Matka Boża Bolesna
Główka23 Sanktuarium panorama jesień
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Zjazd mariańskich rodzin

Po raz 24. zjechali do Lichenia rodzice oraz przyjaciele księży i braci marianów (1-3.04).

Tegoroczne spotkanie miało wyjątkowy charakter. Zdaniem ks. Tomasza Sekulskiego MIC, prowincjalnego duszpasterza powołań Zgromadzenia Księży Marianów, wpłynęło na to kilka elementów: po pierwsze zjazd zbiegł się w czasie z Niedzielą Miłosierdzia, przypadającą w pierwszą niedzielę po Wielkanocy a także z trwającym w Kościele Rokiem Miłosierdzia, po drugie w tym roku w czerwcu mariańskie zgromadzenie będzie świętować kanonizację założyciela, . Stanisława Papczyńskiego, a po trzecie dopisała pogoda, dzięki czemu znaczną część weekendu goście mogli spędzić na świeżym powietrzu i rodzinnej atmosferze.

Motywem przewodnim spotkania mariańskich rodzin było Boże Miłosierdzie. Warto dodać, że bazylika pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej jest jedną z trzech świątyń jubileuszowych w diecezji włocławskiej, gdzie wierni mogą uzyskać odpust zupełny. Pozostałe to Bazylika Katedralna we Włocławku oraz Sanktuarium UrodzinChrztu św. s. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich.

Jedną z osób, które przybyły do Lichenia, była pani Nowaczek, mama ks. Tomasza Nowaczka MIC  aktualnie posługującego w Lublinie. Jak wyjaśniła opuściła tylko dwa spotkania rodziców księży i braci marianów. Przyjeżdża dlatego, aby umacniać się pod każdym względem – zarówno duchowym, jak i fizycznym. Licheńskie spotkania służą także wymianie doświadczeń oraz pozwalają na poznanie się i zbliżanie do siebie mariańskich rodzin. Jej zdaniem są one potrzebne o czym najdobitniej świadczy liczba osób, które rokrocznie wiosną przyjeżdżają do Lichenia.

W sobotnie przedpołudnie uczestnicy zjazdu modlili się w Grąblinie, w tamtejszym kościele pw. Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych. W trakcie homilii przewodniczący Eucharystii ks. Zbigniew Borkowski zwrócił uwagę na potrzebę miłosierdzia i przebaczenia w życiu rodzinnym.
Z kolei na popołudniowym spotkaniu uczestnicy obejrzeli prezentację ks. Tomasza Sekulskiego MIC ukazującą bogactwo tematu miłosierdzia Bożego w sztuce sakralnej i wyjaśniającą symbolikę logotypu Roku Miłosierdzia.
Z mariańską wspólnotą rodzin spotkał się także ks. Andrzej Dziedziul, wieloletni dyrektor warszawskiego hospicjum domowego, który przygotował prelekcję zatytułowaną „Uczynki miłosierdzia wobec chorych i umierających”. W wystąpieniu starał się podzielić swoim doświadczeniem w jaki sposób należy opiekować się osobami chorymi i umierającymi w naszych rodzinach: jakie są ich oczekiwania i jakich błędów powinniśmy unikać.

Spotkanie zorganizowało Duszpasterstwo Młodzieży i Powołań Zgromadzenia Księży Marianów.

Licheń Stary, 04 kwietnia 2016 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


12 lipca 2020
Niedziela
Na żyznej ziemi ziarno wyda plony

Słowacja w Licheniu. Razem przy Bolesnej Matce

Niedziela z rodziną w Licheniu (12.00-16.30) - odwołane

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
Dzień modlitw w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców polskich wsi

20.Ogólnopolska Pielgrzymka Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników (12-13 lipca)
- odwołana

40.Mariańska Piesza Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Lichenia (7-16lipca) - odwołana

Rekolekcje: Nie zgubić się w świecie (10-12 lipca) - ODWOŁANE

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 17.00
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 20.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

realizacja LM Internet  LM Internet