Matka Boża Bolesna
Główka40 Bazylika w zbożu
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

XXIII Mariański Turniej Ministrantów za nami

200 ministrantów z 12 mariańskich parafii z całego kraju wzięło udział w dorocznym turnieju. W  dniach 11-13 listopada w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu trwała rywalizacja o miano najlepszej grupy ministranckiej.

Turniej rozpoczął się 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, liturgią pokutną i Mszą św. w licheńskiej bazylice. Jak co roku trzydniowe spotkanie  składało się z trzech zasadniczych elementówprezentacji na wskazany wcześniej temat, konkursu wiedzowego oraz turnieju sprawnościowego. W piątkowy wieczór chłopcy uczestniczący w zjeździe przedstawili przygotowane wcześniej prezentacje na temat „Św. Stanisław Papczyńskidlaczego święty?”.

W sobotę rano ministranci rywalizowali w turnieju wiedzy o chrzcie śwWcześniej bowiem mieli za zadanie zaznajomić się z nauką Katechizmu Kościoła Katolickiego związaną z obrzędami chrzcielnymi. Po południu rozegrano konkurencje sprawnościowe i tradycyjny rajd po licheńskim Sanktuarium, w trakcie którego uczestnicy mieli za zadanie znaleźć określone punkty na terenie kompleksu sanktuaryjnego i wykonać czekające tam na nich zadania.
Sobotni wieczór upłynął na spotkaniu ewangelizacyjnym poprowadzonym przez Mariańską Wspólnotę Młodych (MWM). Był to czas na zadanie sobie pytania „Jakie znaczenie ma dla mnie chrzest?”. Pomagały w tym scenki teatralne, świadectwa, katecheza, śpiew i wspólna modlitwa o odkrycie mocy tego sakramentu.

W niedzielę, ostatniego dnia turnieju, centralnym wydarzeniem była Msza św. o godz. 10 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.
- „Ogromne wrażenie na wiernych zrobiła długa procesja na wejście z 200 ministrantami na czele i piękna oprawa liturgiczna Eucharystii. Chłopcy przeszli procesyjnie przez całą bazylikę, ubrani w stroje liturgiczne, by następnie uczestniczyć we Mszy św. Nie co dzień można oglądać taki widok w świątyniach. Dlatego szczególnie się cieszymy z tego faktu”wyjaśnił ks. Tomasz Sekulski MIC, marianin, organizator spotkania.

Po Mszy św. przyszedł czas na ogłoszenie końcowej klasyfikacji. W tegorocznej edycji Mariańskiego Turnieju Ministrantów zwyciężyli chłopcy z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia z warszawskich Stegien. Drugie miejsce przypadło ministrantom z parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu, a trzecie przedstawicielom parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski z Warszawy-Marymontu. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki z logotypem i hasłem tegorocznego turnieju„Kto chce być wielki, niech uczy się służyć”.

Licheń Stary, 15 listopada 2016 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


12 lipca 2020
Niedziela
Na żyznej ziemi ziarno wyda plony

Słowacja w Licheniu. Razem przy Bolesnej Matce

Niedziela z rodziną w Licheniu (12.00-16.30) - odwołane

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
Dzień modlitw w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców polskich wsi

20.Ogólnopolska Pielgrzymka Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników (12-13 lipca)
- odwołana

40.Mariańska Piesza Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Lichenia (7-16lipca) - odwołana

Rekolekcje: Nie zgubić się w świecie (10-12 lipca) - ODWOŁANE

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 17.00
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 20.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

realizacja LM Internet  LM Internet