Matka Boża Bolesna
Komunia
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Licheńska oaza chorych

W przypadającą w środę, 29 czerwca, uroczystość świętych Piotra i Pawła, w Licheniu spotkał się z chorymi bp Wiesław Alojzy Mering. Okazją była trwająca w Sanktuarium tzw. „oaza chorych” (27.06-06.07).

W licheńskim spotkaniu uczestniczy łącznie ponad 130 osóbchorych i wolontariuszy. Każdy dzień pobytu jest inny. Jednak zawsze centralnym punktem dnia jest Eucharystia. Korzystając z możliwości, jakie daje Sanktuarium, uczestniczące w tych wyjątkowych wczaso-rekolekcjach osoby spędzają czas na spacerach alejkami, rozmawiają, słuchają przygotowanych dla nich konferencji. Z kolei na zakończenie dnia spotykają się na tzw. pogodnych wieczorkach, gdzie wspólnie z wolontariuszami śpiewają przy akompaniamencie gitar.

Wczoraj z uczestnikami spotkał się ordynariusz włocławski, bp Wiesław Alojzy Mering. O godz. 11 hierarcha przybył do kościoła pw. św. Doroty, gdzie pomodlił się wspólnie z grupą odmówiwszy dziesiątek różańcaNastępnie skierował do nich słowo, w którym szczególną uwagę zwrócił na trwający w Kościele Rok Miłosierdzia. Wspomniał także o dwóch ważnych wydarzeniach, jakie w tym roku przeżywamy w Polsce – 1050. rocznicę przyjęcia chrztu św. przez księcia Mieszka I oraz rozpoczynające się za niecały miesiąc Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.  
Następnie wszyscy udali się do bazyliki, gdzie o godz. 12.00 bp Mering przewodniczył Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

Organizator „oazy”, ks. Karol Zając, wyjaśnia, że licheńskie spotkanie to dla wielu z jego podopiecznych jedyna możliwość w roku, aby pobyć kilka dni poza domem i skorzystać z pięknej wakacyjnej pogody:
- „Dzięki życzliwości księży marianów możemy co roku spędzać czas w Sanktuarium Maryjnym w Licheniunie tylko odpocząć, ale także umacniać swoją wiarę i więź z Panem Bogiem”powiedział.
Jak dodał, nie można by zorganizować tego spotkania bez pomocy wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas i energię chorym. W tym roku z pomocą pospieszyła Kasia Rawicka z Konina, uczennica III im. C.K. Norwida. Do udziału w licheńskiej „oazie chorych” namówiła mama, która przez dziesięć lat także udzielała się jako wolontariuszka: - „Jeśli jesteśmy w stanie pomagać innym to moim zdaniem jest to bardzo dobra okazja ku temu. Poza tym Licheń jest miejscem, które przyciąga i chce się tu być”.   

„Oaza chorych” rozpoczęła się w poniedziałek, 27 czerwca. Uczestniczy w niej 63 chorych oraz 72 wolontariuszy. Jej organizatorem jest parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Koninie. Współorganizatorami spotkania księża marianie z Lichenia, którzy nieodpłatnie udostępniają uczestnikom zaplecze sanitarno-noclegowe. W spotkaniu uczestniczą osoby z Gdańska, Słupska, Iławy, Łodzi, Gliwic, Lublina czy Torunia. Jednak zdecydowaną większość stanowią mieszkańcy w Konina i okolic.

Licheń Stary, 30 czerwca 2016 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


15 grudnia 2019
Niedziela
III NIEDZIELA ADWENTU A – GAUDETE
Przybądź, o Panie, aby nas wybawić

 

Tydzień modlitw o życie chrześcijańskie rodzin

Rekolekcje dla środowisk trzeźwościowych

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
12.00 intronizacja Pisma świętego; po mszy św. koncert pieśni roratnich "Rorate caeli"
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 17.00
Nabożeństwa
8.00 Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny lub Różaniec
Rekolekcje adwentowe:
8.30, 10.30, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00
                            
Okres liturgiczny: III tydzień Adwentu
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: różowy
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 35, 1-6a. 10
Psalm responsoryjny: Ps 146, 6-10
Drugie czytanie: Jk 5, 7-10
Ewangelia: Mt 11, 2-11
realizacja LM Internet  LM Internet