Matka Boża Bolesna
h
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

XVI Ogólnopolska Pielgrzyma Sybiraków

Kilkaset osób zrzeszonych w Związku Sybiraków Rzeczypospolitej Polskiej przybyło do Lichenia w dniach 15-16 czerwca, aby wziąć udział w dorocznej pielgrzymce do Matki Bożej Licheńskiej.

Pielgrzymka rozpoczęła się już w środę, 15 czerwca. Przedstawiciele poszczególnych oddziałów wzięli udział w drodze krzyżowej w lesie grąblińskim w miejscu pierwszych objawień Matki Bożej. Następnie o godz. 19:00 modlili się przed Cudownym Obrazem podczas Mszy św. w licheńskiej bazylice. Dziś natomiast (26.06) uroczystości rozpoczęły się o godz. 11:00 przed pomnikiem upamiętniającym ofiary syberyjskiej tułaczkiWszystkich sybiraków oraz ich rodziny, którzy przybyli na licheńską pielgrzymkę, powitał ks. Zdzisław Banaś, krajowy duszpasterz sybiraków. Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz krótkiej modlitwie w intencji tych, którzy zginęli na „nieludzkiej ziemi”, złożono kwiaty pod obeliskiem oraz wysłuchano apelu poległych.

Centralnym punktem XVI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Sybiraków do Matki Bożej Licheńskiej był uroczysta Msza św. w licheńskiej bazylice godz. 12.00, której przewodniczył ks. prał. Ryszard Reputała z Wrocławia, kapelan tamtejszego oddziału terenowego Związku Sybiraków RP.  
Homilię do zgromadzonych wiernych wygłosił ks. Zdzisław Banaś. W słowie mówił o trudnej sytuacji życia na „nieludzkiej ziemi”.
- „Żniwo śmierci, zwłaszcza dzieci i starszych, zbierał głód i wycieńczenie chorobami. Ludzi dziesiątkowały nie tylko mrozy i silne deszcze, ale i poczucie beznadziejności, gdy wmawiano im, że już nigdy nie wrócą do domu. Mimo tego wspierali się wzajemnie, a największą siłą do przetrwania była wiara w Opatrzność Bożą i umiłowanie Ojczyzny”mówił kaznodzieja.

Od lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. władze ZSRR zorganizowały cztery wywózki polskich obywateli z Kresów na Wschód. Według Związku Sybiraków, wywiezionych zostało ok. 1,3 - 1,5 mln Polaków, z których zginął co trzeci.

Licheń Stary, 16 czerwca 2016 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


13 sierpnia 2020
Czwartek
Wielkich dzieł Boga nie zapominajmyNowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

PROGRAM POSŁUGI


Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencjach zanoszonych do Boga za wstawiennictwem św. St. Papczyńskiego
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia: 6.40


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet