z człowieka przez Jezusa:
„Dzisiejsza Ewangelia rozpoczyna się charakterystycznym zdaniem Jezus wyrzucał demona z człowieka niemego. Zetkniecie z mocą Boga otwiera tego człowieka, uzdrawia go. Zetknięcie z mocą Boga wkłada w usta człowieka właściwe słowo. Pozawala mu dać właściwą nazwę rzeczy”. Mówił dalej„Jakie niesłychane jest bogactwo, które proponuje nam dzisiaj Kościół do rozważania w tym pięknym dniu, kiedy licheńska bazylika zapełniona jest habitami żeńskich zakonów. Zawsze patrzymy z intencją, żeby błogosławieństwo Pana było waszym udziałem w całym życiu, żeby to spotkanie z Jezusem i Jego Matką tu, w bazylice Matki Bożej w Licheniu, zostawiło ślady”.  

Kaznodzieja pytał także wiernych zgromadzonych w świątyni: - „Czy potrafimy  słuchać, czy potrafimy mówić i głosić słowo Pana, nie swoje, ale Jego słowo, czy potrafimy otwierać się na słowo innego człowieka?! Czy w natłoku nieustanie bombardujących nas informacji umiemy jeszcze słuchać głosu Pana?” Metropolita włocławski podczas homilii odniósł się także do chrześcijaństwa. Mówił, „chrześcijaństwo to nie idea, myśl, system ale, osoba, Chrystuscierpiący i Zmartwychwstały, który jest Panem Kościoła, Panem historii człowieka i świata”.

Na zakończenie ks. biskup zwrócił się do sióstr klauzurowych mówiąc, klasztory kontemplacyjne rozproszone w różnych miejscach w Polsce i na świecie źródłami światła, i dzięki modlitwie sióstr w nich mieszkających lud Boży nie pogrąża się w zwątpieniu, ciemnościach, ale zmierza ku jedynemu, prawdziwemu i dobremu Bogu, który jest drogą, prawdą i życiem.

Licheń Stary, 27 marca 2014 r.

Bp Wiesław Mering o siostrach klauzurowych

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


23 września
Poniedziałek

 
Wspomnienie obowiązkowe św. Pio z Pietrelciny, prezbitera
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec: 17.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Tekla, Bogusław
 
Okres liturgiczny: zwykły
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Ezd 1,1-6  
Psalm responsoryjny: Ps 126  
Ewangelia: Łk 8,16-18
realizacja LM Internet  LM Internet