Matka Boża Bolesna
bazylika widziana z pola
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ


 

Sanktuarium
 

Zakończyły się obrady Konwentu Prowincjalnego Zgromadzenia Księży Marianów

Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej była tematem zakończonego dziś spotkania przedstawicieli polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów.

 „Warto zwrócić uwagę, że spotkanie nasze zaczęliśmy od modlitwy i sakramentu pojednania – powiedział ks. Piotr Kieniewicz MIC, rzecznik licheńskiego Sanktuarium – gdyż osobiste nawrócenie i żywa wiara każdego z nas jest fundamentem wszelkiej działalności ewangelizacyjnej”.
 
Zgromadzeni na obradach Marianie wysłuchali wykładów na tematy związane z nową ewangelizacją. Wątkiem nieustannie powracającym w prelekcjach była specyfika obecnych czasów, wynikająca nade wszystko z faktu, iż adresatem przepowiadania jest często człowiek do wiary nastawiony krytycznie, albo już niewierzący.
 
„Coraz częściej przychodzi nam się zmierzyć z niewiarą spowodowaną zniechęceniem do chrześcijaństwa, antyświadectwem chrześcijan duchownych i świeckich, zgorszeniem grzechami własnymi i innych – wyjaśnił ks. Kieniewicz.
 
Dzieląc się swoimi doświadczeniami, współbracia z radością wskazywali na znaki nadziei, jakich są świadkami w swoim życiu i pracy. Wiele uwagi poświęcono otwartości młodzieży na orędzie ewangeliczne, znaczeniu nowych ruchów odnowy eklezjalnej oraz możliwości, jakie dają rozwijające się szkoły nowej ewangelizacji.
 
Obrady zgromadzonych na Konwencie Prowincjalnym Marianów zamknęła refleksja nad bieżącymi sprawami Zgromadzenia i Prowincji, m.in. forum współpracy międzyzakonnej, temat konwentu wiosennego, terminarz wizytacji prowincjalnej, czy dalsza refleksja nad mariańskimi Konstytucjami i Dyrektorium.
 
W trakcie konwentu głos zabrali: ks. dr Jarosław Sobkowiak MIC, o. prof. dr hab. Andrzej Derdziuk OFMCap, ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski oraz ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina i ks. dr Waldemar Szlachetka. Prelegenci omówili różne obszary, na których podejmowana jest praca ewangelizacyjna. Każdy z wykładów był punktem wyjścia do dyskusji nad apostolskim zaangażowaniem Marianów z polskiej prowincji.
 
W Konwencie uczestniczyło 57 księży i braci z polskiej prowincji Zgromadzenia. Spotkania takie organizowane są dwa razy do roku dla omówienia zagadnień istotnych dla życia zakonnego i posługi duszpasterskiej.
 
Polska prowincja Marianów liczy około 250 współbraci i obejmuje domy zakonne w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Kazachstanie i na Białorusi. Podlega jej również wikariat prowincjalny w Czechach i na Słowacji.
 
Licheń Stary, 17 listopada 2011 r.                                               


17 sierpnia 2018
Piątek

Wspomnienie obowiązkowe
św. Jacka, prezbitera

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00 
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Po Apelu Maryjnym procesja ze świecami
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych
Msza święta

7.30

Imieniny obchodzą:
Anita, Julianna, Jacek


Zwykły okres liturgiczny
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: B, II

CZYTANIA Z DNIA
I czytanie:
Ez 16,59-63
Psalm: Iz 12,2. 3-4. 5-6 (R.: por. 1cd)
Ewangelia: Mt 18,21-19, 1

realizacja LM Internet  LM Internet