Matka Boża Bolesna
k
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Centralne uroczystości w Licheniu
w ramach Dni w Diecezji włocławskiej

„Chrystus wodzem, Chrystus królem, Chrystus władcą nam”. Słowami tej pieśni przywitani zostali w Licheniu pielgrzymi, którzy przybyli z najodleglejszych stron świata na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, a tydzień poprzedzający wydarzenie spędzili w diecezji włocławskiej.

Dziś w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu miało miejsce centralne wydarzenie w ramach „Dni w Diecezji”. O godz. 16.00, 152 prezbiterów, w tym jeden arcybiskup i czterech biskupów, koncelebrowało Najświętszą Eucharystię przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

W licheńskich uroczystościach wzięli udział młodzi ludzie z tak odległych stron świata, jak Korea, Kazachstan, Papua Nowa Gwinea, Argentyna, Chile, Hong Kong, Mongolia. Nie zabrakło także gości z Europy – w Licheniu pojawili się dziś pielgrzymi chociażby z Łotwy, Francji, Włoch czy Ukrainy.  

Od wczesnych godzin rannych do Lichenia nadciągały grupy młodych ludzi, aby wspólnie uwielbiać Boga ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Korzystając z wolnego czasu, wiele grup zwiedziło licheńskie Sanktuarium, w tym klasztor sióstr anuncjatek w Grąblinie.

Wśród pielgrzymów obecnych na dzisiejszej celebracji był Sung-Hwa Jung z dalekiej Korei. Jest to jego pierwszy pobyt w Polsce oraz pierwsze uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży.
-„Jezus mnie wezwał. Poczułem w sercu, że muszę przyjechać do Polski, aby spotkać się z papieżem Franciszkiem. Dwa lata temu uczestniczyłem w spotkaniu młodzieży azjatyckiej z papieżem Franciszkiem i zapragnąłem przybyć do Polski. I udało się. Jestem tutaj po raz pierwszy, ale czuje się tutaj bardzo dobrze. Ludzie, których spotykam na swojej drodze, zawsze mili i pomocni. W Polsce widać ogromną wiarę i przywiązanie do Boga”powiedział pielgrzym z Korei.

O godz. 15.00 rozpoczęła się Koronka do Bożego Miłosierdzia przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Modlitwie przewodniczył ks. Grzegorz Reiss MIC, szef mariańskiego duszpasterstwa zajmującego się powołaniami. W godzinie miłosierdzia pielgrzymi z całego świata zanosili prośby do Boga m.in. o pokój dla świata, za młodzież przybyłą do Polski na ŚDM, o powołania do życia konsekrowanego, a także za uzależnionych i pogrążonych w słabościach.

Następnie o godz. 16.00 w licheńskiej świątyni rozpoczęła się główna Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji włocławskiej, bpa Wiesława Meringa. Wraz z hierarchą Najświętszą Eucharystię koncelebrowali: bp pomocniczy włocławski, Stanisław Gębicki, abp Tomasz Peta z archidiecezji w Astanie w Kazachstanie, bp Mark Davies z diecezji Shrewsbury w Anglii oraz bp Jean-Philippe Nault z francuskiej diecezji Digne.

Dzisiejsza Eucharystia była niezwykle bogata w treści, ale także w formę obrzędów liturgicznych. Część  z nich odprawiana została w językach pielgrzymów obecnych na Eucharystii. Sam akt konsekracji, ze względu na obecność biskupów i kapłanów z kilkunastu krajów, sprawowany w był w języku Kościoła, a więc po łacinie. Dodatkowo goście z zagranicy otrzymali wcześniej przygotowane książeczki ze schematami liturgii i tłumaczeniami tekstów.  

Na początku Eucharystii przybyłych do diecezji włocławskiej pielgrzymów w ich ojczystych językach powitał ks. Artur Niemira, kanclerz diecezji włocławskiej. Homilię do zgromadzonych wiernych wygłosił bp Mering. Skupił się w niej na Miłosierdziu Bożym.
„Miłosierdzie to jest inne imię miłości. Miłosierdzie to pochylenie się z miłością nad człowiekiem potrzebującym naszej obecności, pomocy i akceptacji. Nie możemy miłosierdzia łączyć jedynie z potrzebami materialnymi”mówił kaznodzieja.

Następnie odniósł się do miłości względem nas samych oraz obecności, której często brakuje w relacjach miedzy ludźmi:
„Najpierw mamy być dla Boga dziećmi, a dla braci ich najbliższymi. Obecność jest pokarmem miłości, ona żywi się obecnością. Jeżeli chcemy kogoś ukarać, odmawiamy mu naszej obecności – tam już miłości nie ma. Religia wiąże nas węzłem miłości z samym Bogiem. Chrystus przyszedł, żeby nas zapewnić o tej miłość Boga ku nam. Obecność, wolność i miłość to wartości, które Jezus przyniósł na świat, a których człowiek będzie szukał w swoim życiu. To właśnie te wartości zrealizowali w życiu święci, o których ocieramy się na terenie diecezji od kilku dni nieustannieśw. Faustyna, św. Jan Paweł II, św. Stanisław Papczyński”mówił bp Mering.

Ostatnim punktem dnia były prezentacje przygotowane przez poszczególne grupy. Pokazy miały na celu zaprezentowanie kultury krajów, z których przybyli młodzi ludzie. Ta część została zorganizowana na placu przed dzwonnicą z trzema dzwonami. Bezsprzecznie największy aplauz w trakcie i po występie otrzymała grupa dziewcząt z diecezji Cheju w Korei, które zaprezentowały taniec w narodowych strojach.

Podczas licheńskich uroczystości opiekę nad wiernymi obecnymi w Sanktuarium sprawowali strażacy z Jednostek PSP z Konina oraz OSP z Lichenia, Konina-Chorznia, Ślesina i Piotrkowic, a także funkcjonariusze policji. Ponadto nad bezpieczeństwem uczestników dzisiejszych uroczystości opiekę sprawowała służba medyczna.

Oprawę muzyczną uroczystości w Licheniu zapewniła grupa muzyczna „Misericordia Voice” pod  przewodnictwem ks. Sławomira Deręgowskiego z włocławskiej parafii pw. Stanisława Męczennika.

W uroczystościach wzięło udział ponad 3 tysiące wiernych z kraju i zagranicy.

Licheń Stary, 23.07.2016

 

Bp Wiesław Mering_homilia

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


1 października 2020
Czwartek
Nabierz odwagi i oczekuj Pana

Wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Patronki misji katolickich
Dzień modlitw w intencji misjonarzy mariańskich

Pierwszy czwartek miesiąca
Dzień modlitw w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Konwiwencja wspólnoty neokatechumenalnej

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia: 6.40

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet