Matka Boża Bolesna
Główka29 DPArka
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Licheńska bazylika ma dwanaście lat   

Dwanaście lat mija od konsekracji bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Aktu poświęcenia 12 czerwca 2004 roku dokonał ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk. W uroczystościach wzięli udział biskupi, arcybiskupi i kardynałowie przebywający w Licheniu na 328. Zebraniu Plenarnym KEP oraz niezliczone rzesze pielgrzymów. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach licheńskiego Sanktuarium.
    
„Było to spełnienie zapowiedzi i zaproszenia ze strony Maryi, wyrażonej w objawieniach Mikołajowi Sikatce, że w tym miejscu ma powstać duży kościół ku Jej czci. Dziś widzimy, że była to inwestycja niezwykle potrzebna ze względu na ogromną rzeszę pielgrzymów i pragnienie ze strony księży marianów, by zapewnić im możliwie dobre warunki do modlitwy, spowiedzi i adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie”powiedział ks. Piotr Kieniewicz MIC, rzecznik prasowy Sanktuarium w Licheniu.

Licheńska świątynia została wzniesiona na planie krzyża. Waży 110 tysięcy ton, jej powierzchnia użytkowa wynosi 25 tysięcy metrów kwadratowych. Jest największą tego typu budowlą w kraju, ósmą w Europie i dwunastą na świecie. Składa się z części głównej, dzwonnicy (wewnątrz znajduje się Maryja Bogurodzica, największy dzwon w Polsce), wieży o wysokości 141,5 m oraz trzech portyków. Prowadzą do niej 33 schody nawiązujące do lat życia Chrystusa na ziemi. Światło wpada do środka przez 365 okien oraz 52 drzwi, co symbolizuje dni i tygodnie w roku. W 1999 roku, kiedy trwały jeszcze prace budowlane, budowany kościół poświęcił papież Jan Paweł II.

Bazylika NMPL jest centralnym punktem nowej części licheńskiego Sanktuarium. Od 2010 roku mieści się w niej Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego. W dolnej części znajdują się kaplice: św. Jana Pawła II, św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, 108 Męczenników, Trójcy Świętej oraz Całunu Turyńskiego. Bazylika w Licheniu, w całości wzniesiona z datków wiernych, stanowi wotum dziękczynno-błagalne narodu polskiego za 2000 lat chrześcijaństwa.  W 2005 roku papież Jan Paweł II nadał świątyni tytuł bazyliki mniejszej. Z kolei w trwającym obecnie w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia licheńska bazylika jest jednym z trzech kościołów stacyjnych na terenie diecezji włocławskiej.
          
Licheń Stary, 10 czerwca 2016 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


13 sierpnia 2020
Czwartek
Wielkich dzieł Boga nie zapominajmyNowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

PROGRAM POSŁUGI


Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencjach zanoszonych do Boga za wstawiennictwem św. St. Papczyńskiego
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia: 6.40


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet