Matka Boża Bolesna
Główka 12 wieże zza drzew
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Krzyż Światowych Dni Młodzieży
zawitał do największej świątyni w Polsce


Burzą z gradem, piorunami i ulewnym deszczem Licheń przywitał Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikonę  Matki Bożej Salus Populi Romani.  

Pierwotne plany uroczystości, które miały odbyć się na licheńskim rynku, przy kaplicy z Krzyżem Romańskim, musiały ulec zmianie ze względu na nawałnicę, jaka przeszła nad Licheniem w sobotnie popołudnie. Ulewny deszcz oraz grad, a także błyskawice spowijające niebo nad Licheniem sprawiły, że ks. Stanisław Kosiorowski MIC, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym, podjął decyzję o przewiezieniu Krzyża ŚDM wraz z figurą Salus Populi Populi bezpośrednio do bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.  

Obydwa symbole ŚDM przybyły do licheńskiego Sanktuarium eskortowane przez strażaków z jednostek ochotniczych straży pożarnych z Lichenia i Konina. Przy głównych schodach prowadzących do bazyliki oczekiwała licheńska młodzież na czele z księdzem proboszczem, a także strażacy z jednostek OSP z Grąblina i Helenowa. Długotrwałe wyczekiwanie zostało w pełni nagrodzone i zrekompensowane, gdy oczom wiernych ukazały się samochody, którymi do Lichenia zostały przywiezione symbole ogólnoświatowego spotkania młodych ludzi z papieżem.

Po zdjęciu Krzyża z auta transportującego, został on przekazany na ręce przedstawicieli młodzieży, którzy z ogromnym szacunkiem i w modlitewnym skupieniu przeszli nawą główną licheńskiej świątyni, niosąc go przed tron Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Tam druhowie ustawili Krzyż ŚDM oraz ikonę Matki Bożej na specjalnie do tego przygotowanych stelażach. Następnie ks. Kosiorowski, odpowiedzialny za peregrynację Krzyża w Licheniu, przywitał przybyłych wraz z symbolami ŚDM kapłanów: ks. Artura Niemirę, kanclerza kurii włocławskiej i koordynatora peregrynacji Krzyża po terenie diecezji, ks. Sławomira Kasprzaka i ks. Piotra Stannego z parafii pw. św. Stanisława w Kramsku, a także ks. Artura Krzyżanowskiego z parafii pw. bł. Jerzego Matulewicza, skąd Krzyż wraz z ikoną przywędrował do Lichenia.

W dalszej części uroczystości odśpiewana została Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny, po której błogosławieństwa udzielił zebranym w świątyni wiernym ks. Artur Niemira.  Należy zaznaczyć, iż z pobliskiego Kramska na powitanie Krzyża ŚDM w pieszej pielgrzymce przybyła kilkunastoosobowa grupa gimnazjalistów, którzy ostatni etap wędrówki pokonali w rzęsistym deszczu. Na zakończenie oficjalnego powitania Krzyża i ikony Matki Bożej w Licheniu młodzież oraz duszpasterze uwiecznili tę wzruszającą chwilę na wspólnym zdjęciu, upamiętniającą to wydarzenie zarówno dla licheńskiej parafii, jak i całego dekanatu konińskiego.

O godz. 18:00 rozpoczęła się modlitwa różańcowa, którą poprowadził licheński wikariusz, ks. Józef Chaim MIC. Była ona połączona z czuwaniem młodych ludzi przy symbolach ŚDM obecnych w domu Matki Bożej Licheńskiej. Cztery dziesiątki różańca były odmawiane przez młodzież, natomiast ostatnią poprowadzili wierni, którzy podjęli duchową adopcję dziecka poczętego.
Po zakończeniu godzinnego czuwania, wierni uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej i w obecności Krzyża ŚDM i ikony Mati Bożej Salus Populi Romani. Najświętszej Eucharystii przewodniczył ks. Janusz Bialucha MIC, wice przełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej Zgromadzenia Księży Marianów.

Po Mszy św. koncertem wokalno - instrumentalnym uraczyły obecnych w świątyni wiernych panie Agnieszka Gertner-Polak i Justyna Gertner-Piechel. Muzykalne siostry (sopran i wiolonczela) wykonały kilka utworów, w tym "Ave Maria" F. Schuberta. Na zakończenie dzisiejszego dnia modlono się Apelem Maryjnym o godz. 21:00, który poprowadził proboszcz Kosiorowski. W słowie wygłoszonym do wiernych wyraził ogromną radość z faktu, że na szlaku pielgrzymowania symboli ŚDM znalazł się Licheń i tutejsze Sanktuarium. W trakcie Apelu została odmówiona bolesna część różańca, a następnie wierni udali się w procesji z lampionami po placu znajdującym się przed bazyliką. Całą procesję prowadził Krzyż ŚDM niesiony przez młodzież oraz kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej. W Apelu uczestniczyli także przedstawiciele Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich, którzy w tych dniach w licheńskim Sanktuarium przeżywają swoje doroczne spotkanie. Wierni podążający w procesji śpiewali pieśni na cześć Maryi. Na zakończenie ksiądz proboszcz podziękował wszystkim za liczne przybycie i wspólną modlitwę. Szczególne słowa podziękowania skierował do licheńskiej młodzieży za liczny udział i gorliwą modlitwę. Błogosławiąc wszystkim, życzył spokojnej nocy i zaprosił na drugi dzień uroczystości peregrynacyjnych Krzyża ŚDM w Licheniu.

Licheń Stary, 24 maja 2014 r.            

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


31 października 2020
Sobota
Boga żywego pragnie moja dusza

Zaduszki muzyczne. Wieczór refleksji i modlitwy (po Mszy św. o godz. 19.00) - prowadzi sanktuaryjny zespół muzyczny "Galilea" - ODWOŁANE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
19.00 w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej: 18.00
Apel Maryjny, różaniec i procesja ze światłami: 21.00

kościół górny - Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Różaniec dla doroslych: po Mszy św. o godz. 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet