Matka Boża Bolesna
arka
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

24. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe

Pod hasłem „Zwolnij i ciesz się życiem” odbyły się w Sanktaurium Maryjnym w Licheniu Starym 24. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe. W tym roku na licheńskie spotkania środowisk trzeźwościowych przyjechało ponad 20 tysiecy osób.

Spotkania rozpoczęły się już w piątek, 29 lipca, wieczornymi mityngami dla anonimowych alkoholików oraz dorosłych dzieci alkoholików. Dziś z kolei dzień rozpoczęła o godz. 10.00 Droga Krzyżowa alejkami licheńskiego Sanktuarium, w której uczestniczyło ponad 5 tysięcy osób. Rozważania w jej trakcie prowadził ks. Stanisław Kowalski z Koła. Następnie na ołtarzu polowym, znajdującym się przy kościele pw. św. Doroty, nastąpiło oficjalne otwarcie tegorocznych Spotkań, którego tradycyjnie dokonał ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium.
Po raz trzeci wręczono także nagrodę „Pelikan” dla osoby, która w szczególny sposób w trakcie swojego życia włączyła się w niesienie pomocy osobom uzależnionym. W tym roku statuetka trafiła do pana Roberta Gamble, Amerykanina o irlandzko-szkockich korzeniach, który od 22 lat mieszka w Polsce. Laureat jest potomkiem Jamesa Gamble’a, twórcy firmy Procter&Gamble. Przez całe swoje życie pomaga on osobom uzależnionym i jako jeden z pierwszych wspóltworzył ruch AA w Polsce.
- „Jestem niezmiernie szczęśliwy i dumny, że dostałem nagrodę. Dla mnie to była przyjemność patrzeć na rozwój ruchu AA w Polsce. Gdy zaczynalismy, w Polsce istaniało ok. 30 grup AA, teraz jest ich ponad 3000. Bardzo się cieszę, że miałem swój udział w tak wspaniałym przedsięwzięciu”powiedział Robert Gamble.
 
O godz. 14.30 w licheńskiej bazylice modlono się za wszystkich zmarłych ze środowisk trzeźwościowych, którzy „odeszli na wieczny mityng”. Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Dziedziul, marianin z Lichenia. Z kolei o godz. 17.00 rozpoczęły się mityngi tematyczne dla: Anonimowych Alkoholików (AA), Krewnych i Przyjaciół Alkoholików (Al-Anon), Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA), Anonimowych Narkomanów (AN), Anonimowych Hazardzistów (AH), Anonimowych Palaczy (AP), Anonimowych Żarłoków (AŻ), Dzieci Alkoholików (Alteen), Anonimowych Uzależnionych od Seksu i Miłości (SLAA), Anonimowych Depresantów (AD), Anonimowych Seksoholików oraz krewnych i przyjaciół (SA i S-Anon).

Nieco wczesniej, bo o godz. 16.00, na ołtarzu polowym w starej części licheńskiego Sanktuarium z uczestnikami spotkała się pani Anna Dodziuk z Warszawy, psychoterapeutka, która przygotowała prelekcję związaną z tegorocznym hasłem„Zwolnij i ciesz się życiem”.
- „Mnie najbardziej intersuje zdolność ludzi do cieszenia się życiem, do szczęścia, do czerpania satysfakcji z własnego życia. Dla osób uzależnionych ta funkcja jest ogromnie uszkodzona, a niekiedy nigdy jej nie było. W dziesiejszym świecie jesteśmy nastawieni na realizowanie rozmaitych celów, przez co zapominamy o tym, aby na chwilę się zatrzymać i cieszyć pięknem świata”powiedziała.
Podczas wystapienia skupiła się na sposobach myślenia i postępowania, które ułatwiają  powrót do akceptującego i pełnego satysfakcji sposobu kontaktowania się z samym sobą.

Kulminacyjnym punktem dnia była Msza św. o godz. 19.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, której przewodniczył ks. Robert Krzywicki MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, który do wiernych skierował także słowo. Nawiązując do myśli przewodniej tegorocznego zjazdu, mówił o budowaniu więzi z Bogiem przez człowieka. Zdaniem kaznodziei ludzkie życie nie zależy od dóbr materialnych, ale od relacji i więzi z Bogiem.
„Biblia nam mówi, że nasze życie nie zależy od tego, co posiadamy. Możemy mieć niewiele i być z tego zadowolonymi, a możemy mieć wszyskto i ciagle narzekać i być niezadowoleni z tego, co mamy. Mądre serce to takie, które umie dziękować za to, co ma. I właśnie tego uczy nas dzisiaj Słowo Boże. Więź z Bogiem uczy nas wdzięczności. Chodzi o to, aby zrobić pauzę, przystanąć i zacząc cieszyć się życiem. Być wdziecznym za to co mamy, za każdy dzień, za swoją rodzinę”mówił marianin.

Zwracając się do osób uzależnionych dziękował za przybycie, gdyż dzięki takiej liczbie wielu mogło poczuć, że nie sami ze swoim nałogiem, że można z nim walczyć i wygrać. Zaprosił także przybyłych na przyszłoroczne, jubileuszowe 25. spotkania trzeźwiościowe do Lichenia życząc wszytkim pogody ducha.

We Mszy św. uczestniczyło około 14  tysięcy wiernych. Dla tych, dla których nie wystarczyło miejsca wewnątrz licheńskiej świątyni, został przygotowany telebim, dzięki któremu mogli uczestniczyć w Eucharystii na zewnątrz bazyliki.

W trakcie 24. Ogólnopolskich Spotkaniań Trzeźwościowych pracowało ok. 50 psychologów i specjalistów z zakresu uzależnień oraz 150 wolontariuszy. Z kolei w konfesjonałach na wiernych czekało niemalże 50 kapłanów, którzy spowiadali wiernych z krótkimi przerwami od godz. 5:45 do 20.

Licheń Stary, 30 lipca 2016 r.                        

 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


1 października 2020
Czwartek
Nabierz odwagi i oczekuj Pana

Wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Patronki misji katolickich
Dzień modlitw w intencji misjonarzy mariańskich

Pierwszy czwartek miesiąca
Dzień modlitw w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Konwiwencja wspólnoty neokatechumenalnej

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia: 6.40

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet