Matka Boża Bolesna
j
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

VII Pielgrzymka Konna z Trzebnicy

Dwunastu jeźdźców na swoich wierzchowcach przybyło dziś do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w ramach VII Konnej Pielgrzymki z Trzebnicy do Lichenia. W ciągu sześciu dni jeźdźcy pokonali ponad 220 km przemieszczając się bezdrożami i leśnymi duktami.

Konni pielgrzymi rozpoczęli swoją podróż już w piątek, 22 czerwca, z Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. W Licheniu zameldowali się dziś ok. godz. 13:00
„Na naszej dolnośląskiej ziemi próbuję gromadzić środowisko koniarzy i dla nich właśnie jest organizowana pielgrzymka do Lichenia.” – wyjaśnił ks. Krzysztof Dorna, który zorganizował nietypową pielgrzymkę.

Jego zdaniem tegoroczna pielgrzymka, dzięki pięknej pogodzie, była jedną z bardziej udanych:
„Trasa trwała 6 dni. Pierwszy dzień jest krótszy, bardziej uroczysty. Dziennie mieliśmy do przejechania ok. 45 km. W tym roku nie mieliśmy żadnych problemów z końmi. Były bramki weterynaryjne, na których weterynarze mieli kontrole. Na szczęście nie trzeba było wzywać weterynarza do jakiejś interwencji ani kowala, więc jest za co Panu Bogu dziękować.”

Warto dodać, że ks. Krzysztof Dorna w trakcie całej podróżny nosił specjalnie zaprojektowaną sutannę do jazdy konnej. Jej nietypowość polegała na tym, że dzięki zastosowaniu rzepów mógł bez problemu wsiadać i zsiadać z konia i pokonywać kolejne kilometry wierzchem.

Trasa wiodła głównie ścieżkami leśnymi i polnymi, dzięki czemu pielgrzymi mogli podziwiać piękną, letnią już, przyrodę:
„Są trasy, przez które musieliśmy przejechać, ale mieliśmy zabezpieczenie policji. Natomiast wybieraliśmy trasy mało uczęszczane, przeważnie dukty leśne. Tereny, po których jeździmy, to rzeczywiście typowo końskie tereny, bo jest też dużo szlaków konnych, i po tych szlakach przeważnie się poruszamy. Z początku pogoda była chłodna. Niektóre pielgrzymi były takie, że temperatury były wysokie i niestety konie się odwadniają. Wysoka temperatura męczy te zwierzęta”powiedział Bogdan Mazur, uczestnik pielgrzymki, członek Stowarzyszenia w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich z Wrocławia.  

W tym roku spośród 12 jeźdźców było aż 7 pań. Jedną z nich była Anna Chrząszcz, która przybyła do Lichenia po raz pierwszy:
„Nie czuję w ogóle zmęczenia. Przeżycie jest fajne. Nie jest to zwykła pielgrzymka. Ludzie z reguły idą na swoich nogach, a myśmy szli na czterech nogach kochanego zwierzęcia.” – dodała.

Pielgrzymi rozpoczynali dzień wcześnie rano około godz. 5.30. Najpierw oporządzali konie, a potem uczestniczyli we wspólnej modlitwie porannej. Po godz. 6.00, gdy słońce wyłaniało się za widnokręgiem, wyruszali w drogę. W ciągu dnia podczas postojów, kiedy konie odpoczywały korzystając z popasów, uczestniczyli we Mszy św. Wspólna Eucharystia była ważnym momentem dnia z uwagi na duchowy wymiar podróży.

W Licheniu koniarze spędzą dwa dni. Jutro rano udadzą się w drogę powrotną do Trzebnicy. Jednak wspomnienia z „rekolekcji w drodze”, jak sami o nich przyznają, pozostaną w ich pamięci na długo.

Licheń Stary, 27 czerwca 2012 r.

Ks. Krzysztof Dorna, organizator pielgrzymki
Anna Chrząszcz, amazonka z Wrocławia
Bogdan Mazur, komandor pielgrzymki

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


24 października 2020
Sobota
Idźmy z radością na spotaknie Pana

Wspomnienie dowolne św. Antoniego Marii Clareta, biskupa

346. rocznica aprobaty pierwszego klasztoru Zgromadzenia Marianów w Puszczy Korabiewskiej (Mariańskiej) w 1673 roku

Dzień modlitw w intencji Zgromadzenia Księży Marianów

Warsztaty "Stres - radzenie sobie w sytuacji trudnej" - ODWOŁANE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
19.00 w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej: 18.00
Apel Maryjny, różaniec i procesja ze światłami: 21.00
kościół dolny - Kaplica Trójcy Świętej
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Różaniec dla dorosłych: po Mszy św. o godz. 7.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet