Matka Boża Bolesna
Główka37 Sanktuarium nad wodą
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Inauguracja Roku Szkoleniowego Ochotniczych Hufców Pracy
 

Pod przewodnictwem bpa Łukasza Buzuna z Kalisza młodzież uczęszczająca do Ochotniczych Hufców Pracy rozpoczęła we czwartek, 24 września, w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym nowy rok szkoleniowy 2015/2016.

Do Lichenia przybyło ok. 800 młodych ludzi wraz ze swymi wychowawcami i opiekunami. Tradycyjnie pod koniec września spotkali się w Licheniu, aby u stóp Matki Bożej modlić się i powierzać Jej siebie i swoje problemy u progu nowego roku szkoleniowego OHP. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11:00 na placu przy dzwonnicy z trzema dzwonami. Na początku spotkania został odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie. W imieniu księży marianów przybyłych powitał ks. Sławomir Homoncik MIC, wicekustosz licheńskiego Sanktuarium, który zachęcił młodych ludzi do „zawierzenia siebie i swoich spraw Matce Bożej, bo za Jej wstawiennictwem ten nowy rok może być dobry i szczęśliwy”.

W licheńskich uroczystościach wzięli udział: Wieńczysław Targ, zastępca Komendanta Głównego OHP, Zdzisław Dębowski, Komendant Wojewódzki OHP, bp  Łukasz Buzun, biskup pomocniczy kaliski oraz ks. prał. Jarosław Sroka, Krajowy Duszpasterz OHP.  

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości przy dzwonnicy młodzież wraz ze swymi opiekunami i wychowawcami udała się pod pomnik św. Jana Pawła II, patrona Ochotniczych Hufców Pracy, znajdujący się na placu przed bazyliką, gdzie złożono kwiaty.

O godz. 12:00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Łukasz Buzun. W homilii hierarcha mówił, że człowiek jest świątynią Boga. - „Zmagamy się, aby nasze życie było uznawane za święte od poczęcia do naturalnej śmierci”.
Dodał, że w życiu możemy zorganizować sobie wszystkie sprawy materialne, jednak będzie ono puste, gdy nie będzie w nim Boga, świętości, czystości. Zwrocił się także do młodzieży:
- „Twoja obecność w tej świątyni ma charakter uświecający. Zapraszaj Maryję do swojego życia każdego dnia. Zapraszaj do swojego serca, weź Ją do domu – Ona jest najlepszą drogą do Jezusa, który chce abyś był świątynią Ducha Świętego” – zakończył biskup kaliski.  

W trakcie nabożeństwa odbyło się także ślubowanie uczniów klas pierwszych, natomiast na zakończenie został odmówiony Akt Zawierzenia Ochotniczych Hufców Pracy Matce Bożej Licheńskiej.

Organizatorem  18. Pielgrzymki Ochotniczych Hufców Pracy do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej była Wielkopolska Wojewódzka Komenda OHP w Poznaniu. W regionalnej inauguracji roku szkoleniowego OHP wzięli udział przedstawiciele hufców z województw: wielkopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, łódzkiego oraz opolskiego.  

Licheń Stary, 24 września 2015 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


24 października 2020
Sobota
Idźmy z radością na spotaknie Pana

Wspomnienie dowolne św. Antoniego Marii Clareta, biskupa

346. rocznica aprobaty pierwszego klasztoru Zgromadzenia Marianów w Puszczy Korabiewskiej (Mariańskiej) w 1673 roku

Dzień modlitw w intencji Zgromadzenia Księży Marianów

Warsztaty "Stres - radzenie sobie w sytuacji trudnej" - ODWOŁANE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
19.00 w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej: 18.00
Apel Maryjny, różaniec i procesja ze światłami: 21.00
kościół dolny - Kaplica Trójcy Świętej
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Różaniec dla dorosłych: po Mszy św. o godz. 7.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet