Matka Boża Bolesna
Główka49 panorama
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Chilijczycy zawitali do Grąblina

Grupa 65 Chilijczyków, zmierzająca na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem w Krakowie, zatrzymała się Grąblinie pod Licheniem. Pielgrzymów z Ameryki Południowej powitali przedstawiciele wspólnot neokatechumenalnych z parafii pw. św. Wojciecha w Koninie-Morzysławiu, którzy w trakcie pobytu będą opiekować się gośćmi (27.07).

Przed godziną 14 autokar oraz mikrobus z gośćmi z Chile pojawił się na parkingu przy Domu Pielgrzyma Nazaret w Grąblinie. Pielgrzymów powitali przedstawiciele konińskiej parafii pw. św. Wojciecha oraz członkowie wspólnot neokateumenalnych. Justyna Zacharek, jedna z koordynatorek pobytu Chilijczyków w Grąblinie i Koninie, nie kryła zadowolenia.
„Przyjmujemy ich jako wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej, gdyż to nasi bracia. Dla konińskich wspólnot jest to pierwsze tego typu wydarzenie z czego bardzo się cieszymy”.

Zdaniem Zacharek wybór Grąblina, jako miejsca zakwaterowania gości, uwarunkowany był w głównej mierze względami czysto praktycznymi, gdyż zamieszkali oni w grąblińskim Domu Pielgrzyma Nazaret oraz w pobliskim domu zakonnym zgromadzenia sióstr anuncjatek. Jeszcze dziś w kościele pw. Matki Bożej 10 Cnót Ewangelicznych zostanie odprawiona specjalna Msza św. dla pielgrzymów z Chile, po której nastąpi wspólna agapa. Jutro z kolei cały dzień wypełnią modlitewne spotkania w Koninie, zwieńczone wspólną Mszą św. w kościele pw. św. Wojciecha odprawianą w językach polskim i hiszpańskim. W piątek rano pielgrzymi udadzą się do Krakowa.  

 Aby dotrzeć do Polski Chilijczycy musieli pokonać pond 12 tys. km. Ze stolicy swojego kraju – Santiago, do Europy przedostali się samolotem (wylądowali w Mediolanie). Korzystając z możliwości pobytu na Starym Kontynencie zwiedzili Włochy, Niemcy, Czechy by wczoraj dotrzeć do Polski. Pierwszą noc w kraju św. Jana Pawła II spędzili w Środzie Wielkopolskiej pod Poznaniem, a dziś zameldowali się w Grąblinie.
„Przyjechaliśmy do Polski jako grupa młodych ludzi, aby spotkać się w Krakowie z papieżem Franciszkiem oraz samym Jezusem Chrystusem. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy tutaj przybyć. Na każdym kroku spotykamy się z wielką życzliwością Polaków, którzy w cudowny sposób manifestują swoją wiarę i przywiązanie do Jezusa”powiedział Osvaldo Iturriaga, organizator pielgrzymki Chilijczyków do Polski.

Jego zdaniem pobyt w Polsce może przynieść wiele dobrych owoców w postaci nowych powołań do życia konsekrowanego lub duchownego, gdyż kilkoro spośród członków grupy  jego podopiecznych zastanawia się nad wstąpieniem do seminarium lub klasztoru.
-„Być może spotkanie z Ojcem Świętym sprawi, że poczują głos powołania i zdecydują się zostać kapłanami lub siostrami zakonnymi. Liczę na to w swoim sercu” - dodał Iturriaga.

Wszyscy członkowie chilijskiej grupy należą do wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej w archidiecezji Santiago w Chile.

Licheń Stary, 27 lipca 2016 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


17 lutego 2020
Poniedziałek
Okaż mi litość, niech ożyję Panie

Wspomnienie dowolne  Świętych Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie męczeńskiej śmierci bł. Antoniego Leszczewicza,marianina.
W lutym 1943 r. pozostał dobrowolnie z wiernymi skazanymi na śmierć w płomieniach
we wsi Rosica na Białorusi,aby nieść im kapłańską posługę

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
18.00 w intencji poszanowania życia
Nabożeństwa
kościół górny - Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: zwykły
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Jk 1, 1- 11
Psalm responsoryjny: Ps 119
Ewangelia: Mk 8, 11-13
realizacja LM Internet  LM Internet