Matka Boża Bolesna
Róża do topki
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

XXIII Mariański Turniej Ministrantów za nami

200 ministrantów z 12 mariańskich parafii z całego kraju wzięło udział w dorocznym turnieju. W  dniach 11-13 listopada w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu trwała rywalizacja o miano najlepszej grupy ministranckiej.

Turniej rozpoczął się 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, liturgią pokutną i Mszą św. w licheńskiej bazylice. Jak co roku trzydniowe spotkanie  składało się z trzech zasadniczych elementówprezentacji na wskazany wcześniej temat, konkursu wiedzowego oraz turnieju sprawnościowego. W piątkowy wieczór chłopcy uczestniczący w zjeździe przedstawili przygotowane wcześniej prezentacje na temat „Św. Stanisław Papczyńskidlaczego święty?”.

W sobotę rano ministranci rywalizowali w turnieju wiedzy o chrzcie śwWcześniej bowiem mieli za zadanie zaznajomić się z nauką Katechizmu Kościoła Katolickiego związaną z obrzędami chrzcielnymi. Po południu rozegrano konkurencje sprawnościowe i tradycyjny rajd po licheńskim Sanktuarium, w trakcie którego uczestnicy mieli za zadanie znaleźć określone punkty na terenie kompleksu sanktuaryjnego i wykonać czekające tam na nich zadania.
Sobotni wieczór upłynął na spotkaniu ewangelizacyjnym poprowadzonym przez Mariańską Wspólnotę Młodych (MWM). Był to czas na zadanie sobie pytania „Jakie znaczenie ma dla mnie chrzest?”. Pomagały w tym scenki teatralne, świadectwa, katecheza, śpiew i wspólna modlitwa o odkrycie mocy tego sakramentu.

W niedzielę, ostatniego dnia turnieju, centralnym wydarzeniem była Msza św. o godz. 10 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.
- „Ogromne wrażenie na wiernych zrobiła długa procesja na wejście z 200 ministrantami na czele i piękna oprawa liturgiczna Eucharystii. Chłopcy przeszli procesyjnie przez całą bazylikę, ubrani w stroje liturgiczne, by następnie uczestniczyć we Mszy św. Nie co dzień można oglądać taki widok w świątyniach. Dlatego szczególnie się cieszymy z tego faktu”wyjaśnił ks. Tomasz Sekulski MIC, marianin, organizator spotkania.

Po Mszy św. przyszedł czas na ogłoszenie końcowej klasyfikacji. W tegorocznej edycji Mariańskiego Turnieju Ministrantów zwyciężyli chłopcy z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia z warszawskich Stegien. Drugie miejsce przypadło ministrantom z parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu, a trzecie przedstawicielom parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski z Warszawy-Marymontu. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki z logotypem i hasłem tegorocznego turnieju„Kto chce być wielki, niech uczy się służyć”.

Licheń Stary, 15 listopada 2016 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


5 grudnia 2019
Czwartek
pierwszy czwartek miesiąca
Błogosławiony, idący od Pana

Siódmy dzień Nowenny przed Uroczystością
Niepokalanego Poczęcia NMP

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza


Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30,12.00, 18.00
7.30 Msza św. roratnia
Nabożeństwa
kościół górny- Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
7.00 Msza św. roratnia
15.30 Msza św. roratnia dla dzieci
Nabożeństwa
6.40 Jutrznia
17.30 Nabożeństwo do św. Stanisława Papczyńskiego

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: I tydzień Adwentu
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: fioletowy
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 26, 1-6
Psalm responsoryjny: Ps 118, 1. 8-9. 19-21. 25-27
Ewangelia: Mt 7, 21. 24-27
realizacja LM Internet  LM Internet