Matka Boża Bolesna
Główka39 krzyż Golgoty
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

IV Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr

110 orkiestr, 66 chórów i ponad 5 tysięcy muzyków uczestniczyło w IV Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr, który dziś odbył się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.   

Od samego rana na terenie licheńskiego sanktuarium można było usłyszeć dźwięk puzonów, bębnów i wielu innych instrumentów muzycznych. A wszystko za sprawą muzyków – amatorów, którzy przybyli na pielgrzymkę do Matki Bożej Licheńskiej.

O godzinie 12:00 muzycy uczestniczyli w Najświętszej Eucharystii, w trakcie której wspólnie wykonali kilkanaście  pieśni kościelnych. Znalazły się wśród nich miedzy innymi: „O Maryjo witam Cię”, „Bądźże pozdrowiona”, „Ciebie Boga wysławiamy” czy „Boże coś Polskę”.
O godzinie 15:30 rozpoczęła się próba generalna wszystkich chórów i orkiestr przybyłych na licheńskich zlot, a punktualnie o godzinie 17:00 ks. prof. Kazimierz Szymonik uroczyście rozpoczął wspólne muzykowanie.

Wszystkie zespoły znajdowały się na schodach licheńskiej bazyliki a niecodzienny koncert  obserwowało kilka tysięcy  osób. Dla pani Danuty było to niezwykłe  przeżycie, gdyż nigdy wcześniej nie była świadkiem takiego wydarzenia:
„Usłyszeć tyle chórów i orkiestr jednocześnie to coś wspaniałego. Zadziwiające dla mnie jest to, że wszystkimi muzykami z powodzeniem dyryguje jedna osoba. Trudno w to uwierzyć, ale to prawda. Efekt ich pracy jest po prostu wspaniały”.

Jak podkreśla pani Leonarda Bogdan, jedna z organizatorek dzisiejszego zlotu, chóry i zespoły przybyły do Lichenia z najodleglejszych zakątków naszego kraju by zaprezentować swoje umiejętności i warsztat pracy:
„Licheński zlot jest wielkim wydarzeniem muzycznym dla polskiego amatorskiego ruchu śpiewaczego. Daje możliwość zaprezentowania poziomu artystycznego zespołów oraz spotkania się entuzjastów amatorskiego muzykowania.”

Nad prawidłowym wykonaniem wszystkich utworów w trakcie koncertu czuwali dyrygenci: Marian Chmielewski oraz Franciszek Suwała.
Wśród kilkunastu utworów, które zostały dziś wykonane, znalazły się m. in. Hymny Polski i Watykanu, Apel Jasnogórski, Abba Ojcze. Nie mogło oczywiście zabraknąć ukochanej pieśni Jana Pawła II – Barki.

Tegoroczny zlot miał szczególny wymiar, gdyż niecały miesiąc temu przeżywaliśmy beatyfikację Jana Pawła II. W związku z tym wydarzeniem uczestniczy dzisiejszej pielgrzymki oddali hołd papieżowi Polakowi, który był wielkim orędownikiem i miłośnikiem amatorskiego ruchu muzycznego.

Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr odbył się w licheńskim sanktuarium po raz czwarty. Przełożony licheńskiego domu zakonnego, ks. Wojciech Sokołowski, dziękując wszystkim za tak liczne przybycie, już dzisiaj zaprosił wszystkich uczestników na kolejny zlot.

28 maja 2011 r.

Barka
Abba Ojcze
Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


12 kwietnia 2021
Poniedziałek
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
7.30, 12.00, 18.00
18.00 w intencji uzależnionych
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze św.
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza św.
7.30
 
Okres liturgiczny: Wielkanoc
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: B, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 4, 23-31
Psalm responsoryjny: Ps 2
Ewangelia:  J 3, 1-8
realizacja LM Internet  LM Internet