Matka Boża Bolesna
g
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

„Jak przeżyć żałobę” – warsztaty


Warsztaty psychologiczne „Jak przeżyć żałobę”, skierowane do osób przeżywających pustkę po stracie bliskiej osoby, odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej (21-23.11).

W rekolekcjach wzięło udział 12 osób, które w ostatnim czasie straciły bliską osobę i nie mogą sobie poradzić z pustką, jaka po nich została. Pani Maria z Katowic, która w ubiegłym roku straciła męża, szukała rekolekcji poświęconych tematyce przeżywania żałoby. O licheńskim spotkaniu dowiedziała się od teściowej, która wiosną przybyła do Sanktuarium z pielgrzymką:
„Gdy moja teściowa wróciła do domu, przywiozła z Lichenia ulotkę informującą o rekolekcjach organizowanych w Sanktuarium. Po zapoznaniu się z jej treścią odkryłam, że w Licheniu są organizowane takie rekolekcje, w jakich chciałam uczestniczyć, gdyż nie mogłam sobie poradzić z bólem i uczuciem pustki po stracie męża” – wyjaśniła.

Rekolekcje „Jak przeżyć żałobę” w licheńskim Sanktuarium są organizowane trzy razy do roku.  O zasadności ich organizowania ks. Rafał Gniazdowski, prowadzący spotkanie mówi, że są one potrzebne, bo wiele osób, tak jak pani Maria, po stracie bliskiej osoby szuka odpowiedzi na wiele pytań. Ponadto w trakcie warsztatów uczestnicy mogą liczyć na szczerą rozmowę z kapłanem oraz psychologiem. –„Przyjeżdżają osoby, które poszukują odpowiedzi na pytanie „dlaczego tak się stało”; przyjeżdżają bo chcą porozmawiać o swojej sytuacji, a w domu nie mają z kim; przyjeżdżają, by w końcu zapytać „co się dzieje po śmierci z tymi, którzy odeszli”. To są trudne pytania, ale staramy się pomagać uczestnikom rekolekcji w taki sposób, jak tylko potrafimy najlepiej – swoją radą, dobrym słowem, doświadczeniem” – wyjaśnił ks. Gniazdowski.

Jesienną odsłonę warsztatów wspólnie prowadzili: ks. Rafał Gniazdowski MIC, przełożony mariańskiego domu zakonnego w Górze Kalwarii oraz pani Agata Matysiak, psycholog. Spotkanie w całości odbyło się w Domu Rekolekcyjnym, znajdującym się nad Apartamentami Papieskim w starej części Sanktuarium. Kolejne rekolekcje z serii „Jak przeżyć żałobę” zaplanowane jest w dniach 10-12 kwietnia 2015 roku.

Licheń Stary, 25 listopada 2014 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


17 stycznia 2020
Piątek
Na wieki będę slawił łaski Pana

Wspomnienie obowiązkowe św. Antoniego, opata

Dzień Dialogu z Judaizmem


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica  Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Zwykły okres liturgiczny
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 Sm 8,4-7.10-22 a
Psalm responsoryjny: Ps 89
Ewangelia: Mk 2,1-12
realizacja LM Internet  LM Internet