Matka Boża Bolesna
b
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Abp Sebastian Francis Shaw OFM o sytuacji pakistańskich chrześcijan
mówi w Licheniu

W 12. rocznicę konsekracji bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, kazania w świątyni głosił abp Sebastian Francis Shaw OFM z Pakistanu. Hierarcha przybył do Lichenia na zaproszenie papieskiej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP).

Archidiecezja Lahore, z której przyjechał abp Shaw, jest najliczniejszą i najstarszą w Pakistanie - w samym Lohere zamieszkuje 100 tys. chrześcijan. Od wielu już lat ta wspólnota chrześcijańska mierzy się z prześladowaniami. Chrześcijanie zabijani w kościołach czy też domach prywatnych. Dokonywane na nich samosądy za rzekomą obrazę Koranu czy też jak miało to miejsce w tym roku w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, gdzie dokonano zamachu samobójczego na placu zabaw dla dzieci. Abp Shaw jest świadkiem wydarzeń dziejących się w Pakistanie i obrońcą wolności religijnej w tym kraju.

Jest to jego druga wizyta w Licheniu. Pierwszy raz księża marianie gościli hierarchę z Azji w ubiegłym roku. W niedzielę, 12 czerwca, podczas wszystkich Mszy św. odprawianych w licheńskiej bazylice, arcybiskup głosił kazania, w których zwracał uwagę na złą sytuację chrześcijan w Pakistanie. Jak wyjaśnił, w tym 180-milionowym kraju zaledwie 2% stanowią chrześcijanie, w tym 1,5% to katolicy. Wyznawcy Chrystusa starają się żyć Ewangelią, jednak jest to bardzo trudne.
„Chrześcijanie w moim kraju różnią się od islamistów zachowaniem, wyznawanymi poglądami, kulturą. Dlatego stają się łatwym celem dla talibów i terrorystycznych bojówek muzułmańskich, które uważają, że jeśli ktoś nie jest muzułmaninem, musi umrzeć”mówił abp Shaw.

Przybywając do Polski bardzo cieszył się z faktu, że może głosić Słowo Boże w kraju św. Jana Pawła II. Wspomniał także o św. Stanisławie Papczyńskim, założycielu Zgromadzenia Księży Marianów, który został kanonizowany przez Ojca Świętego Franciszka w ubiegłą niedzielę. Zdaniem hierarchy, Polacy przyszłością chrześcijaństwa, które jest religią pokoju, miłości i miłosierdzia.

Abp Sebastian Frnacisz Shaw OFM jest arcybiskupem diecezji Lahaur w Pakistanie od 2013 roku. Podczas całego dnia ofiary zbierane na tace zostaną przekazane na pomoc Kościołowi katolickiemu w Pakistanie.

Licheń Stary, 12 czerwca 2016 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


13 sierpnia 2020
Czwartek
Wielkich dzieł Boga nie zapominajmyNowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

PROGRAM POSŁUGI


Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencjach zanoszonych do Boga za wstawiennictwem św. St. Papczyńskiego
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia: 6.40


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet